Кой кой е сред министрите в пълния списък на проектокабинета "Денков-Габриел"

01.06.2023 21:38
Акад. Николай Денков, Асен Василев и Атанас Атанасов на връчването на втория мандат в президентството
Асен Василев СНИМКА: Велислав Николов
Калин Стоянов
Тодор Тагарев Кадър: Нова тв
Юлиан Попов
Румен Радев (зам.-председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, АИКБ) СНИМКА: АИКБ
Андрей Цеков от ПП
Кирил Вътев
Проф. Галин Цоков
Кръстю Кръстев. Снимка theatre.art.bg
Милена Стойчева
Д-р Иванка Шалапатова. СНИМКА: АРХИВ
Емил Дечев
Георги Гвоздейков
Проф. Христо Хинков Кадър: БНТ
Зарица Динкова
Александър Йоловски
Димитър Илиев

Асен Василев - министър на финансите

Роден е на 9 септември 1977 г. в Хасково. Един от основателите и съпредседател на политическия проект „Продължаваме промяната“. Бизнесмен, предприемач и икономист. Заемаше поста министър на финансите в първия служебен кабинет на Стефан Янев (от 12 май 2021 г. до 16 септември 2021 г.) и в редовното правителство на Кирил Петков (от 13 декември 2021 г. до 2 август 2022 година). Избиран за народен представител в 47-ото народно събрание, 48-ото народно събрание и 49-ото Народно събрание.

Калин Стоянов - министър на вътрешните работи

Роден е на 28 април 1981 г. в гр. Бургас. Завършва Академията на МВР през 2003 г. Същата година почва работа в системата на МВР като разузнавач към Икономическа полиция в Областната дирекция на МВР (ОДМВР) в Бургас. През 2009 г. завършва „Право“ в Бургаския свободен университет. Между 2009 и 2011 г. е последователно разузнавач в сектор „Престъпления в икономиката“ и в сектор „Трансгранична организирана престъпност“ към местното звено на ГДБОП в Бургас. В периода 2011 – 2016 г. е разузнавач в ГДБОП – МВР и към отдел „Криминална полиция“ към ОДМВР – Бургас. От 2016 г. до 2018 г. e на длъжност началник на РУ – Приморско при ОДМВР – Бургас. От април 2017 до април 2018 г. е директор на Районното управление на МВР в Приморско. От април 2018 г. отново започва работа в ГДБОП в София като началник на отдел „Специални операции“. От 31 май 2021 г. е временно изпълняващ длъжността директор на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“.

Тодор Тагарев - министър на отбраната

Роден на 18 април 1960 г. в град Стамболийски. През 1982 г. завършва Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия като инженер по автоматика и телемеханика. През 1989 г. защитава дисертация във Военновъздушната инженерна академия „Н. Е. Жуковски“ в СССР, а през 1994 г. – в Командно-щабния колеж на ВВС на САЩ. От 1999 г. е старши научен сътрудник II степен (доцент) по приложение на принципите и методите на кибернетиката, а от 2014 г е професор по същата специалност. От 13 март до 29 май 2013 г. е министър на отбраната в състава на служебното правителство на Марин Райков.

Юлиан Попов - министър на околната среда и водите

Роден е на 21 септември 1959 г. в София. Правнук на македонския деец Никола Габровски и на Георги Рафаилович. От 1985 до 1990 г. е редактор в списание „Факел“. През този период превежда и представя редица неизвестни дотогава в България автори. От 1994 г. живее в Лондон. Получава и британско поданство. На 13 март 2013 г. е назначен за служебен министър на околната среда и водите. Във връзка с назначението си се отказва от британското си гражданство.

Румен Радев (зам.-председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, АИКБ) - министър на енергетиката

Председател на Съвета на директорите на Асарел-Инвестмънт от 2012 г. - отговаря за инвестициите на групата в минната индустрия, енергетиката, новите технологии. Координатор на проект ZAHYR. Заместник-председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, член на Настоятелството на БАН, зам.-председател на Българска асоциация за горивни клетки, водород и съхранение на енергия.

Активно участва в развитието, управлението и популяризирането на водородни технологии и иновации в България, включително създаването на Hydrogen Valley Стара Загора, както и отдела по водород към EDIH Zagore.

Андрей Цеков - министър на регионалното развитие и благоустройството

Роден на 13 април 1973 г. в София. Бил е член на управителния съвет (2014 – 2016) и на контролния съвет (2016 – 2021) на Камарата на строителите в България. Съосновател и член на управителния съвет на Българската асоциация за управление на проекти в строителството (2015 – 2021). Преподава строително законодателство и договорно право в Университета по архитектура, строителство и геодезия и във Висшето строително училище „Любен Каравелов“ в София. В периода от декември 2021 до август 2022 г. е заместник-министър на финансите в правителството на Кирил Петков, като в неговия ресор са обществените поръчки. Народен представител от „Продължаваме промяната“ в 48-ото народно събрание и 49-ото народно събрание.

