Политиците да ходят на уроци по български, има пропаст между думи и реалност

28.05.2023 16:16 Ярослава Прохазкова
Доц. Владислав Миланов със студентите Ивайло Александров, Йордан Стоилов, Радост Йовкова, Александрина Димова и Тихомир Алексиев (от ляво на дясно) СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Масово се пише калорий и хавлий. Младите обаче четат, момичетата харесват поезия

Преди дни в Софийския университет се проведе Третата национална студентска олимпиада по езикова култура, организирана от Катедрата по български език на Алма матер. Разговаряме с участници в олимпиадата. Те са първокурсници от специалностите “Българска филология” и “Скандинавистика”.

- Какви са впечатленията ви от говоренето в парламента?

Александрина Димова, първи курс “Българска филология”: Прави ми впечатление в речта на народните представители, че грешките, които се допускат, са в нарушение на книжовната норма и главно са свързани с диалектните различия на представителите на различните краища на България. Много се нарушава правоговорната норма в глаголните форми с окончание “ме”. Правилно е да се каже искаме, но не е правилно говориме. Народните представители трябва да въведат норми в своето говорене. Когато са на толкова важно място, трябва да имат предвид, че много хора ги слушат, и трябва да се стараят не само външният им вид, но и говорът им да е представителен.

- Четат ли младите?

А. Д.: Да. Все повече виждам млади хора с книги и учебници в градския транспорт. Голяма част от младежите правят собствени блогове, в които публикуват книгите, които са прочели, със собствени резюмета, анализи. Има много книги в личните библиотеки на приятелите ми.

Тихомир Алексиев, първи курс “Българска филология”: Относително е. Не всеки човек намира удоволствие от това да прочете книга. Определено се забелязва интерес към съвременната литература. Тя, освен че е модерна и представя модерна гледна точка, представя и исторически събития по разбираем начин. В момента чета “Аз още броя дните” на Георги Бърдаров и съм възхитен от разказаната история.

Що се отнася до парламентарната реч, освен отклонението от граматическите норми забелязвам много диалектно говорене. Грешно и дори глуповато използване на фразеологизми. Използват се много чуждици, които имат еквивалент в българския език - “мониторинг” вместо “наблюдение”.

Това грешно говорене си е PR

Говорят така, за да се покажат приближени до народа, че народът трябва да ги слуша, защото те са като тях. А се предполага, че в парламента, в университетите, в училищата трябва да се използва книжовният български език.

- Общуването онлайн изкриви ли речта?

Т. А.: Комуникацията през интернет е по-скоро битова. Има много съкращения като “здр.”, “к.п.”, “к.с.”, които значат здрасти, какво правиш и как си. Те изкривяват езика, защото навлизат и в говорната среда.

Радост Йовкова, първи курс “Скандинавистика”:

Да, все повече млади хора четат и това им доставя удоволствие. Особено в нашите среди на филолози. Чете се все повече съвременна българска литература - Господинов, Карабашлиев, Бърдаров. Основните отклонения са провокирани от принципа на икономията. Ако нещо може да се каже по-лесно и по-кратко, то ще стане точно така. Пример е процесът на редукция, т.е. широки гласни се произнасят като тесни - зилено вместо зелено. Или

пиленци вместо пиленце

Това също е диалектна особеност, която се чува в източната част на България. И все пак не смятам, че напълно трябва да заклеймяваме диалектните различия, те правят речта ни по-цветна. В институциите, особено в парламента, трябва да се придържаме към правилния книжовен изговор. Друг пример е неправилното съгласуване, което по-скоро откриваме в писмената реч - при свръхдълги изречения често се губи смисълът. Това говорим и в лекциите по норвежки, тъй като ни подготвят за добри преводачи - днес не толкова се оценяват дългите изречения от 5 реда, а по-кратките, които ясно и без излишни обяснения предават точното послание.

Ивайло Александров, първи курс “Скандинавистика”:

Радвам се, че по някакъв начин сме осъзнали, че книгите много могат да ни помогнат, за да се ограмотим. Забелязвам обаче притеснителни грешки в медиите, в интернет не само от млади хора, но и от по-възрастни. Думи в множествено число се изписват с Й накрая, което е доста комично - калорий, хавлий. Защитник съм на

правилното използване на пълния и краткия член

Използването на пълен и кратък член показва ролята на думата в изречението.

