Да именуваме летище София на Левски – най-видния европеец на България

23.05.2023 07:30 Чл. кор. проф. д.ю.н. Атанас Семов
Днес отново се повдига темата за името на летище София.
Васил Левски

Той е и най-несъмненият демократ на Балканите


Важно и обосновано е предложението на БАН софийското летище да носи името на Апостола.

Призовавам това да стане преди 18 юли - деня на рождението му

В петък известният юрист Атанас Семов съобщи по БНТ, че председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски ще изпрати писма до всички политически сили и обществени организации да бъде преименувано летище София на Васил Левски.

“24 часа” пусна допитване на сайта си. До момента 63% от включилите се в него искат летището да се преименува на Васил Левски.

Още през 2009 г. журналистът Петър Пунчев повдигна в “24 часа” темата за преименуването на аеропорта.

Ето аргументите на проф. Атанас Семов защо името на летище София трябва да е Васил Левски.

Председателят на Българската академия на науките акад. Ревалски оповести предложение международната врата на отечеството, софийското летище – да бъде именувано на Апостола на свободата Васил Левски по повод отбелязването тази година на 150-годишнината на неговото безсмъртие за родината. Намирам това предложение не само за много важно за България, но и за напълно обосновано.

Не само защото сегашното “гостоприемно” име

Враждебна е конфузна нелепица

Най-подобаващо е националното летище да бъде именувано на несъмнено най-общоприетия като велик българин – Апостола. Няма по-безспорен и обединяващ национален образ. Неизменно изключително ценн от всички етнически или религиозни общности в България, от всички политически сили – в цялата следосвобожденска история, вярвам и днес. И от всички народи на Балканите, виждащи в образа на Апостола опора на своите национални въжделения за свобода, демокрация и етническо разбирателство.

Освен огромните си заслуги за националната ни свяст Васил Левски е и най-знаковият европеец на България. Ако през Х век чрез делото на Борис ІI и Симеон Велики със своя Златен век България изпреварва с 4-5 века европейския Ренесанс, през ХІIХ век чрез идеологията и делото на Васил Левски българският народ се нарежда сред най-демократичните народи в Европа – и неслучайно през 1879 г. приема най-демократичната за времето си в Европа конституция.

Идеите и делото на Васил Левски в огромна степен въплъщават онова, което много западни демокрации, от които днес се учим на ценности, постигнаха много след него. Със своите идеи за равенство и република, в която всички живеят като братя, той става един от най-първите изобщо в Европа носители на общоевропейските днес ценности на демокрацията, равенството и толерантността. Особено на Балканите той е незаменим

и до днес символ на ценностите

на зачитането на националното самоопределение и на разбирателството на равна нога между всички национални, етнически и религиозни обществени групи.

Той казва: “Целта ни в Българско е братство с всекиго, без да гледаме на вяра и народност” – това е общоевропейската днес идея за етническа и религиозна толерантност. “Всичките народи в България щат живеят под едни чисти и святи закони, както е дадено от Бога да живее човекът: и за турчина, и за евреина и пр., каквито са, за всички еднакво ще е, ако припознаят законите наравно с българина” – това са общоевропейските днес принципи на равенство пред закона и на върховенство на правото. “Всекиму своето” е най-чистата формула на ключовите за правовата държава ценности на законността и справедливостта.

Именуването на националното летище на държава - членка на ЕС, на името на може би най-завършения демократ на Балканите, един от най-първите изразители на идеите за свобода, равенство и толерантност, ще бъде ярък и категоричен знак за европейското достойнство на България и за нейната неизменна ангажираност с ценностите на мира, разбирателството и хуманизма на Балканите и в Европа. Апостола, а не беззаконието трябва да бъде нашето лице пред света…

Никой друг европейски ум – от Просвещението, Ренесанса, буржоазната революция и републиканска Европа – не стигна до формулата “Чиста и свята република”! А той даде и живота си за нея – много преди редица днешни демокрации да станат републики.

Трябва да се знае, че 

именно в Карлово, а не в Кьолн или Карлови Вари се е родил човек,

който да заяви: “… всички ще живеем като братя!”.

Пък и широка европейска и световна практика, включително във всички съседни страни, е летищата на столиците носят имената на най-ярки национални личности: “Евангелос Венизелос” в Атина, “Кемал Ататюрк” в Истанбул, “Анри Коанда” в Букурещ, “Никола Тесла” в Белград, както и “Шарл дьо Гол” в Париж, “Вацлав Хавел” в Прага, “Леонардо да Винчи” в Рим, “Йоан Павел II” и “Фредерик Шопен” във Варшава, “Шандьор Петьофи” и “Ференц Лист” в Будапеща, “Дж. Ф. Кенеди” в Ню Йорк, “Бен Гурион” в Тел Авив и колко още.

Най-малкото, което можем да направим, за да се понадигнем на пръсти и мъничко да се поприближим към Апостола, е да именуваме на него националното летище. Защото Васил Левски е едно от най-категоричните ни основания да бъдем горди европейци! Че и не се изискват нито много усилия, нито много бюджетни разходи…

И именно на БАН подобаваше да направи такова предложение – заради нейната изконна мисия на ключов пазител на националните ценности, но и защото Васил Левски е един от дарителите при основаването на Българското книжовно дружество, чийто продължител е БАН.

Убедено призовавам това предложение бързо да получи активна политическа и гражданска подкрепа, за да бъде осъществено преди деня на рождението на Апостола - 18 юли. Поне това му дължим…

* Авторът е Носител на Катедра “Жан Моне” на ЕС, Софийски университет, съдия в Конституционния съд на Република България

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>