Кирил Вътев - министър на земеделието и храните

Роден на 24 март 1958 г. в с. Загражден, Плевенска област.  Завършил Националната спортна академия с профил "Свободна борба" (1978-1982) и в продължение на 11 години е бил треньор по свободна борба. Напуска спорта през 1991 г. Заедно с брат си започват производство на сандвичи, но се оказва, че трудно се намират качествени колбаси. През 1993 г. регистрират фирмата "Тандем-В" и постепенно от производството на сандвичи преминават към месните деликатеси. Председател е на Асоциацията на месопреработвателите в България.

Проф. Галин Цоков - министър на образованието и науката

Директор на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Зам- декан на Педагогически факултет на Пловдивския университет. Член на Академичния съвет.

Кръстю Кръстев - министър на културата

Роден на 25 ноември 1956 г. в Пазарджик. Завършва НАТФИЗ "Кр. Сарафов" през 1983 г. Работил в Куклен театър - Пазарджик. В РДТ "Николай Хайтов" - Смолян е от 1983 г. От 1998 г. е негов Директор и Главен художествен ръководител. След сливането на Драматичен театър „Н. О. Масалитинов” Пловдив и РДТ "Николай Хайтов" – Смолян от август 2010 г. той е директор на Драматичен театър – Пловдив, със сцена „Николай Хайтов” – Смолян.

Богдан Богданов - министър на икономиката и индустрията

41-годишният Богдан Богданов е майстор хлебар и собственик на 2 автентични пекарни в страната, които произвеждат традиционен хляб по древна рецепта. Първата пекарна отваря врати преди 12 години в родния град на Богдан Стара Загора, а втората се намира в София. През 2014 година българският хлебар получава признание от ЮНЕСКО за „живо човешко съкровище“. След обстойно проучване на дейността на Богдан, организацията признава, че той пече най-чистия хляб на планетата.

Милена Стойчева - министър на иновациите и растежа

Има образователни степени и специализации от български и международни университети като СУ „Климент Охридски“, Penn State University, UC Berkeley и MIT. Тя е изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria), част от глобалната мрежа на Джуниър Ачийвмънт (JA Worldwide). Преподава иновации и предприемачество като гостуващ преподавател към Европейския Институт за иновации и технологии. Понастоящем е директор за иновации и трансформация към EIT Culture & Creativity. Член е на борда на Европейския форум на жените-основатели на компании и работи активно за утвърждаването на жените в бизнеса, науката и предприемачеството. Носител на най-високата световна награда за лидерство на JA Worldwide “Soraya Salti” за 2021 за приноса и за развитие на обществото чрез икономическо образование и възможности. Тя е отличена и с наградата за жени-лидери на Американско посолство в България. Има повече от 20-годишен опит на ръководни позиции в международни организации и компании, сред които председател на глобалния съвет на страните членки на JA Worldwide и старши съветник за висше образование в Европа. През цялата си кариера работи систематично за цифровизацията, модернизацията, високата образователна култура и опазването на природата в България.

Иванка Шалапатова - министър на труда и социалната политика

Тя е изпълнителен директор на фондация "За нашите деца". Първият българин, изпълнителен директор на британската организация “The European Children’s Trust” през 2000 година. Бивш вицепрезидент на Световната организация по приемна грижа и член на Борда на директорите на мрежата от над 80 НПО, които са повлияли на създаването на Конвенцията на ООН за правата на детето Child Rights Connect в Женева. Бивш зам.-министър на Труда и социалната политика в служебния кабинет на Марин Райков през 2013 г. Магистър по английска и българска филология със специализации във Великобритания, Германия и Унгария. През август 2020 г. защитава докторска степен по социални науки с дисертация на тема "Политиките на ЕС за образование и грижа за деца в ранна възраст и прилагането им в България".

Емил Дечев - министър на правосъдието

Магистър по право на Софийския университет „Свети Климент Охридски“. От 1997 до 2000 г. е следовател в Столичната следствена служба, след което 3 години е съдия в Плевенския районен съд. От 2003 до 2011 г. е съдия в Софийски районен съд. От 2012 г. до встъпването му в длъжност като заместник-министър е съдия в Софийски градски съд. В периода 2006-2007 г. е програмен съветник в отдел „Правен“ и „Човешки права“ в Съвета на Европа. По линия на Европейската мрежа за съдебно обучение през 2009 г. е бил на стаж в Съда на Европейския съюз в Люксембург. Бивш зам.-министър на правосъдието в екипа на Надежда Йорданова и остана на поста в служебното правителство по покана на служебния правосъден министър Крум Зарков.

