Редовно правителство след 309 дни със служебно (Обзор)

02.06.2023 22:00
Мария Габриел и Николай Денков постигнаха окончателно съгласие по състава на правителството вчера.

ДПС намери “Мярата” за кабинет

Ротация между трите партии кой да води правната и комисията за промени в конституцията

След 309 дни власт на президента Румен Радев чрез служебния му премиер рекордьор Гълъб Донев още във вторник България ще има редовен кабинет.

Ще е първият ротационен в историята ни - 9 месеца начело с акад. Николай Денков, а след това - с Мария Габриел. И ще е първият у нас, в който партии антагонисти споделят отговорността за управлението въпреки признанието, че си нямат доверие. 

Академикът и бившата еврокомисарка обаче помежду си имали такова, декларираха самите те на финала на 50-те дни разговори за формиране на управленско мнозинство.

А на самия финиш - в петък, и ДПС се вписа в сложната конструкция на новото парламентарно мнозинство и от такова за правителство то прерасна в конституционно.

Заявката дойде след двучасов разговор с представителите на ПП-ДБ, на който лидерът Мустафа Карадайъ отиде с Йордан Цонев, Филиз Хюсменова, Хамид Хамид и Делян Пеевски. Водещите фигури на ДПС се върнаха след час и за втора среща с Габриел, Денков и преговорните им екипи.

Явно ДПС намери “Мярата” между европейското и националното, за която почетният председател Ахмед Доган говореше в специалната си честитка за рождения ден на Мустафа Карадайъ през май. Движението направи заявката, че няма да пречи на съставянето на кабинета.

Не участваме в него, бяхме потърсени за подкрепа на конституционните реформи, които сме предложили преди година и половина, каза Карадайъ. Но именно след включването на ДПС се стигна до неочаквана промяна - принципът на ротацията се разширява. Вече няма да се върти само шефът на правната комисия между ПП и ГЕРБ, и ДПС влиза във формулата. Всяка от трите формации ще излъчва председател за по 6 месеца, като първи ще са хората на Бойко Борисов.

6-месечна ротация ще има и в комисията за промени в конституцията, там първи са ПП, следват ДПС и ГЕРБ. Росен Желязков пък ще остане шеф на парламента 9 месеца, като те се зануляват и започват да текат в момента, в който се избере правителството.

Всичко това доведе и до нов правосъден министър - вместо одобрения в четвъртък вечерта Емил Дечев, за поста бе предложен Атанас Славов.

Въпреки че Габриел и Денков се бяха споразумели за зам.-министъра на Надежда Йорданова от кабинета “Петков”, от ГЕРБ отклонили Дечев, защото го смятали за твърде непредсказуем. Сред вариантите вчера се споменаха бившият шеф на НС Никола Минчев и дори младият Стою Стоев, когото ПП наложи за първи шеф на правната комисия. Участници издадоха, че Делян Пеевски предложил Христо Иванов за министър, но лидерът на ДБ веднага отказал. В крайна сметка депутатът Атанас Славов ще е министър. Той е преподавател по конституционно право, важно е за промените в основния закон, обясни акад. Денков.

Другата промяна в последния момент е, че Асен Василев няма да е вицепремиер по еврофондовете, а само финансов министър.

“Съставът е насочен към включването на повече експерти. Няколко политически лица трябваше да ги изтеглим, за да стане малко по-неутрален кабинетът. Съставът трябва да е и обществено приемлив. Той не е направен, за да бъде партиен, а за да свърши работа. Всеки от тези кандидати си тежи на мястото”, подчерта академикът.

Той ще върне на президента папката с изпълнения мандат в 11 ч в понеделник. Очаква се гласуването на кабинета да е на извънредно заседание във вторник. При пълна мобилизация на депутатите от ГЕРБ и ПП-ДБ кабинетът събира 132 гласа подкрепа - повече от нужното мнозинство от 121. От двете формации твърдят, че не очакват пробив в редиците си. Има обаче очакване депутати от ГЕРБ като Делян Добрев например, който преди време декларира, че по-скоро ще си отреже едната ръка, отколкото да гласува за кабинет с мандата на ПП-ДБ, да не даде вота “за”. Преди ден стана ясно, че главният прокурор се отказва да иска имунитета му.

Възраждане” и БСП вече заявиха, че ще гласуват “против”. Очаква се такава да е позицията и на ИТН.

Не гонят “съвестните” чиновници, регулаторите ще се попълват по министерската формула

“Всички държавни служители, които изпълняват задълженията си точно, добросъвестно, безпристрастно и политически неутрално в съответствие със законите на страната, могат да бъдат спокойни за своето професионално развитие и реализация. Гарантираме, че назначаването на всяка длъжност в държавната администрация ще се извършва чрез конкуренция, основана на професионални качества, обективни критерии и процедурни правила.”

С тези думи в съвместна декларация на Мария Габриел и Николай Денков новата коалиция

опита да успокои чиновниците,

уплашени, че ще има чистка от новото правителство. Паниката в администрацията се появи, след като бяха публикувани записите от националното събрание на “Продължаваме промяната”. В тях Асен Василев обясняваше как ще бъде прочистена администрацията от кадри на ГЕРБ и на президента Румен Радев - “законно или незаконно”.

В институциите трябва да работят професионалисти, търсещи ефективен краен резултат от работата си, да са отворени към непрекъснатите промени и предизвикателства, така че с действията си да подпомагат конкурентоспособността на фирмите и да подобряват живота на гражданите, се казва в декларацията на Денков и Габриел.

“Ние заставаме зад всеки един служител в администрацията, който отговаря на всички професионални и етични стандарти за заеманата длъжност и с работата си е показал, че защитава интересите на държавата и гражданите”, прочете още бъдещата вицепремиерка, а впоследствие - и ротационен премиер.

Новото правителство все пак планира административна реформа,

стана ясно още от изявлението на Габриел.

Новото мнозинство е решено да започне подмяна в регулаторните органи, като и там ще се следва принципът от подбора на министри - да са експерти, които да получат подкрепата едновременно на ПП-ДБ и ГЕРБ. Но всички кандидатури ще бъдат внесени в Народното събрание, изборът ще е прозрачен, в пленарната зала, добави Денков. Назначенията на близо 80 шефове и членове на регулатори и комисии се бавят втора година заради бързото разпускане на последните парламенти.

Други от От страната и света

БСП с решаващ глас за шеф на парламента, но до последно мълчи пред ИТН (Обзор)

Парламентарната криза може да прерасне в конституционна, предупреди вицепрезидентът Йотова БСП държи решаващите 20 гласа за избор на шеф на парламента

И бизнесът против закона за чуждестранните агенти, грубо газел конституцията (Обзор)

По-агресивен е от грузинския вариант, смята шефът на Американската търговска камара в Тбилиси Законът за чуждестранните агенти, който е в разрез с международните и национални норми

Две коли се сблъскаха на Орлов мост в София

Две коли се удариха в столицата. Катастрофата е станала преди минути на орлов мост. За това съобщиха очевидци на инцидента във фейсбук групата "Катастрофи в София"

На 90 години си отиде Достойна българка на "24 часа"

На 90 години си отиде една от Достойните българи на "24 часа" - учителката от с. Горна Ковачица Величка Каменова, съобщи синът й онкохирургът проф. д-р Иван Гаврилов. През 2022 г

Лондон: Използването от Русия на далекобойна балистична ракета срещу Украйна е ескалация

Руският президент Владимир Путин драматично ескалира войната в Украйна, като изстреля балистична ракета с голям обсег, заяви британското правителство, цитирано от Пи Ей Мидиа и ДПА

>