С половин година закъснение и пържолите почнаха да поскъпват (графика)
Живите свине с 57% по-скъпи от миналата година
Слънчогледът паднал с над 25%, олиото вече е по 3,50 лв.
80% от говеждото в саламите се внася от чужбина
На фона на сезонните плодове и зеленчуци, които вече започнаха да поевтиняват, със закъснение 6-9 месеца цените на месото тръгнаха нагоре и тепърва ще набират скорост.
Живите свине на нашия пазар през първото тримесечие на 2023 г. са поскъпнали с 57% в сравнение с година по-рано, а на говедата и телетата – с 18,4%, съобщи НСИ в понеделник. Бройлерите са поскъпнали с 31,1% за една година.
Като цяло индексът на производствените цени в родното селско стопанство се повишава с 0,9% на годишна база, но този малък процент се получава най-вече заради спада с 8,6% на цените в растениевъдството. В животновъдството обаче
има увеличение с 36,8%, сочат данните.
Сред основните зърнени и технически култури, които се отглеждат в България, най-голям е спадът на цената на слънчогледа – с 25,2 спрямо година назад.
Тенденцията обаче не е започнала сега, а още в средата на миналата година и началото ѝ съвпадна по време с масирания внос на украински слънчоглед покрай зърненото споразумение.
В резултат на това отскоро по магазините у нас има слънчогледово олио по 3,50 и дори по 3 лв. литъра, т.е. два пъти по-евтино, отколкото беше в пика на цената му преди година.
През цялата 2022 г. свинското месо почти не промени цената си и в един момент към края на годината краставиците на пазара струваха по-скъпо от килограм пържоли.
Това обаче отдавна не е така – от месец-два насам всички видове месо струват с лев-два по-скъпо.
Например свинските котлети, които по време на промоция можеха да се купят в хипермаркетите по 6,50 лв.,
вече струват не по-малко от 10 лв. килото
Вратните пържоли, чиито цени се колебаеха между 9 и 12 лв., вече струват над 14 лв.
“Цената му ще се вдигне още повече, както и на месните продукти, защото свинското трупно месо в момента е с 50% по-скъпо от миналата година. Килограм живо тегло, което до края на миналата година беше 2,60-2,80 лв., в момента е 3,30-3,40 лв.”, каза пред “24 часа” председателят на Асоциацията на месопреработвателите в България Атанас Урджанов.
Говеждото, което също се използва в колбасите, е поскъпнало горе-долу със същия процент.
Увеличението на цената на говеждото
не се усеща толкова много в магазините,
защото там се продават предимно стекове, а в голямата си част те са вносни и предлагането им все още е много голямо.
Сред основните причини за поскъпването на месото според Урджанов е продължаващият тренд на поскъпване на фуражите. В момента те са с около 35% по-скъпи от миналогодишните, докато всички останали двигатели на поскъпването от последната година-две: електроенергия, горива, продукти за ветеринарна грижа и др.,
показват ясна тенденция към успокояване на цените
“Досега не сте забелязвали поскъпване на месото и месните продукти, защото имаше свръхпроизводство в ЕС и се внасяше много от ЕС, главно от Румъния, Германия, Полша. Но напоследък там също започнаха да намаляват стадата и макар и с известно закъснение, това започва да ни засяга”, каза той.
Според него в момента производителите на месни продукти си осигуряват от чужбина 50% от необходимото свинско месо и 80% от говеждото, което им трябва. Единствено пилешкото месо не се внася, защото има достатъчно българско производство. Но
всички тези суровини поскъпват
На този фон продуктите на животновъдството отбелязват ръст от 36,9% на годишна база, като двата продукта с най-голямо поскъпване са яйцата - със 71,7%, и кравето мляко - с 23,7%. Към края на миналата година тези продукти бяха с малко по-голямо поскъпване, например яйцата - със 77%, а кравето мляко - с 35%.