Георги Кръстев, ГЕРБ-СДС: С промените в НК пресичаме условните присъди при “пътно убийство”

02.06.2023 16:26 Виктория Бочевска
Георги Кръстев

Предлагаме наказанията да важат и за тези, които управляват тротинетки и велосипеди, казва депутатът от ГЕРБ-СДС

- Г-н Кръстев, с ваши колеги от ГЕРБ предлагате промени в Наказателния кодекс, с които се въвежда терминът “пътно убийство”. Какво означава това?

-  Това е термин, който обхваща всички случаи, при които виновно е причинена смърт на едно или повече лица от водач, който е нарушил правилата за движение по пътищата и е предизвикал пътнотранспортно произшествие. 

- Кои са другите важни промени?

- Първото, което правим, е да заменим моторно превозно средство с пътно превозно средство, който е по-широк термин. Така съответните наказания, предвидени в Наказателния кодекс, ще се прилагат не само за тези, които са причинени от моторно превозно средство, а за управляващи велосипеди, тротинетки, каруци и други.

Тази промяна се налага и с оглед на факта, че все повече зачестяват инцидентите с велосипеди и тротинетки. Вече има поне 3 смъртни случая, причинени от водачи на тротинетка например.

Второто важно нещо е разделянето на обстоятелствата на две групи – тези, при които водачът не е нарушил съзнателно правилата за движение по пътищата, от тези, при които има съзнателно нарушение - управлявал е след употребата на алкохол и/или наркотични вещества, избягал е от местопроизшествието, управлявал е, без да има необходимата правоспособност, причинил е пътнотранспортно произшествие след превишаване на разрешената скорост в населено място с повече от 50 км/ч, или след преминаването на червен сигнал на светофарната уредба.

Третото нещо, което променяме, е да направим престъпен и по-тежко наказуем отказа от тест, когато е причинено пътнотранспортно произшествие. Лицата, които откажат да бъдат тествани без медицински причини за това, ще носят наказателна отговорност за вредите, които са причинили, наравно с тези, които са управлявали след употребата на алкохол или наркотични вещества и техните аналози.

Също така въвеждаме 2 обстоятелства, при които да има по-високи наказания за ПТП – когато има преминаване на червен сигнал и при управление на пътно превозно средство със скорост, надвишаваща максимално разрешената за населено място с над 50 км/ч. 

- Защо няма доживотни присъди за причиняване на смърт на пътя?

- И в сега действащата законова уредба е предвидено, че в особено тежки случаи се наказва с лишаване от свобода от 15 до 20 години или доживотен затвор лице, когата умишлено е причинена смърт на едно или повече лица при ПТП. Друг е въпросът, че май няма нито една такава присъда.

- Вдигате долната граница за наказанията. Какво ще промени това?

- Така ще отпадне възможността да не влизат в затвора водачи, които са причинили смърт след умишлено нарушаване на съществени правила за движение по пътищата, които посочих в предишния отговор.

В момента най-малкото възможно наказание за тези престъпления е 3 г. и при определяне от съда на такова законът дава възможност за условна присъда. При долна граница от 7 г. това няма да е възможно.

- Съдилищата рядко наказват виновните за тежки катастрофи с максимума, предвиден в НК. Променя ли се и горната граница според вашето предложение?

- Именно защото няма присъда с предвидения максимум, не предлагаме промени, защото няма да има ефект.

- Кристиан Николов беше обвинен за умишлено причиняване на смъртта на Милен Цветков, а Георги Семерджиев - по непредпазливост. Как ще се разграничава коя катастрофа е умишлена и коя е по непредпазливост по вашите предложения?

- Разграничението е изрично уредено и в сегашната уредба на Наказателния кодекс. Промяната, която ще има ефект, и която предлагаме, е да отделим ПТП, при които водачът, макар и по непредпазливост, го е причинил, като е нарушил умишлено важни правила за движение - в този случай предвиждаме по-тежки наказания.

- Разграничавате средните от тежките телесни повреди, причинени при катастрофа. Защо се прави това? Дайте пример.

- Това се налага поради факта, че в момента средни и тежки телесни повреди са записани в един и същ текст с доста голям диапазон на предвиденото наказание. Така съдилищата определят едно и също наказание на тези, които са причинили средна телесна повреда, и на тези, които са причинили тежка. Ние предлагаме разделяне и така хората, които са счупили ръката на човек при ПТП, няма да бъдат наказвани по същия начин като тези, които са оставили някого инвалид за цял живот. 

- Защо се наложи да въведете двете нови квалификации - ПТП при преминаване на червен светофар и при превишаване на скоростта над 50 км/ч. Как е по сега действащия НК?

- В момента тези, които са причинили ПТП, движейки се със 110 км/ч при ограничение от 50 км/ч в населено място, и тези, които са минали на червен сигнал, се наказват наравно с хората, които са причинили ПТП, движейки се с 30 км/ч, но изгубили управление поради заледен участък например.  Ние считаме, че това е несправедливо. Освен това движението с превишена скорост и преминаването на червен сигнал са две от основните причини за най-тежките ПТП в населени места. 

- Как очаквате да се отразят тези промени на бързината на съдебните дела при престъпления на пътя?

- Тези промени няма да окажат влияние на бързината на делата. Те ще окажат влияние за определянето на справедливи присъди и за постигането на по-добра превенция при този вид престъпления. Едно е водачите да знаят, че каквото и да направят, ще се отърват с условна присъда, съвсем друго е, ако ще лежат в затвора, и то за немалкия срок от 7 до 15 г.

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>