Инициатива за глобална сигурност: Планът на Китай за поддържане на мира в света
Неотдавна Световната здравна организация (СЗО) обяви, че COVID-19 вече не представлява извънредна ситуация за здравето в световен мащаб. Това маркира поетапен резултат в глобалните усилия за справяне с пандемията и важна победа за човечеството в общата борба срещу вируса.
Но макар болестта да бе поставена под контрол, светът не стана по-безопасен – взаимното доверие между големите държави е все по-малко, геополитическите разломи се разширяват, преобладава едностранчивостта и връща се манталитета от времената на „Студената война“, появяват се постоянно нови заплахи за сигурността, свързани с енергетиката, продоволствието, климата, биоразнообразието, изкуственият интелект и други сфери.
1. Сблъсквайки се с безпрецедентни за последния век промени и безпорядък в света, Китай като отговорна голяма държава ще допринася активно със своите идеи и визия за глобалния мир и международната сигурност.
През април 2022 г. китайският председател Си Дзинпин предложи Инициатива за глобална сигурност, призоваваща за солидарност при адаптирането към дълбоко променящата се международна среда, взаимноизгоден подход при разрешаването на комплексните и преплитащи се предизвикателства пред сигурността, премахване на първопричините за международните конфликти, подобряване на глобалното управление в сферата на сигурността и общи действия в името на повече стабилност и предвидимост в турболентните времена и постигането на дълготраен мир и развитие в целия свят.
Тази инициатива се корени в традиционната китайска култура, която цени високо мира, и изхожда от независимата мирна външна политика и практика на страната. Тя отговаря на въпроса как страните могат да достигнат до обща сигурност в днешния свят.
През февруари 2023 г. Китай публикува концептуален документ относно Инициативата за глобална сигурност, в който са представени нейните основни положения и принципи, включително визията за съвместна, комплексна и основана на сътрудничеството устойчива сигурност; уважение на суверенитета и териториалната цялост на всички страни; спазване на целите и принципите в Устава на ООН; внимание към разумните съображения за сигурността на разрешаване на различните държави и разрешаване на разногласията и споровете помежду им по мирен път чрез диалог и консултации, както и обща подкрепа за сигурността в традиционни и нетрадиционни области. Документът също така изброява 20 ключови направления за сътрудничество в рамките на глобални инициативи за развитие – от международно до регионално ниво, от традиционни до нетрадиционни сфери, отговарящи на най-важните и неотложни проблеми на международната сигурност.
2. Изправяйки се пред горещи проблеми, Китай винаги се е стремял към тяхното разрешаване по свой специфичен начин, настоявайки за помирение и преговори, защитавайки равенството и справедливостта.
По отношение на иранската ядрена програма, ние подкрепяме активно възстановяване на всеобхватното споразумение, защитаваме законните права и интереси на включените страни, както и международния режим за ядрено неразпространение. По въпроса за Корейския полуостров, ние сме ангажирани с паралелния напредък на мирния механизъм и процеса по превръщането му в зона свободна от ядрени оръжия, както и поддържането на мира и стабилността там. Що се отнася до близкоизточния въпрос, ние съдействахме за мирните преговори между Саудитска Арабия и Иран, довели до възстановяване на дипломатическите отношения помежду им, отваряйки нова страница не само във връзките между тези страни, но и давайки пример как диалогът и преговорите водят до разрешаване на конфликтите и разногласията между страните.
Измина повече от година от пълната ескалация на украинската криза и ние сме дълбоко обезпокоени от изострянето на конфликта. Русия и Украйна са приятелски страни на Китай, и ние не бихме искали наши приятели воюват един с друг, затова насърчаваме активно преговори за мир и поддържаме комуникация и с Русия и с Украйна, за което имаме положителни отзиви от всички страни. Историята на украинската криза е сложна, но независимо от това, тя, в крайна сметка, може да бъде разрешена само с политически средства. Сега, когато рационалното мислене и гласове в света се усилват, трябва да се възползваме от възможността да създадем благоприятни условия за намирането на политическо решение. Надяваме се всички страни да погледнат на украинската криза в дълбочина и да търсят дългосрочно решение за гарантиране на устойчива стабилност в Европа посредством диалог. В същото време призоваваме включените страни да спрат незабавно да наливат масло в огъня, да престанат да вменяват някаква вина на Китай и прекратят спекулациите, че „днешна Украйна е утрешният Тайван“.
3. Намирайки се на важен етап в своята история, Китай е готов да работи с всички миролюбиви страни и народи за преодоляване на предразсъдъците и споровете, за активно реализиране на Инициативата за глобална сигурност и съвместно поддържане на мира и спокойствието в света.
Мирът и сигурността са като въздуха и слънчевата светлина – хората ги приемат за даденост, живеейки с тях, но трудно могат да оцелеят, когато ги няма. Развитието на Китай е неотделимо от спокойната международна среда. По същия начин, без сигурност на Китай не може да има сигурност в света. Инициативата за глобална сигурност служи на интересите на всички народи, защитава спокойствието на хората по целия свят, а реализирането ѝ изисква единство и сътрудничество сред международната общност.
Изграждането на по-безопасен свят, разбира се, е неотделимо от правилния избор на Китай и Европа. Тъй като ние сме две основни сили в процеса на многополюсност, два основни пазара и две основни цивилизации, изборът, който ще направим е важен за развитието на целия свят. Както посочи директорът на Службата за външни работи към Централния комитет на Комунистическата партия на Китай г-н Уан И на 59-ата Мюнхенска конференция по сигурността, ако изберем диалога и сътрудничеството, няма да се формира противников лагер; ако изберем мира и стабилността, няма да има нова „Студена война“; ако изберем откритостта и взаимната изгода, в света ще има надежда за развитие и благоденствие. Това е наша обща отговорност и отговорът, който трябва да дадем на историята и човечеството.
Независимо от промените в международната ситуация, Китай винаги е бил изпълнен с решимост за работи за световния мир, да защитава международния ред и да бъде посредник за решаването на горещи въпроси. Китай е готов да си сътрудничи с всички страни, за да практикува реална многополюсност в рамките на Инициативата за глобална сигурност, да работи с останалите държави за решаването на традиционните и нетрадиционни заплахи пред сигурността и да защитава заедно с тях мира и спокойствие в целия свят.