Златко Живков: Монтана е най-активният икономически център в Северозапада
- През миналата година на града и областта се падат 1,5 млрд. лева от производството и износа на промишлена продукция, казва кметът
- Читалище “Разум 1883”, което навършва 140 години, бе напълно обновено
- Започна поетапната промяна на центъра - един незавършен проект отпреди 40 г.
- Г-н Живков, твърдите, че Монтана се развива с ускорени темпове. Какви са доказателствата за това?
- През миналата година на Монтана и областта се падат 1,5 млрд. лв. от производството и износа на промишлена продукция, показват анализите на Института по пазарна икономика.
За ускорените темпове на развитие на града говорят и сравнителните данни за района на Северозападна България - на Монтана се пада средно по 33 хил. лева на човек, на Враца - 16 хил. лева, на Видин - 9 хил. лева, на Плевен - 18 хил. лева, и на Ловеч - 21 хил. лева. Това е показател за икономическите темпове и в никакъв случай не може да се говори за изоставане.
- Как се справяте в трудната ситуация, когато държавата е без нов бюджет?
- Община Монтана е без задължения за газ, вода и ток и с изпълнени ремонти за 825 хил. лева. Огромна част от топ 100 на фирмите платиха данъците си, за да можем да работим.
Това означава, че общината, както и всичките второстепенни разпоредители - детски ясли, градини, училища, спортни зали, социални домове, трапезарии, клубове и културни институции, са изплатили сметките си за отопление, вода и електричество.
Градът е от малкото със 100% газифициран обществен сектор,
в същото време е една от 71 общини, която не е компенсирана за високите цени на газа през зимата.
Добрата новина е, че изпълнението на приходите от местни данъци и такси за първите четири месеца на годината е 6,3 млн. лева.
Повечето големи и средни фирми, както и регионалните държавни служби са платили дължимото към общината.
Благодаря на всички, направили това в този труден период
за общинските власти заради неразбориите в държавата.
Проектозаконът за държавния бюджет, внесен от служебното правителство за обсъждане в парламента, осигурява възможност на Монтана за по-добра финансова рамка от всеки друг път.
- Как върви изпълнението на амбициозната строителна програма?
- Приключен е текущият ремонт на общинските пътища Мърчево - Габровница и Николово - Долно Белотинци. Общата стойност на договора е 150 хил. лв.
Изкърпени са улиците в селата Войници, Винище, Долна Рикса, Белотинци, Славотин, Долна Вереница, Смоляновци, Благово, Вирове, Горно Церовене, Долно Белотници, Стубел и Студено буче.
В Габровница е направен ремонт на площада. Изкърпени са и 1525 кв. метра улици за 454 хил. лева. Същата фирма е направила и основния ремонт на 5 паркинга в Монтана. Единият от тях е в центъра зад сградата на здравната каса. Другите 4 са в кв. “Плиска”. Общата стойност на договора е 324 хил. лева.
В Монтана е извършен и основен ремонт на паркинга и пространството около бл. 40 в кв. “Младост”.
Асфалтирана е площ от 1914 кв. метра. Направена е вертикална планировка, нова тротоарна настилка и е подобрено отводняването.
- Успяхте да възкресите от разрухата сградата на най-старата културна институция - читалище “Разум 1883”.
- Читалището беше в много лошо състояние и в последните 30 години почти не се използваше, макар да е основна културна институция в града ни. В него беше трудно да се влезе, но сега е напълно обновено, климатизирано, с отлична акустика и най-съвременна озвучителна система, с 285 седящи места в голямата зала.
Читалището, което тази година навършва 140 години, е обновено
по проект “Развитие на културния живот в община Монтана чрез инвестиции в културната инфраструктура”.
Бюджетът на проекта е 2,156 млн. лева, като безвъзмездната помощ от Оперативна програма “Региони в растеж” е 1,457 млн. лева, а 704 094 лева е участието на общината чрез кредит. Вложени са допълнително още 600 000 лева.
При ремонта са подменени електрическата и водопроводната инсталация, изградена е нова отоплителна система, нова вентилационна система за залата за концерти, подменени са столовете, като редовете са раздалечени един от друг, подменени са подови настилки, стени, тавани, направена е нова покривна конструкция, сменена е дограмата, направена е външна и вътрешна изолация, изградена е тоалетна за хора с увреждания.
След ремонта на сградата присъствието на културно събитие в читалището ще бъде удоволствие и за публика, и за изпълнител на сцената.
- Успявате ли да провеждате добра социална политика?
- Завърши пълната промяна на 22 общински жилища.
В нова среда живеят 77 души общински наематели - възрастни мъже и жени със здравни проблеми,
хора от уязвими групи, социално слаби родители с деца.
Това беше труден процес, но направихме правилния избор да ремонтираме съществуващи жилища, вместо да строим нови. Наемателите живееха при много неблагоприятни условия. Повечето от тях са хора, които трудно могат да си платят текущите сметки.
