Токът твърдо под 200 лв., но бизнесът настоява да има пак компенсации (Графика)
Работодателите искат програмата да продължи до края на 2023 година
През целия април средната цена на електроенергията на платформата “Ден напред” на борсата е 193,08 лв. за мегаватчас, а през май продължава да пада. Бизнесът настоява обаче компенсациите за скъп ток, които сега се плащат за цени над 200 лв., да продължат.
Това става ясно от писмо на Асоциацията на организациите на работодателите в България, в която са КРИБ, АИКБ, БСК, БТТП. То е до премиера Гълъб Донев, до икономическия вицепремиер Христо Алексиев, до енерийния министър Росен Христов.
Четирите работодателски организации се позовават на решението на предишния парламент от 11 ноември 2022 г., което възложи на Министерския съвет да приеме програма за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти на електроенергия. Кабинетът я прие на 2 февруари тази година.
Тя всъщност промени предишния начин на компенсации, който слагаше таван на цената на тока на свободния пазар от 250 лв. за мегаватчас. Над това ниво държавата поемаше разликата с пари от фонда за сигурност на електроенергийната система. В него постъпваха средства от свръхпечалбите на енергийните предприятия и най-много от АЕЦ “Козлодуй”.
Сега бизнесът се обръща към служебния кабинет и напомня, че
срокът на програмата е изтекъл на 31 март 2023 г.
Четирите организации изразяват загриженост от липсата на компенсиране след 1 април. И посочват, че досегашната помощ е оказала положителен ефект за икономиката. Избегнати били затваряне на предприятия, съкращения на работни места, което направили много страни от Западна Европа, посочват индустриалците.
“Решението на Народното събрание създаде сигурност у производителите, като всички са предвидили получаването на компенсации за цялата календарна година”, заявяват работодателите. Те изтъкват, че след 1 април средната месечна борсова цена на пазар “Ден напред” е 193,08 лв. за мегаватчас, т.е. под прага за компенсиране, а от 1 до 19 май е 188,82 лв.
Бизнесът смята, че опасността от завръщането на високите цени не е отминала. Доказателство за това било, че в 54,9% от часовете през април и 41,7% за 19 дни на май тарифите са надвишавали 200 лв.
Индустриалците смятат, че компенсирането на цените на електрическата енергия не е изгубило своето значение и следва да се използва като автоматичен защитен механизъм, в случай че започнат да нарастват отново, каквито очаквания имало за предстоящия есенно-зимен период, пишат от асоциацията.
В Европа не е спряло разглеждането на защитни ценови механизми
за стопанските потребители, твърдят работодателите. Испания и Португалия удължили до края на 2023 г. действието на т. нар. Иберийски механизъм, който спира влиянието на цените на газа върху тези на електроенергията. В Германия била лансирана идеята за възприемане на дългосрочен таван на цената за индустрията в размер на 60 евро.