"Промяната" все пак затваря вратата, 3-ма чакат третия мандат (Обзор)
ИТН все по-настоятелни, и БСП разчита този път да стане, а ДПС дава знаци, че без нея не може
Трима чакат за третия мандат, след като оставената от “Промяната” и “Демократична България” отворена врата (по думите на Кирил Петков) към Мария Габриел вчера все пак хлопна.
След като от петък Бойко Борисов и номинираната от ГЕРБ кандидатка за премиер изчакваха пак да си питат органите дали фигурата на еврокомисарката променя отношението им към кабинет с мандата на ГЕРБ, снощи предизвестено те потвърдиха позицията си.
ПП и ДБ няма да подкрепят правителство “Габриел”, стана ясно след поредица от заседания на всички формати на коалицията до късно снощи. Иначе Петков обясняваше, че разговорът с Габриел и мисълта, че държавата ще бъде оставена на коалиция между БСП, ДПС и ГЕРБ, са били основание да помислят отново.
Размисълът се оказа твърде дълъг, но все в същата посока
Първо по обед е имало сбирка на лидерите от коалицията. После Националният съвет на “Промяната” се събра в отдалечен от центъра столичен хотел в късния следобед, но изявления не бяха направени. Едновременно хората на ДСБ бяха свикани на “Кърниградска”, останалите от дясната коалиция също се събрали. А след 20 ч снощи накуп заседаваха и всички депутати от коалицията в сградата на Народното събрание.
Единственият нов нюанс също вече е известен - както “24 часа” писа, през последните дни е говорено за промени в обявения състав на кабинет начело с акад. Николай Денков, като варинт бил дори да се предложи на Мария Габриел вицепремиерско място. Но това е недостатъчно и неприемливо за ГЕРБ.
“Ако се стигне до втори мандат, е възможно да има промени в проектокабинета на ПП-ДБ”, потвърди още рано сутринта във вторник съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов. Но бе категоричен, че няма да допуснат в него хора на ГЕРБ, нито ще променят позицията си да не подкрепят първия мандат, който отивал към провал
Макар ГЕРБ да се опитват да предадат една брюкселска опаковка чрез образа на г-жа Габриел, всички знаем, че отзад седи г-н Борисов, аргументира се той. Генералът бе и първият коментатор от от ДБ, формацията запази мълчание през целия укинед.
ГЕРБ обаче вече даде достатъчно ясен знак, че в такъв случай и вторият мандат ще отиде към провал - те няма да го подкрепят, всички останали парламентарнви партии - също.
Така и 49-ият парламент също като предходните два се обръща към аварийния изход с третия мандат.
От досегашните коментари се подразбира, че
пак се има предвид експертен кабинет с фиксиран мандат
и ясно поставени задачи, под които партиите да изразят съгласие, без да влизат в никакви коалиции. Но с чий мандат?
Ако чисто хипотетично се стигне до третия мандат и ако президентът Радев смята, че е по-добре да има реални разговори за правителство, а не да се ходи на избори, трябва да даде третия мандат на “Има такъв народ”. С тези думи вчера по-категорично от всякога го поиска зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов.
Дали ще е с първия, втория, или третия мандат, нагласата ни е една и съща. Премиерът е въпрос на разговори между отделните политически сили, които биха подкрепили такава идея, обясни пред БНТ заместникът на Слави.
Същата е и нагласата на другия желаещ - БСП, която досега получаваше третата папка от Радев. 5-6 национални приоритета, срок за изпълнението им, експерти, а не първо да ни извадят премиер и министри и да искат само да им натискаме бутоните, повтаряше тези дни Корнелия Нинова. Затова и изтегли БСП от преговорите с ГЕРБ и Габриел.
ДПС също е категорична, че този път е задължително да има редовен кабинет и че иска да е равноправен участник в преговорите за излъчването му.
Ако президентът подходи нетрадиционно и даде третия мандат на най-малките - ИТН, приоритетите им с ГЕРБ и ДПС видимо съвпадат в голямата си част, пролича на срещите им с Габриел. Трите групи заедно събират 69+34+11 депутати, или 7 не стигат за мнозинство.
БСП вече каза, че с поддръжници на войната, джендърите и малки социални разходи няма какво да прави. Но пред алтернативата шести избори може пък да се появят болни депутати или няколко подкрепящи от други партии. А и “Промяната” все пак вече
няма да има мантрата “мандат на ГЕРБ”, проблемът с липсата на бюджет ще е ескалирал, войната в/за прокуратурата - също
Ако Радев пак викне за третата папка левите, забраната на ГЕРБ да подкрепи мандат на БСП може да бъде туширана с “извънредни решения в извънредната криза”. Тогава, дори и ИТН да се дръпне, теоретично има мнозинство.
Същото е положението и с мандат на ДПС - и за тях конгресът на ГЕРБ е казал “не”, но няма начин да няма начин, ако има воля. При такъв развой обаче е изключено участие от ПП-ДБ.
От ГЕРБ запазиха мълчание вчера.
Габриел благодари на Фон дер Лайен за лидерството, сбогува се с колегите в комисията
Тя може да състави правителство, насърчи я опонент - шефката на ПЕС жени
Благодаря на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за съвместната работа и за лидерството.
Така Мария Габриел се сбогува официално с поста си на еврокомисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж.
Благодари и на всички комисари, депутати от ЕП, членове на Съвета за подкретата и доверието. На преподаватели, учени, предприемачи, жени иноватори, спортисти, творци, студенти и младежи, които я вдъхновяли. “Действах отговорно и лоялно към договорите за ЕС и конституционния ред на България”, написа във фейсбук профила си Габриел, обосновавайки се защо подаде оставка.
Фон дер Лайен я прие в понеделник. Това се наложи по силата на етичния кодекс на комисарите и правилата за функциониране на ЕС - от момента, в който взе папката с мандата, Габриел е в институционална роля, несъвместима с поста ѝ. Следва България да номинира нов свой член на ЕК, няма пречка да го направи и служебен кабинет. После той трябва да мине успешно изслушване пред евродепутатите и да бъде единодушно одобрен от 27-те държави в Съвета. Но Фон дер Лайен има право и да реши да не попълва креслото в оставащата 1 г. от мандата.
Подкрепа за Габриел дойде и от политическ опонент в Брюксел - лидерката на жените в ПЕС Зита Гурмай. Тя пише в социалните мрежи, че Мария може да състави правителство в България и разказва как двете са седели заедно в комисията по правата на жените на Европарламента. “Тя беше от ЕНП, аз - социалист, но нямаше значение, когато ставаше въпрос за равни права. Тя беше активна, на нея винаги можеше да се разчита”, оценява я ветеранката в европейската левица.