150 деца чакат за сърдечна операция заради липса на медицински сестри

03.06.2023 12:15
150 деца чакат за сърдечна операция заради липса на медицински сестри Кадър: БНТ

Около 150 деца чакат за операция в педиатричната клиника на Националната кардиологична болница. Заради недостиг на медицински сестри, детската реанимация работи с 50% от капацитета си. Листата на чакащите постоянно расте, защото клиниката е единствената у нас, в която оперират деца с вродени малформации на сърцето.

"Когато бях бременна се установи в петия месец, че детенцето е с тетралогия на фало. И ние със съпруга ми решихме да я запазим - да направим всичко възможно да живее", разказва Нели Енчева.

За да живее, 6-месечната дъщеря на Нели е оперирана в Детската клиника на Националната кардиологична болница през май миналата година. Наложила се втора интервенция, която била насрочена за края на юни.

"Но се обадиха и казаха, че няма персонал и не може и вече започна чакането. Една година след това влязохме за втората операция. Не е нормално в една държава да има само една болница и тя да има само четири места ли са - колко са в реанимацията... Трябва да се направи нещо, за да могат тези деца да имат право да живеят", казва Нели Енчева пред БНТ.

В детската реанимация на Националната кардиологична болница работят само 8 медицински сестри. Грижат се денонощно за оперираните деца. Длъжни са да наблюдават и записват жизнените им показатели през определен часови интервал.

"Затова една сестра може да се грижи само за две деца", обяснява проф. Анна Кънева - началник на Клиниката по детска кардиология,НКБ.

"Тук се изисква повече персонал с по-висока квалификация. Няма друго такова отделение, където да вземем сестри, които са подготвени, за да дойдат и да работят в детска сърдечна реанимация", смята Катя Костадинова - старша сестра в отделение за следоперативно интензивно и реанимационно лечение на деца, НКБ.

Заради недостига на сестри отделението използва само четири от осемте легла. А кардиохирузите не могат да изпълнят заложения план от около 250 операции годишно.

"Това, което можем да постигнем с настоящия персонал, е някъде между 120 и 150 операции годишно", признава проф. Анна Кънева- началник на клиниката по Детска кардиология, НКБ.

Липсата на персонал се компенсира с извънреден труд. А листата на чакащите сърдечна операция деца се увеличила, заради органичния планов прием по време на COVID пандемията. Така сега в нея са включени плановите операции и децата с отложени във времето интервенции.

За да привлече сестри в детската реанимация, ръководството на Националната кадриологична болница предлага обучение и финансови стимули.

"Децата са изключително благодарни пациенти. Когато му стане малко по-добре на едно дете, то ще се усмихне, ще вдигне ръце", споделя Катя Костадинова - старша сестра в отделение за следоперативно интензивно и реанимационно лечение на деца, НКБ.

Сестрите от единствената детска кардиологична реанимация у нас се надяват, че скоро ще имат нови колеги Така чакащите за сърдечна операция деца по-бързо ще получат шанс за пълноценен живот.

Други от Докторе кажи

Галя Кондева: Ваксинационното покритие срещу грип се е увеличило до 3-4 пъти

Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в

Все повече жени в България забременяват с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година

Ортопеди от болницата в Благоевград присадиха нерв от крак на ръката на пациент след злополука

4-ма лекари са извършили т.нар. кабелна пластика, при която се присажда нерв, продължила 3 часа и половина Този вид интервенция, се прави много рядко у нас - само в "Пирогов" и в още 1-2

Министерски съвет изменя пакета за здравни дейности, гарантирани от здравната каса

Министерският съвет внесе проект за изменение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса

Забраняват износа на лекарство за недоносени деца

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните

>