За първи път у нас център за трансплантации и палиативни грижи в новата детска болница (Обзор)

22.05.2023 23:25 Константина Костова
Здравният министър д-р Асен Меджидиев и регионалният Иван Шишков показват плана за Национална детска болница

Несъществуващи досега у нас трансплантационен център и Клиника за палиативни грижи за деца ще са част от 25-те структури в бъдещата Национална педиатрична болница. Ще бъде изградено специализирано детско спешно отделение, каквото до момента също не съществува в България, освен център в “Пирогов”.

Вече е одобрен подробният устройствен план, след който започва проектирането на сградата. В това увериха вчера двамата министри, ангажирани с поректа на детската болница - здравният Асен Меджидиев и регионалният Иван Шишков.

Така за първи път всички структури, които имат отношение към лечението на деца, ще са на едно място. Ще бъдат приобщени и детската секция от Националната кардиологична болница и детският онкохематологичен център в ИСУЛ.

“Структурата на бъдещата болница е изготвена от комисия от специалисти,

отразени са исканията на неправителствения сектор

Сред несъществуващите до момента клиники са и научноизследователски център за педиатрия и симулационен център за обучение на медици”, обясни директорът на специализираната детска болница “Проф. Иван Митев” д-р Благомир Здравков, който също участва активно в екипа, подготвящ заданието.

Според министър Шишков специализираното лечебно заведение ще се изгради за около две години и половина.

Това означава, че до края на 2025-а България ще има национална

детска болница Дотогава ще са изминали точно 45 години от раждането на идеята. А обещанията за изграждането ѝ започнаха преди 4 години. Окончателно бе отхвърлен проектът от тогава - да се изгражда върху зарязания от десетилетия строеж в двора на Александровска болница.

В края на миналата година служебното правителство на Гълъб Донев реши, че болницата за най-малките пациенти ще бъде построена в столичния кв. “Горна баня”. Преди това се оглеждаха други 5 терена в столицата - при болниците “Св. Анна”, “Лозенец” (Правителствена), Университетската специализирана болница за активно лечение по ортопедия “Проф. Бойчо Бойчев” в “Горна баня” и Специализираната болница за рехабилитация в Банкя, както и тази по рехабилитация в “Овча купел”. Заради минералната вода, озеленяването, климата и комуникативното място правителството избра именно 40 дка терен в кв. “Горна баня”.

Една пречка е имало досега за подписването на подробния устройствен план -

два частни имота на този терен

Още през миналата година здравният и регионалният министър се срещнаха с кмета на района, който им помогна да намерят собствениците. Вече са подписани предварителните договори с тях и проблемът е решен, обяви Шишков.

“Частта за строителството е достатъчно голяма. Ще изградим чисто нова болница - сграда, в която няма да допускаме никакви компромиси, сграда по всички съвременни изисквания за детска болница”, увери регионалният министър.

Болницата ще има хотел и търговска част, подземен паркинг, рехабилитационен център с минерална вода и хеликоптерна площадка, изреди д-р Меджидиев.

До шест месеца трябва да е готов и анализът за педиатричните потребности в страната, който е възложен на Европейската инвестиционна банка. Споразумението с нея бе подписано в началото на май, припомни здравният министър. Той очаква до края на годината да има изработено задание и да е изготвена поръчката за проектиране на националната педиатрия.

“Най-важен елемент е предварителният анализ на потребностите от детски здравни услуги в страната. Първият етап на безвъзмездно подпомагане от страна на Европейската инвестиционна банка е изготвянето на този анализ.

Анализът на ЕИБ ще послужи за цялостното планиране на детските здравни услуги в страната”,

обясни директорът на дружеството “Здравна инвестиционна компания за детска болница” проф. Елена Пенева. На негова база ще се предложи индикативна структура, тя ще се уточни с педиатрите, а след това ще се прецени на какво експертно ниво е нужно да ни подпомогнат за изготвянето на заданието по проектиране.

А д-р Меджидиев допълни, че според уверението на Европейската инвестиционна банка заданието ще бъде направено много по-рано от шест месеца.

Тепърва предстои обучение на медицински сестри, здравни асистенти, детегледачи и други специалисти. “За момента изглежда, че в обозримо бъдеще ще има достатъчен брой медицински специалисти”, категоричен бе д-р Здравков.

Други от Здраве

100 нови случая на заразяване с коронавирус, един е починал

Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 100, сочат данните на Единния информационен портал, цитирани от БТА. Направени са 2439 теста, което означава

СЗО: Над 1000 са нападенията срещу болници в Украйна при руската инвазия

Световната здравна организация (СЗО) съобщи днес, че е регистрирала 1004 нападения срещу здравни заведения в Украйна по време на руската инвазия - най-големият брой

Рекорден брой деца, ухапани от кърлежи в София

Рекорден брой деца, ухапани от кърлежи през последните дни. За това сигнализират педиатри в София. В едно от столичните лечебни заведения е било доведено 4-годишно дете

Компания на Мъск поставя мозъчни импланти на хора

Компанията на Илън Мъск "Нюралинк" (Neuralink) е получила разрешение от Агенцията на САЩ по храните и лекарствата да започне клинични изследвания, включващи поставянето на мозъчни импланти на хора

108 нови случая на коронавирус, починали са петима

Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 108, сочат данните на Единния информационен портал. Направени са 2364 теста, което означава

>