Сарафов пита заместничка на Гешев дали сама е решила да му прави ревизия, подозира натиск (Обзор)
В четвъртък е заседанието на пленума на ВСС, където двамата ще бъдат изслушани
Дори светлият празник 24 май, който бе и почивен, не тушира поне за ден войната в прокуратурата.
В отворено писмо зам.-главният прокурор Борислав Сарафов обяви, че срещу него се оказва натиск заради позицията му срещу главния прокурор Иван Гешев. Писмото е адресирано до Даниела Машева, която временно замества Гешев заради отпуската му.
Отношенията между двамата се смразиха след атентата
срещу главния прокурор на 1 май. Гешев и Сарафов взаимно се обвиняват в различни грехове към съдебната система, искат си оставките и пускат сигнали един срещу друг в прокуратурата и ВСС.
В понеделник Борислав Сарафов, който е шеф и на Националното следствие, е получил по мейла заповед, подписана от Даниела Машева. С нея е разпоредена ревизия на Сарафов като директор на Националната следствена служба (НСлС).
Ще се проверява как я ръководи от 1 януари 2022 година досега
Той е на поста директор на НСлС и зам.-главен прокурор от 6 г.
“Ревизията съвпада с публичните атаки на главния прокурор Иван Гешев срещу мен”, пише Сарафов в отвореното писмо. Посочва, че с Даниела Машева няма нормална служебна комуникация и затова ѝ задава въпроси публично.
Те са следните:
1. Сама ли решихте да назначите тази ревизия, или това ви беше разпоредено от намиращия се по това време в отпуск главен прокурор Иван Гешев?
2. Какво ви провокира да назначите ревизията в този момент, имайки предвид, че съм административен ръководител на НСлС вече шеста година и дейността ми никога не е представлявала интерес за ръководството на прокуратурата?
3. Очевидно става въпрос за внезапна и тематична ревизия, а не такава, залегнала в плана за ревизии на прокуратурата. В този смисъл има ли сигнали от магистрати и служители от НСлС срещу работата ми като директор на службата?
Сарафов е убеден, че ревизията е недопустим служебен натиск заради позицията му срещу Гешев, която го засегнала лично. Според него ресурсите на институцията се използват за защита на личните интереси на главния прокурор.
“Нямам притеснения за дейността си като административен ръководител на НСлС. Напротив, дълбоко съм убеден, че службата е коректно и почтено администрирана, но тревога в мен буди откритата тенденциозност относно момента, избран за такава проверка”, пише Сарафов и допълва, че Гешев е
готов да използва прокуратурата като инструмент за разправа
с неудобните му в системата.
В петък шестимата от прокурорската колегия на ВСС, които първи поискаха отстраняването на главния прокурор, също се оплакаха от натиск. В декларация те обявиха, че срещу тях е започнала проверка във Върховната касационна прокуратура, а по информация на “24 часа” са били призовани за 10 ч в четвъртък, когато трябва да е заседанието на пленума на ВСС. Целта на проверката е да се установи дали някой им е упражнил натиск, за да поискат оставката на главния прокурор заради присъствието на израелския експерт по антитероризъм на мястото на атентата. След това четирима от тях внесоха второ искане до ВСС, този път с мотив, че Гешев е нарушил Кодекса за етично поведение на магистратите с призива си да бъде изметен “политическият боклук” от Народното събрание.
На заседанието на пленума на ВСС в четвъртък
правосъдният министър е поканил Иван Гешев и заместника му Борислав Сарафов
за изслушване по повод скандалите между тях в последните 3 седмици. Очаква се да присъстват и другите заместници на главния прокурор, сред които и Даниела Машева. На същото заседание кадровиците на съдебната власт трябва да разгледат допустимостта на искането на членовете на прокурорската колегия за отстраняване на Гешев, което е първа точка. Втората е обсъждането на сигнала на Сарафов до ВСС срещу Гешев за записа на разговора му с Йордан Стоев - един от шестимата, поискали оставката му. Според Сарафов записът е правен незаконно от Гешев, а според Гешев му е донесен в плик като предупреждение да подаде оставката си. Освен това Сарафов подаде сигнал и в прокуратурата срещу началника си, а той му отговори с искане до ВСС за освобождаването му от ръководните постове, които заема.