Йордан Стоилов, първи курс “Скандинавистика”:

Виждам много хубава тенденция - момичетата харесват поезия. Сестра ми също е пример за това. А политиците трябва да ходят на уроци по български!

Езиковедът доц. Владислав Миланов: И аз, и моите студенти вече се плашим, когато някой каже, че нещо е приоритет

За мен е особено важно, че точно тези млади хора отиват в парламента, за да слушат публично говорещите лица. За съжаление, уроците, които научават от парламента, нито като граждански модел на поведение, нито като речева култура задават висок стандарт. Първото, което прави впечатление на студентите, е неуважението към говорещия. Нещо, което ние трябва да възпитаме у себе си като общество - умението да изслушваме събеседника си, да изслушаме неговата теза и да не нападаме спонтанно и агресивно, а да представим собствените си виждания по един цивилизован начин, дори да са различни.

В парламента продължава да бъде притеснителна речевата агресия, която вече не се изразява само през обидата, но и през интонацията, жестовете, темпоритъма на изказването. Речевата агресия придобива по-застрашителни очертания, в които се показва неумение да изразиш мисълта си със силата на словото и да приложиш аргументи, които без обида да убедят противника в определена хипотеза. За нас тази речева агресия продължава да бъде много опасно явление. От повече от 15 години предупреждаваме, че тя се увеличава и че води неминуемо и до физическа разправа и като модел задава много лоша практика в обществото. Всеки от нас във всекидневието си се сблъсква с такива примери на обида, в които събеседникът му лесно преминава на “ти”, без да го познава.

Младите хора имат отговорност към думите, които използват, поне студентите, с които работя. Иска ми се това да бъде предадено като модел към младите в резултат на обучението по български език и литература в средните училища. Младите не създават пропаст между думите и живота, между думите и реалността.

Когато слушаме публичната реч, разбираме, че тя е все по-абстрактна. Тя все повече не ни дава информация за човека и неговите идеи. Тя като че ли по-скоро прикрива истинското, отколкото да го представи пред човека и да реши неговите проблеми. Мисля, че вече не е толкова проблем на политическото говорене отклонението от книжовните езикови норми. Това е въпрос на училищно възпитание, на усет към езика и на уважение към личността, към избирателите и към институцията, в която се намираш. Големият проблем, с който все повече ще се сблъскваме, е, че зад думите на политиците не откриваме реалността и същността.

И аз, и моите студенти вече се плашим, когато някой каже, че нещо е приоритет. Това е едно много евтино клише. Непрекъснато го чуваме от политиците, а виждаме, че не е точно така - нито в образованието, нито в здравеопазването, нито в сферата на услугите в държавната администрация. Кое е приотитет тогава?

Или всичко е стратегия. Хората се измориха, искат да видят какви реалности стоят зад всички тези стратегии. Иначе те остават думи, хвърлени в пространството, зад които нищо не стои. Непрекъснато търсят консенсус, а в същото време виждаме, че днес нацията ни е толкова разединена. Диалогът се разпада като синтактична структура и като умение да общуваш, да изслушаш събеседника, да не го прекъсваш, да не се опитваш да го надприказваш.

Други от От страната и света

Близо 17,5 млн. лв. глоби по електронни фишове и глоби през системата "еПлащане" през 2024 г.

Близо 17,5 млн. лв. са платените задължения на електронни фишове и наказателни постановления през Системата за електронно плащане на Министерството на електронното управление през 2024 г

Наркотици, нелегални цигари и животни без ушни марки откриха при спецакция в Кюстендилско

Специализирана операция за противодействие на конвенционалната престъпност бе проведена вчера на територията на Кюстендилска област, а в община Кюстендил бяха проверени и животновъдни обекти

Апаш се опита да ограби мъж, кълца главата му с нож

Криминално проявен се опита да ограби 42-годишен в Момчилград и накълца главата му с джобен нож. Инцидентът е станал в четвъртък малко след 21 часа. Грабителят извършил нападението на улица в центъра

Китай ще облекчи допълнително инвестиционните ограничения за чуждестранни фирми

Китай реши да премахне ограниченията си за чуждестранни инвестиционни компании, които използват местни заеми за извършване на капиталови инвестиции, съобщи Министерството на търговията

Навършват се 28 години от щурма на Народното събрание (Галерия)

Навършват се 28 години от щурма на Народното събрание по време на масовите протести срещу управлението на БСП. На този ден преди 28 години у нас протестиращи щурмуват сградата на Народното събрание и

>