Петър Стоянов: Улавям се как посягам към телефона, за да споделя с Нери (Обзор)
Гости, приятели и колеги учредиха награда за млади тв журналисти, която носи името
Най-важното, което днес ще си споделим, е, че Нери ни липсва. Липсва ни нейната ненатрапчивост, нейната готовност да изслуша всекиго,
да поеме чужди болки и чужди радости
Улавям се през тази последна година как много често посягам към телефона, за да споделя нещо, което съм чул или видял. Ако, разбира се, дотогава тя не ми се беше обадила с развълнуваното “Г-н президент!”.
Така Петър Стоянов си спомни за Нери Терзиева на годишнината от кончината, на която колеги, приятели и гости учредиха награда с нейното име за млади тв журналисти.
Президентът се включи с видеообръщение от Хонконг, за да говори за емблематичната журналистка, била негов прессекретар по време на мандата му (1997-2002).
Според него Нери Терзиева ще бъде запомнена със своята човечност, хуманност, както и с разбирането на другия, на различния. При журналистите това е най-важният фундамент, без който не можем, каза Петър Стоянов.
Идеята за приза е на Асоциацията на европейските журналисти в България, а събитието в Чешкия културен център бе открито от известния фотограф Георги Папакочев с изложбата “С Нери през годините” - снимки от личния архив на журналистката, запечатали уникални моменти от живота.
“В журналистиката преди 1989 г. големите звезди бяха международници. През 90-те Нери създаде екранен образ, в който имаше емоция, но и съзнанието, както казваше тя, че телевизията е студена медия. И тя не може да раздуе, да съпреживее тази емоция наяве. Тя разбираше силата на образа и знаеше, че ние трябва да охладим този образ, да го рационализираме и да вкараме в него новината. Да подложим на съмнение дори това, което виждаме със собствените си очи. Това, което Нери правеше, е задаване на въпроси,
вкарване на съмнение и преди всичко на драматургия
в новините”, каза водещият на “Панорама” по БНТ Бойко Василев.
Второто нещо, което открои, бе способността да създава телевизионни биографии - най-големият талант. И на следващо, но не последно място - добрината на Нери.
“Тя го правеше по най-неочаквания начин в България - с добро. Много малко неща в България стават с добро”, каза той. И допълни, че е имала дар да намира най-добрата дума за всеки. “Когато преди година всички си спомняха за Нери, всеки извади зрънца добро, насочени към него. И се получи градина - най-прекрасната градина в нейна чест”, обобщи Бойко Василев.
Според журналиста Петко Георгиев Нери Терзиева притежаваше стил на съпреживяване, който бе в основата на магията, която правеше.
Чрез видеовръзка се включи и медийният експерт доц. Георги Лозанов. По думите му всеки, който е имал привилегията животът му да се пресече с този на Нери, поддържа образа в личната си памет.
Според Лозанов образът на Нери Терзиева може да се разкаже по много начини. Но обърна внимание на това, което по думите му тя е въвела в журналистиката - освобождаването на фактите от интерпретациите. След това открои проблема с паметта в журналистиката.
“Нери имаше голям бунт срещу безпаметната журналистиката - тази, която се прави, че всичко се случва само по себе си, а не е верига от вече създали се обстоятелства. Това е вид мълчалива цензура - лишаването на фактите от контекста”, каза той. Според него името на Нери се свързва именно с битката за фактите и контекста.
“Тя побеждаваше всеки път. Победата се състоеше в убедителността и влиянието върху аудиторията и журналистиката. В този смисъл Нери е учител по журналистика без катедра”, обобщи доц. Лозанов. Впоследствие бе излъчен и откъс от филма “Нери - Фрагменти” от режисьора Евгений Тодоров, който е и неин съпруг, както и филмите “Откраднати очи” и “Роднини”, създадени по сценарий на Нери Терзиева.