Противоречиви сигнали от ВСС – ще гледат искането за махане на Гешев, но отказаха да чуят Сарафов (Обзор)
Зарков: Ситуацията е “замеряне с призовки”
Пореден 4-часов епизод от сериала “Войната в прокуратурата”, за който и “Нетфликс” може да завижда (по “Политико”), излъчиха от сградата на Висшия съдебен съвет в четвъртък.
От 9,30 до 14,15 часа кадровиците от ВСС дебатираха по три точки, всички с главно действащо лице главния прокурор Иван Гешев. На едно и също заседание те решиха с 14 гласа “за” да допуснат искането за неговото освобождаване, разпитаха го дали е записвал колегата им Йордан Стоев и приеха за сведение декларацията на 6-има от тях, че обвинител №1 им оказва натиск.
Докато във ВСС вървеше дебат дали да се гледа искането Гешев да си ходи, в Софийската градска прокуратура разпитваха лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Че атаката към него идва от една политическа сила и нейния лидер за пореден път повтори главният прокурор. Не назова директно име, но после спомена Бойко Методиев Борисов. Според Гешев целта била да се овладее прокуратурата, а после и съдилищата.
А че положението може би е сериозно, подсказваше и фактът, че Гешев се яви на заседанието с адвокат.
Негов повереник е Радостина Константинова - Томова от Софийската адвокатска колегия. Правилата на ВСС дават тази възможност. При предишното искане за освобождаване, внесено от Надежда Йорданова, Гешев се защитаваше сам.
Ще се събере ли мнозинство във Висшия съдебен съвет за освобождаването му? Това е ключовият въпрос, след като 14 от членовете на кадровия орган допуснаха да се гледа искането за неговото отстраняване. Против бяха само четирима - тримата от Прокурорската колегия, които не са го подкрепили - Пламен Найденов, Евгени Иванов и Стефан Петров, и от Съдийската колегия - Вероника Имова. Гешев не участва в гласуването. А след като парламентът приеме, че с 13 гласа може да бъде освободен - възможността това да се случи става все по-реална. (Какво реши правната комисия - виж вляво.)
В началото, както беше обещал в понеделник, Гешев поиска отвод на 6-имата, внесли искането за отстраняването му, както и заседанието да е закрито.
Един по един - Калина Чапкънова, Гергана Мутафова, Йордан Стоев, Георги Кузманов и Светлана Бошнакова, обявиха, че не виждат причина да не участват в заседанието.
След кратък дебат се изясни, че отвеждането е личен акт. Сериозна дискусия обаче се завъртя дали заседанието да е закрито. Опонира министърът на правосъдието Крум Зарков: “Времето на закритото свърши. Време е да разплитаме нещата докрай”.
А по думите на Калина Чапкънова исканията на главния прокурор били процедурни хватки, за да се забави дебатът.
“Тук става въпрос вече за държавното устройство, за интегритета на съдебната власт и потъпкване на конституционните принципи, и въпросът засяга българския народ, защото се правят опити за политическо овладяване на прокуратурата. След това са съдилищата наред, предполагам”, заяви пък главният прокурор.
Страстите се нажежиха след изказване на Вероника Имова от Съдийската колегия. Тя поиска да научи какво се е променило през последните дни, че тези, които бранеха Гешев, искат неговото освобождаване.
Попита ги върху тях оказван ли е политически натиск и какво ще стане, ако се докаже, че е имало такъв. Въпросът стана повод Гергана Мутафова да поиска нейния отвод. Олга Керелска, която е гласувала против Гешев да стане главен прокурор, зададе същия въпрос. Тогава Крум Зарков призова всеки да отговори. Един по един декларираха, че няма натиск.
Гергана Мутафова попита защо само предложителите получават призовки. Тя се поинтересува вярно ли е, че във Върховната касационна прокуратура срещу тях има проверка по Глава първа от НК, а именно - престъпления против републиката.
Гешев повтори, че е в отпуск по лични причини. Уточни, че когато е давал обяснения в понеделник, не е бил питан за престъпления по Глава първа от НК.
Крум Зарков призова кадровиците да се върнат към основния въпрос на заседанието - допустимостта на искането за отстраняването на Гешев. Още повече че “ситуацията от последните седмици е хвърчат призовки”, допълни той.
Адвокатката на Гешев - Радостина Константинова - Томова обясни, че има възражения по редовността на предложението. В него не били посочени служебните задължения, които той не е изпълнил, за да се твърди, че е извършил тежки нарушения.
След като поспориха повече от 2 часа, кадровиците от ВСС допуснаха искането.