Георги Гвоздейков - министър на транспорта и съобщенията

Роден на 16 юни 1976 г. в град Твърдица. Завършва средното си образование в СОУ „Неофит Рилски“ в родния си град, а след това и Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия със специалност „Експлоатация и ремонт на летателни апарати“. Продължава образованието си с магистърска степен „Авиационен (машинен) инженер по Авиационна техника и технологии“, а след това е докторант във ВВВУ. На парламентарните избори през ноември 2021 г. като кандидат за народен представител е 2-ри в листата на „Продължаваме промяната“ за 21 МИР Сливен, откъдето е избран.

Проф. Христо Хинков - министър на здравеопазването

Роден на 25 март 1953 г. в София. Завършва медицина през 1980 г. Започва трудовия си път като участъков лекар в Ботевград, след което работи в психиатричната болница Нови Искър, където придобива специалност психиатрия. През 1988 г. печели конкурс като научен сътрудник в първа психиатрична клиника на Медицинска академия, но след една година напуска и работи в продължение на 10 г. като консултант психиатър в Институт за спешна помощ Пирогов. През 1997-1999 г. е назначен в Министерство на здравеопазването като началник отдел проекти, а от 1999-2001 заема поста на заместник-директор на Националната здравноосигурителна каса, като отговаря за обучението и човешките ресурси в институцията. От 2001 г. напуска НЗОК и започва работа в Националния център по обществено здраве и анализи, където защитава докторска дисертация. През 2014 г. е назначен за директор на НЦОЗА, който управлява до 2022 г. Понастоящем е професор в Дирекция „Психично здраве и превенция на зависимости“ в НЦОЗА.

Зарица Динкова - министър на туризма

Магистър по дипломация и международни отношения, Университет Комплутенсе и Дипломатическа школа към Министерството на външните работи на Кралство Испания, Мадрид. Заместник-министър на външните работи на България в двете служебни правителства през 2021 г. Работи в Европейския парламент. Има опит като мениджър на големи международни проекти.

Александър Йоловски - министър на електронното управление

Магистър по „Политология“ от Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
Преди да бъде назначен за заместник-председател на Държавна агенция „Електронно управление“ е бил ръководител на отдел в „Информационно обслужване“ АД. От 2011 г. до 2015 г. е началник на отдел в Министерството на финансите и Администрацията на Министерския съвет, като ръководи разработването на Оперативна програма „Добро управление“ 2014-2020 и осъществява преговорите с Европейската комисия за приемане на оперативната програма.

Димитър Илиев - министър на младежта и спорта

Роден на 2 август 1975 г. в София. Популярен български автомобилен рали пилот, осемкратен шампион в българския рали шампионат (2000, 2001, 2006, 2007, 2008, 2011, 2012 и 2013 г.). Един от тримата българи, печелили най-престижното автомобилно състезание в страната – Рали България през 2007 година (победители са още Илия Чубриков – 1971 и Крум Дончев – 2008). Състезава се в Европейския рали шампионат за тима на „БТК ADSL Рали Тим“ (по-късно преименуван на ВИВАКОМ Рали Тим), със състезателен автомобил Мицубиши Лансер Ево 9, Група N. От сезон 2010 екипа използва състезателен автомобил – Шкода Фабия S2000. На 24 ноември 2013 година, по време на предаването посветено на голямата награда на Формула 1 в Бразилия, Илиев обявява отказването си от рали спорта, въпреки това, той участва само на някой състезания от Българския рали шампионат и Българския рали-спринт шампионат.

Други от От страната и света

Индексите на европейските борси затвориха с повишение

Индексите на европейските фондови пазари затвориха с повишение последната търговия за седмицата, заради очаквания за ново понижение на лихвените проценти, предаде Си Ен Би Си, цитирано от БТА

Путин разпореди серийно производство на новата ракета, която изстреля по Украйна

Руският президент Владимир Путин разпореди днес серийно производство и продължаване на бойните изпитания на новата хиперзвукова балистична ракета „Орешник“

Визионери случват смислени проекти, за да останат младите тук и да изчезнат предразсъдъците

Съюзът на жените в бизнеса в България за трети път отличава компании За трета година Съюзът на жените в бизнеса в България (СЖББ) в партньорство с Европейската инвестиционна банка раздаде

Патриарх Даниил: Велико благоговение ни обхваща под куполите на храма "Св. Александър Невски"

Велико благоговение ни обхваща, намирайки се под куполите на величествения храм "Св. Александър Невски", отбелязвайки 100-годишнината от неговото освещаване

Българин разработва в ОАЕ изкуствен интелект за борба с фалшивите новини

“Захранван с изкуствен интелект инструмент ще се бори с фалшивите новини в арабския свят и отвъд него” - под това заглавие в. “Араб нюз” поставя на фокус системата “ФРАППЕ” (FRAPPE - Framing

>