"Брюкселското" правителство май завива неочаквано към втория мандат – на “Промяната” и ДБ (Обзор)
Анализатори гадаят дали войната на/срещу Гешев взриви неродения кабинет
Брюкселско правителство - така Мустафа Карадайъ мимоходом назова управление, начело с еврокомисар, което да изведе страната от кризата. Направи го по време на срещите с участието на лидерите, които ГЕРБ проведоха с БСП, ДПС и ИТН преди връчването на мандата.
Само няколко часа по-късно обаче брюкселският сценарий неочаквано претърпя обрат и отново зави към опцията кабинет да се прави между първите две коалиции. С мандата на “Продължаваме промяната” и “Демократична България”, но отново с премиер Мария Габриел.
За такъв възможен вариант по политическите централи
се заговори тихо още през уикенда,
след като в петък и събота Кирил Петков изсипа куп суперлативи по адрес на кандидатката за премиер и обясни, че няма да хлопва вратата и заради Габриел, и защото не си представя как ще оставят България на тройната коалиция между ГЕРБ, ДПС и БСП.
А след като в понеделник следобед социалистите обявиха край от преговорите с ГЕРБ на експертно правителство, тезата започна да се артикулира още по-активно.
С оттеглянето на БСП шансовете нито намаляват, нито нарастват. Просто нещата се изясняват, това е доста здравословно, коментира политологът Румяна Коларова. А
ситуацията с прокуратурата увеличава шансовете за кабинет,
смята тя.
Два са сценарията след решението на “Позитано” 20. (За аргументите на социалистите виж по-долу в текста.)
При първия Борисов продължава по поетия път с връчената на Мария Габриел папка и прокарва през парламента кабинет с падащ кворум -
достатъчни са 5-има болни или закъснели депутати,
за да мине правителството. (ГЕРБ+ДПС+ИТН имат 116 гласа, а при пълно присъствие в пленарната зала са нужни 121). А след това търси подкрепа с плаващи мнозинства за важните закони - по плана за възстановяване, Шенген и еврозоната. Такава вече му обещаха от “Промяната” и ДБ, ако направи кабинет.
Според втория сценарий обаче се отива директно на вариант кабинет в рамките на втория мандат. Това според запознати е била и целта на бавенето на отговора на “Промяната” в последните дни. В петък Борисов поиска от тях решение дали ще подкрепят кабинет “Габриел”, преди тя да отиде при президента за папката, но те му отвърнаха, че не могат преди вторник.
Кирил Петков обясни колко доволни са останали от отговорите ѝ и обеща да говори пак с партията. Малко след това обаче Изпълнителният съвет на ПП е потвърдил решението си да не подкрепят кабинет с мандата на ГЕРБ. Окончателното решение ще бъде взето от Националния съвет във вторник.
Източници от “Промяната” казват, че в партията сериозно се говорело да предложат на Габриел вицепремиерски пост в техен мандат и така той да бъде подкрепен от ГЕРБ.
Отстрани обаче не изглежда сериозно довчерашният еврокомисар да е вице, а не премиер на “брюкселско” правителство с основни приоритети Шенген, еврозоната и европейските ценности - девиза, под който ПП-ДБ и ГЕРБ могат да се преглътнат една друга. А и близки до Борисов са категорични, че той не би “жертвал” Габриел за по-малък пост от премиерския, още повече след като от понеделник оставката ѝ от Брюксел е факт.
Всъщност до 16,30 часа в понеделник изглеждаше, че ще има кабинет “Габриел” почти с подкрепата на ДПС, ИТН и БСП.
Но соцлидерката изненада всички, като обяви, че прекратяват разговорите. Решението си Изпълнителното бюро на партията е взело, след като внимателно изгледало срещите на Борисов с другите партии.
Направихме достатъчно, хаосът и лицемерието, които демонстрират, не може да продължават.
Имат своята стъпка към ПП и ДБ, с които нямат никакви различия
по тези въпроси, те са коалицията на войната, джендърската коалиция, нека финализират този разговор и да си направят правителство, обяви Нинова. Разказа, че на срещата си в парламента по-рано сутринта с ГЕРБ не са постигнали сближаване на позициите - уж им обещали бюджет с дефицит около 4,5%, но след това пред ИТН била направена заявка, че дефицит под 3% е възможен. Борисов действа на принципа, че който каквото иска - му го дава. Това е крайно несериозно, така не може да се прави правителство и не може да се управлява държава, отсече лидерката на БСП.
Другите ѝ два аргумента са оръжията за Украйна и Истанбулската конвенция. На искането ѝ да не се изнася за Киев отговорът бил, че всяка партия може да запази различията си в парламента. Абсолютно задкулисие - вие ни дайте гласове да мине правителството, след това си оставайте различни, но то ще си прави каквото си иска. Ние резервна гума, резервен пръст на бутоните няма да бъдем, защото сме БСП - партия с идеология, отсече тя. А по любимата на БСП тема за “джендърството” видя опит за “завоалиране и измама” в думите на Габриел, че част от евродепутатите от ГЕРБ са гласували за Истанбулската конвенция.