Последва точка втора - изслушване на Гешев, заместничките му и Борислав Сарафов за записа на разговора между главния прокурор и Йордан Стоев (Какво каза той преди заседанието - виж долу ) Сарафов чакаше в коридора да бъде извикан от 9,30 часа.
Последва дебат по каква процедура ще бъдат разпитвани те. Крум Зарков коментира, че няма начин да не се намери процедурата.
В крайна сметка кадровиците решиха да изслушат само Гешев. Атанаска Дишева констатира, че ВСС “зарил главата си в пясък”. В края на дебата Зарков заяви, че всички институции могат да използват дискусията, за да преценят дали да се самосезират, като подчерта, че същото ще направи и той.
Йордан Стоев: Записът е манипулиран, бях без телефон на разговора
Чатовете и записът, пуснати от главния прокурор Иван Гешев, с мен са манипулирани. Части от писмената комуникация липсват. Това каза преди заседанието на ВСС Йордан Стоев. Потвърди същото и по време на изслушването на главния прокурор от Пленума на кадровия орган.
Стоев припомни, че по случая вече има проверка в Софийската градска прокуратура и там ще каже всичко. Категорично отрече да е търсил Гешев, обясни, че главният прокурор го е поканил на гости.
Записът не е правен от мен, как си представяте, че ще направя подобно нещо и след това ще го дам на една жена пред Съдебната палата, за да го даде на Гешев, каза още Стоев. Пред колегите си той допълни, че Гешев му изпратил кола, която да го закара до къщата му. Кадровикът оставил телефона си в нея, преди да се види с главния прокурор.
Стоев, Калина Чапкънова и Георги Кузманов са призовани за разпит във Върховната касационна прокуратура. Според тях това е нарушение, защото тя е пряко подчинена на главния прокурор и актовете там не могат да се обжалват. Нарече разпитите “елементарен опит за сплашване”.
Проверяват Пеевски и главния прокурор заради фалита на КТБ
Проверка на депутата от ДПС Делян Пеевски и на главния прокурор започва прокуратурата. Тя е по сигнал на БОЕЦ и се отнася до фалита на КТБ.
Новината съобщи първо самият Иван Гешев по време на дебат във ВСС. Тема на дискусията бе дали чрез проверки той оказва натиск върху 6-имата кадровици, внесли искане за неговото освобождане. За да онагледи, че не е така, Гешев отново припомни, че е в отпуск и временно изпълняващ длъжността главен прокурор е негов заместник. Поради тази причина проверките, които започват сега, не били наредени от него. Тогава между другото вметна, че е започнала проверка срещу самия него и Делян Пеевски.
От БОЕЦ съобщиха, че са внесли сигнала в сряда. В него се твърдяло, че депутатът е взел много кредити от банка, чрез които е източена, и това е довело до нейния фалит. Сигналът срещу Гешев бил за престъпление срещу правосъдието за това, че “не е видял” кредитите. Настоящият обвинител №1 беше наблюдаващ прокурор по делото за фалита на КТБ, което от 3 г. върви в съда.
Обвинител №1 на кръстосан разпит от вечната му опозиция Атанаска Дишева
Направил ли е Иван Гешев 150 записа на политици и магистрати, дали е казал на оперативката в кабинета си, преди да скъса оставката си, че ще пусне запис къде е станало предаването му, защо е бил прехвърлен от флашка на телефон, какво е правил негов сътрудник в Съдебната палата в неделя вечерта, сътрудник ли е бил, или служител на прокуратурата, на какъв носител е бил предаден записът. С този порой от въпроси заля Иван Гешев Атанаска Дишева от Съдийската колегия. Тя традиционно е опозиция на главния прокурор. Гласува “против” при избирането му за поста през есента на 2019 г. Подкрепи и искането му за освобождаване, внесено преди зимата на 2022 г. от тогавашния правосъден министър Надежда Йорданова. Дишева зададе въпросите по време на изслушването на Гешев по сигнала на Борислав Сарафов, че е записал кадровика на 14 май в дома си.
“Не съм правил нерегламентирани записи в нарушение на конституцията и законите на страната. Нямам 150 и 1546 записа, от 0 до 2000 нямам и до плюс безкрайност нямам. Тоест нямам нито един. Кой ги е правил, си е проблем на който ги прави, не на българския главен прокурор”, отговори Гешев. Той беше попитан и защо е решил да остави впечатление у заместниците си, че ще подава оставка, след като твърди, че има доверие в тях, с изключение на Сарафов.
“Прецених, че е тактически правилно и се оказах прав. Тактиката е да спася съдебната власт и държавата от политическата мафия и политическия боклук, както ги наричат българските граждани”, отговори Гешев.