София била сред най-слабо застроените столици в Европа
София е сред столиците с най-слабо застрояване в Европа и в нея има много възможности за ново жилищно строителство, заявиха във вторник от Националната асоциация на строителните предприемачи.
“Показателят показва, че в българската столица на един квадратен километър средно има по 2500 жители. Единствено в Скопие застрояването е по-малко - 1400 жители. В Букурещ са 7000 души, а в Париж - 20 700”, каза Владислав Димитров - член на управителния съвет на асоциацията.
Със слабото застрояване се получават малки приходи от данъци, с които да се поддържа инфраструктурата в населените места и затова от асоциацията призовават местните власти да разширят използването на свободните пространства вътре в градовете. За тази цел трябва да се изготвят подробни устройствени планове, които да допускат жилищно строителство в места като едновремешните научно-производствени зони (НПЗ) и изоставени производствени халета, които често се намират в централните градски части. Можело да има строежи и в свободните пространства около жилищните комплекси. Целта е да се използва изградената вече инфраструктура за ток, ВиК и други, вместо общините и предприемачите тепърва да изграждат такава, каза председателят на асоциацията Георги Шопов.
Според него интересът към новото строителство леко е намалял през последната половин година, но не чак до степен да се стигне до криза - единици били недовършените жилищни постройки, в които апартаментите са продадени на зелено, като в повечето от тези случаи става дума за сгради, започнати преди повече от десетилетие. Цените са направили така, че ако допреди 3-4 години с една средна заплата в София човек е можел да купи 0,8 квадратни метра жилищна площ, сега стига само за 0,65 квадрата.
В София според сторителните предприемачи има твърде много простванства, в които все още може да се строи, за да се използва вече изградената инфраструктура.
СНИМКА: “24 ЧАСА”