Парламентът задължи МС да докладва за предоговарянето на плана за възстановяване
От "Възраждане" обезпокоени, че вицепремиерът Атанас Пеканов и енергийният министър Росен Христов не работят в интерес на българските граждани
Министерски съвет да изготви и представи доклад, в който да се представи свършената работа дотук, по предоговарянето с ЕК на плана за възстановяване в частта "енергетика", приеха депутатите в зала с 199 гласа "за". Вносители на проекта за решение са ПГ на "Възраждане".
През 48-ото Народно събрание, всички политически сили се обединиха и поискаха кабинетът да преговори условията по ПВУ, с искането да отпадне поетия ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% и продължаване работата на централите от Маришкия басейн без ограничения до 2038 г.
От „Възраждане“ са обезпокоени, че вицепремиерът Атанас Пеканов и енергийният министър Росен Христов не работят в интерес на българските граждани. Досега не са представили информация, докъде са стигнали с преговорите, направените срещи, няма яснота и прозрачност за становищата на ЕК по въпроса.
В мотивите на проекта за решение е посочено, че енергийният министър Христов е правил срещи в Мини „Марица-изток“, на които се е обсъждало изграждането на фотоволтаични мощности, но представена информация няма.
Затова от служебните ресорни министри на Румен Радев, ще се иска да представят всички срещи, разговори, предложения, планове, проекти и решения свързани с преговорния процес, заедно с цялата документация към тях за срока от 12 януари тази година, когато депутатите задължиха МС да предоговаря плана за възстановяване, до изготвянето на доклада.
Освен това от "Възраждане" настояват за цялата кореспонденция между ЕК и България, всички съпътстващи позиции, въпроси, условия и поставените насоки от Брюксел досега.
Ако евентуално има вече изготвени проекти за изграждане на фотоволтаични системи и/или индустриални паркове в имоти принадлежащи на "Мини Марица-изток", също трябва да бъдат описани и представени. Като бъдат упоменати наименованията на фирмите с които са осъществени тези разговори, както и резултатите от тях, в това число и сключените под каквото и да е форма договори или поети писмени ангажименти.
Всички разработени проекти и цялата документация свързани с плана REPower EU, представени на ЕК, също трябва да бъдат включени в доклада.
„Наясно сме, че през повечето време администрацията им се занимава с изготвянето на такива доклади. Апелираме към тях, още днес да изготвят доклада и да ни го представят. Мина прекалено много време“, призова депутатката от „Възраждане“ Искра Михайлова.
„Необходимо е да има отчетност. Ако наистина сме в една нормална парламентарна република, министърът трябваше да представи този доклад поне в комисия и да не се налага гласуване в парламента. Странно е, защо такъв доклад не беше представен. Улисани в разправии, забравихме да контролираме служебният кабинет“, посочи и Драгомир Стойнев от БСП.
Депутатите гласуваха и приеха, да удължат срока с 5 дни - от 10 на 15, в които от МС трябва да предадат доклада.