Топлофикациите не приемат свиване на загубите по мрежата. От КЕВР отговориха - да рехабилитират
Топлофикациите, с изключение на столичната, не се съгласиха с намаляване за загубите на топлинна енергия по мрежата. КЕВР сериозно ги сви за бъдещия програмен период, а те имат отношение към цената на парното и топлата вода.
По време на откритото заседание за цените на топлинната енергия от 1 юли шефът на "Топлофикация София" Александър Александров припомни, че дружеството е единственото, което е поискало намаление на цените на топлинната енергия.
Ангелина Делчева от "ЕВН България Топлофикация“ в Пловдив настоя, че реалните технологични загуби са над 42%, а комисията е признала само 20 на сто. Второто, което дружеството не приема е непризнаването на вътрешните групови разходи – счетоводни, правни и други услуги.
Шефът на "Топлофикация Плевен" Йордан Василев също заяви несъгласие с признатите от КЕВР технологични разходи. Той настоя да си признаят и разходите за увеличаване на заплатите. Технологичните разходи на топлинната енергия са намалени с 6,8%, но комисията е записала 14%, буди недоумение фактът, че тази енергия от 42 000 квтч е отишла при приходите, няма на кого да я продадем, каза още той.
Денислав Денчев, директор на "Веолия Енерджи Варна", коментира, че прогнозната цена на електроенергията за второто полугодие на БНЕБ е с 12% по-ниска спрямо първото, и това трябва да бъде калкулирано от КЕВР.
От "Топлофикация Велико Търново" коментираха съвпадението на становищата с другите дужества, но директорът Александър Димитров се възпротиви и на намалените разходи за заплати, което било за поредна година. В началото на годината те били повишени, а персоналът е увеличен с 20 процента. Затова парите за заплати можело да не стигнат в края на годината.
Основното притеснение на топлофикациите в Разград и Русе са също намалените технологични разходи, които са прехвърлени като приходи.
Представители на оранжериите пък поискаха коригиране на цените на топлинната енергия с месечната промяна на цената на природния газ.
Боян Паунов от работната група на КЕВР, която е правила анализите и проекта за цени коментира, че комисията не може да не взема мерки за намаляването на технологичните разходи. Той се спря за загубите на топлинна енергия по мрежите на ЕВН и заяви, че 43,12% е притеснително число и трябва да се вземат мерки за рехабилитация.
Председателят на КЕВР Иван Иванов коментира искането за промяна на цената на топлинната енергия с цените на газа, че не случайно е определен едногодишен период, това дава стабилност на бизнеса и на домакинствата. А в новия регулаторен период се получават компенсации за разликата. Той отново даде, че за "Топлофикация София" разликата между прогнозната цена на газа и реалната е 205 млн. лв.
В заявленията си топлофикациите, без софийската, поискаха сериозни увеличения на цените, някои доста над 100%, но КЕВР в проекта за цени предвиди поскъпване на парното под 1%.
Общественото обсъждане на цените на парното и топлата вода от 1 юли ще бъде на 6 юни, а окончателното произнасяне на енергийния регулатор - на 30 юни.