Помещенията бяха в лошо състояние от дългогодишна експлоатация. Сега те са променени, ремонтирани и по-уютни. Благодарността, която видях в очите на хората, оправдава всичките ни усилия.
Ремонтът на общинските жилища е извършен по проект за осигуряване на съвременни социални жилища, финансиран от оперативна програма “Региони в растеж” в изпълнение на интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Монтана.
Инвестицията е в размер на 1,144 млн. лева, като от тях 1,024 млн. лева е безвъзмездна финансова помощ, останалите са принос на общината.
Обновените социални квартири се намират в кв. “Младост” 1 и 2. Това са 11 гарсониери, 10 двустайни апартамента и 1 тристаен. Освен вътрешен ремонт в тях са подменени мебелите и домакинските електроуреди.
- Достигат ли европейските пари до хората?
- Монтана ще кандидатства за обновяване на многофамилни жилищни сгради по процедура за енергийно обновяване на сграден фонд на Плана за възстановяване и устойчивост.
Подписахме 15 партньорски споразумения с представители на сдружения на собственици, подали предложения за саниране на жилищни кооперации. По тази процедура
Монтана е включена в групата общини, определени като основни центрове на растеж
в Националната концепция за пространствено развитие. Максималната безвъзмездна финансова помощ за общината е 30 млн. лева.
От декември 2022-а до 10 май т.г. 15 сдружения на собственици са подали предложения за саниране на жилищните им кооперации пред общината.
Те са представили необходимите обследвания на сградите за енергийна ефективност, за установяване на техническите характеристики, технически паспорт на строежа, документи от проведени общи събрания за създаване на сдружения.
Количествените сметки по окрупнени показатели и бюджетът на всяко предложение са съставени от общината.
Общата стойност на 15-те предложения, с които като водещ партньор ще кандидатстваме за получаване на безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на мерки за енергийна ефективност, е близо 10,27 млн. лева.
Предложенията ще бъдат вписани в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България. Кооперациите се намират в различни райони на града. В кв. “Младост” са 5, в “Плиска” - 2, в “Пъстрина”, “Жерави” и “Изгрев” са по 1. Останалите са на улиците “Мария Димова”, “Граф Игнатиев”, “Бузлуджа”, “Камен Цанов”, както и на бул. “Трети март”.
- Г-н кмете, прави впечатление, че безработицата се задържа по-ниска въпреки глада за кадри в различни отрасли?
- През 2022 г. пазарът на труда в община Монтана се характеризира със
спад на безработицата, но и липса на разкрити нови работни места
в общината. Средната годишна работна заплата за общината през 2021 е с 1611 лв., или с 12% по-висока спрямо тази за предходната година, като достига 15 102 лв. През 2020 г. средната работна заплата е била 13 500 лв.
Заетостта спрямо 2020 г. нараства с 12 души. През 2020 г. заетите в структурите на местната икономиката са 12 612 души, а през 2021 г. - 12 624 души.
През 2022 г. са отчетени общо 102 проекта и инициативи на обща стойност около 60 млн. лева.
Реално изплатените средства (местните инвестиции и трансферите от републиканския бюджет, от програмите на ЕС и други източници) са в размер на 18 млн. лева.
- Започнахте знаков ремонт на централния площад “Жеравица”. Кога ще приключи?
- Започна поетапната промяна на центъра на града. След близо 40 г. при един неизпълнен докрай проект през 1983 година, отиваме да подобрим, да променим и да изградим нещо, което да бъде много по-добро и по-хубаво за всички хора, които обичаме Монтана, и за всички гости.
Първия участък, който затваряме и който изолираме, а такива ще има сигурно 7-8, на централния площад, на “килима”, от двете страни на фонтаните, до театъра, покрай канала - озеленяване, осветление, водни площи нови, абсолютно всичко ново и променено.
Стъпваме на един проект, направен преди 40 г. и който вече не може да остане
и да продължи по този начин.
В края на 2020 г. държавата отпусна 5,3 млн. лева за ремонта на площада, който се простира на площ от 17 декара. Реконструкцията ще се извърши на етапи.
Срокът е за две години, но ще направим всичко възможно да свършим до края на годината.
- Община Монтана подпомага ли млади семейства?
- В бюджета всяка година заделяме до 20 000 лева за фонд “Ин витро”, до 42 000 лева за еднократни помощи за раждане на дете по приета наредба на общинския съвет и до 10 000 лева за създаване на фонд за предоставяне на еднократна и
безвъзмездна помощ до 3000 лева на млади лица и сeмейства
до 35 години за започване на самостоятелен бизнес на територията на общината.
- Какво ще пожелаете на гражданите и гостите на Монтана за празника?
- Пожелавам на всички граждани на Монтана да се потопят в атмосферата на “Свети Дух”, да отглеждат с радост децата си тук, в града край река Огоста, и да отнесат със себе си частица от магията на този чудесен ден и искра от вдъхновението и вярата в съзиданието!