Някои пък разчетоха в обрата на Нинова ехо от войната в(за) прокуратурата. БСП не се включи в хора на подкрепящите партии, когато Габриел обяви, че бъдещият ѝ правосъден министър ще иска оставката на Иван Гешев. В петък Нинова коментира, че очевидно тече битка за овладяване на прокуратурата и че не е редно партиите да се месят в съдебната власт.
А в неделя добави: Главата на Гешев е политическа оферта към ПП-ДБ, на която те да не могат да откажат. Не е работа на Габриел да казва “моето правителство и моят правосъден министър” ще направят еди-какво си. Първо, още не си избрана, второ, никой си няма правителство - то е на България и зад него стоят партии, така че по-скромно.
Освен това обясни, че излъчената от квотата на БСП прокурорка във Висшия съдебен съвет била посочена от Крум Зарков.
“Ще повярваме, че е искрен, ако уплътни тези свои думи от днес с действия от утре”, коментира пък в понеделник изявлениято на Гешев, явно визирайки заканата му проверките срещу политици да стигнат докрай.
Самият Гешев подчерта, че е получил подкрепа от жени политици.
Нинова напомни, че досега вторият и третият мандат не са успявали, но “навлязохме в толкова дълбока криза, че винаги трябва да даваме шанс”.
Без категоричен отговор остават засега ДПС и ИТН, но усещането, което оставиха след срещите с Габриел и Борисов в понеделник, бе, че по-скоро биха подкрепили неин експертен кабинет.
Радостното е, че в най-общ план приоритетите ни се препокриват, обобщи Карадайъ. Допълни, че ДПС има експерти в почти всички сфери, а за избора на премиер поздрави ГЕРБ.
Най-кратък бе разговорът между ГЕРБ и ИТН - едва 9 минути.
Можем да дадем подкрепа без идеологически обвързаности на всяка една партия в този парламент, стига предложенията и посоката на развитие да бъдат правилни. Не ни разглеждайте като безусловна подкрепа, каза заместникът на Слави Тошко Йорданов. Изрази резерви към преговорите с БСП заради вижданията им за бюджета. Но правителството трябвало да има по-широка подкрепа от повече партии.
Официално Габриел вече не е еврокомисар. Радев ѝ даде папката с предупреждение: Очакват ви препятствия
- Според Етичния кодекс на ЕК може да излезе в отпуск и да се върне на поста само за времето на национална изборна кампания
- Следва България да номинира нов кандидат, няма пречка да го направи служебното правителство
Час след като Мария Габриел напусна президентството с първия мандат за съставяне на правителство, тя официално бе освободена като еврокомисар. Това стана, след като шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен прие оставката ѝ.
Комисар Мария Габриел ме информира, че днес тя ще се яви пред президента на Република България, за да получи институционален мандат за сформиране на правителство. Поради това тя подаде оставка като член на колегиума на членовете на комисията. Приех оставката ѝ, каза Фон дер Лайен. Постът ще се поеме от двамата ѝ заместници, а
тя няма да може да се върне на него, дори и да не бъде избрана за министър-председател
Правилата какво може и не може да прави един комисар са разписани както в Договора за функционирането на ЕС, така и в Етичния кодекс на комисарите. Според кодекса Габриел бе в неплатен отпуск, докато участваше в кампания за това да стане кандидат за премиер. От момента на получаване на папката с мандата от ръцете на президента обаче тя е в институционална роля, която е несъвместима с тази на европейски комисар. Затова и трябваше да подаде оставка. Урсула фон дер Лайен пък от своя страна няма друго действие, освен да уведоми Европейския парламент, че Габриел е напуснала комисията. Според чл. 246 на Договора за ЕС задълженията на комисаря се прекратяват от момента, в който подаде оставка, бъде уволнен от председателя на ЕК или почине.
Мястото на Габриел за оставащата около година от мандата на тази комисия може да бъде заето единствено от българин. Той трябва да бъде номиниран от българското правителство, като няма проблем това да направи и служебен кабинет. Кандидатът преминава изслушвания в Европарламента и трябва да бъде одобрен единодушно от 27-те държави в съвета.
Но Фон дер Лайен има право и да реши
да не попълва поста, защото от мандата на комисията остава малко. Такава ситуация е имало няколко пъти, а ресорите се преразпределят. Назначението на нов български комисар може да бъде провалено и от съвета - ако кандидатът не получи пълно одобрение.
В 15 ч в понеделник Габриел, все още еврокомисар, получи от Румен Радев заедно с папката и предупреждение: Осъзнавате, че ви очакват доста препятствия по този път, но ще ви очаквам следващия понеделник тук със състав на Министерски съвет. Днес и утре виждам, че са решителни за вас, желая ви успех. В отговор тя обеща на президента да направи всичко възможно за реализиране на мандата. И потвърди: Моето предложение ще бъде за експертно правителство, обединено около ясни приоритети, които имат една цел - благосъстоянието на българите и авторитета на България.
С вицепрезидента Илияна Йотова пък Габриел си размени топла прегръдка след връчването на мандата. Двете работеха заедно като евродепутати преди 10 г.
Г-жо вицепрезидент, през последните дни съм мислила много за вас, защото, когато се ангажираш сериозно с вътрешната политика на България, знаеш колко важно е да бъдат спазени всички процедури в европейската институция, каза Габриел на Йотова.