Високотехнологично обучение на кардиолози се проведе в Пловдив

30.05.2023 08:34 24 часа Пловдив онлайн
Д-р Красимир Джинсов води обучението на кардиолозите. Снимка: МУ-Пловдив

Регионална кардиологична среща на тема „Превенция на внезапната сърдечна смърт“ се проведе в тренировъчния център на Медицинския университет в Пловдив

Лекари от града и областта се запознаха със съвременните възможности за предотвратяване на внезапна сърдечна смърт чрез имплантиране на кардиовертер дефибрилатор.
Около 25% от всички смъртни случаи от сърдечно-съдови заболявания са в резултат на внезапна сърдечна смърт. Тя може да покоси, както човек със сърдечносъдово заболяване, така и хора без индикации за сърдечен проблем. В 50% от случаите внезапната сърдечна смърт е първа проява на сърдечното заболяване и може да се изяви при привидно здрави хора. Мъжете са по-застрашени от внезапна сърдечна смърт. Тя настъпва при 6,68 на 100 000 души годишно, докато при жените честотата е 1,40 на 100 000.
Зам.-ректорът на Медицински университет-Пловдив проф. д-р Благой Маринов, който е и директор на тренировъчния център изтъкна, че той е оборудван с широка гама от апарати, простиращи се от таск-тренажори за овладяване на ежедневни процедури и манипулации, до невероятно реалистични кибернетични манекени, използвани за трениране на клиничното мислене и развиващи способностите за вземане на решения. Той поясни още, че на основата на отличната си материална и кариерна осигуреност, МСТЦ на МУ-Пловдив се утвърди не само като национална, а и като международна база за продължаващо медицинско образование.
Лектор на обучението беше д-р Красимир Джинсов, ръководител на сектор по електрофизиология и кардиостимулация към отделението по Инвазивна кардиология в УМБАЛ “Свети Георги” – Пловдив и председател на Съсловно сдружение по кардиостимулация и електрофизиология в България.
„По време на обучението запознахме колегите с причините за появата на внезапната сърдечна смърт и реакцията на специалиста при пациенти, застрашени от нея. Показахме им нагледно как се имлантира кардиовертер дефибрилатор и всеки от присъстващите имаше възможност да упражни наученото и сам да го направи върху високотехнологичен симулатор. Поставянето на този вид устройство е един от най-добрите начини за предотвратяване на ВСС – фатално събитие, което настъпва до 1 час от началото на симптоматиката“, обясни д-р Джинсов.
„Причините за внезапната сърдечна смърт са много. В 80% от случаите се дължи на коронарна болест на сърцето. В 10 – 15% от случаите ВСС се дължи на кардиомиопатии. При всички тези заболявания има риск от животозастрашаваща аритмия. Преживяемостта след ВСС извън болница е едва 5-10% и то в развитите страни. Около 70% от случаите на внезапна сърдечна смърт стават в дома на пациента. Там преживяемостта е около 3-6%, ето защо ние, кардиолозите трябва да се научим да разпознаваме пациентите, застрашени от внезапната сърдечна смърт и да вземем мерки това да не се случи. Най-добрата превенция за хора с висок риск е имплантирането на кардиовертер дефибрилатор, който буквално може да рестартира сърцето на човек, ако настъпи инцидент“, обясни доктор Джинсов.
Кардиовертер дефибрилаторът е специално устройство, което се поставя в тялото на пациента, и при възникване на животозастрашаващи аритмии изпраща електрически импулси към сърцето, които прекъсват аритмията и така му спасява живота. Имплантируемият кардиовертер дефибрилатор може да остане в човешкото тяло до 10 години като през това време работи със специална батерия. След този период устройството може да се замени с ново.
От пациентите, които вече са диагностицирани със сърдечен проблем, с най-голям риск са тези с ниска фракция на изтласкване, коронарна болест на сърцето и преживян миокарден инфаркт. При тях кардиовертер дефибрилаторът може да намали риска от смърт с повече от 50% спрямо медикаментозната терапия.
„През последните години в България се поставят около 200-300 такива устройства на година, което прави около 30-40 дефибрилатора на 1 000 000 население. За сравнение в Европа сe имплантират повече от 150 на милион население, а в Германия над 300 на милион. Ние изоставаме в имплантирането на устройства, които предотвратяват внезапната сърдечна смърт при високорискови пациенти и се надявам в бъдеще тази статистика да се промени“, сподели доктор Джинсов.

Други от Болници

Кардиолози от „Пълмед“ имплантираха първите две аортни клапи по нов минимално инвазивен метод

Болницата разкрива център за подобряване на превенцията, лечението и постоперативния период на болните, преминали през TAVI манипулация В Отделението по кардиология с инвазивна кардиология на УМБАЛ

Имате кожни лезии? В ДКЦ II ги премахват с криотерапия

Изчезват лесно и безболезнено, резултатът настъпва след 10 дни, казват дерматолози Нова дейност за премахване на досадни кожни образувания (лезии) стартира ДКЦ-II в Пловдив от следващия месец

Искаш да си санитар(ка) в Пловдив? Минаваш през курс и тест

Вече не може от улицата да дойдеш и да станеш санитар(ка). Това е специфична работа особено в хирургичния блок, където има изисквания за хигиена, почистване и дезинфекция

Върнаха към живот новородено с тежка пневмония в пловдивска болница

Майката го заразила по кръвен път, докато била бременна Пеленаче с тежка пневмония беше спасено след интензивна терапия, продължила 10 дни. Малкият се родил на 24-и юли т.г. с тегло 4080 грама

Студенти събраха 10 000 лева и дариха ехограф на клиниката по детска хирургия в Пловдив, където творят чудеса

Благороден жест, трогнати сме, каза проф. Пенка Стефанова Студенти, които ще станат лекари, направиха благотворителен бал, събраха 10 000 лева и закупиха портативен ехограф и спринцовка-помпа

>