Северна Македония не иска да влиза в Европейския съюз

13.05.2023 09:02 Проф. Николай Овчаров
Масови протести в РСМ

Нечуван скандал! Само по този начин може да се определи случилото се на българо-северномакедонската граница преди няколко дни. Български евродепутат бе спрян да влезе в югозападната ни съседка, защото името му е било в т. нар. „черни” списъци. Ще припомня, че Андрей Ковачев е член на Европейския парламент от името на ГЕРБ и съответно от семейството на най-голямата група там – тази на Европейската народна партия (Християндемократи). А с него на границата са задържани председателя на Фондация „Българска памет” Милен Врабевски и още трима души, които са искали да посетят събитие в памет на загинали през Балканските войни български войници край Ново Село.

След изказаната от Външно министерство твърда позиция по въпроса, започна шикалкавене на привикания във вторник посланик на РСМ в София Агнези Руси Поповска. То наистина имало някакви забранителни списъци, но името на Андрей Ковачев не било там. Северномакедонското външно министерство обяснява недопускането на петимата български граждани с това, че в групата, която е искала да премине границата, е имало хора, за които властите в Северна Македония знаели, че представляват риск за общественото спокойствие и сигурност. Именно такава била причината да върнат и евродепутата.

В сряда последва светкавичен отговор на нашето МВнР. Служебният министър Иван Кондов бе категоричен в своето изявление: „В уведомленията, връчени на българските граждани от граничните органи на реда на Северна Македония, изрично е посочено, че в граничната система на съседната ни държава, те фигурират в забранителен списък”. По думите на първия ни дипломат думите на северномакедонския посланик не отговарят на истината: „Прави впечатление, че обяснението на посланик Поповска и съобщението на МВнР на Северна Македония се разминават с официалните документи, връчени от граничните власти. Изложената от тях теза, че Ковачев е едва ли не косвена щета на някакви други лица, които представлявали заплаха на обществения ред е, меко казано, несъстоятелна”.

Адмирации към нашия външен министър! Именно така трябва да се говори с тези наглеци, за които истината е просто дъвка с балончета! Кондов прекрасно подчертава, че подобно държане на северномакедонската страна не е отделен случай, а постоянно състояние: „Практиката на Скопие е да информира нас и нашите партньори от ЕС по начин, който се разминава с действителността или най-малкото с посланията, които отправя за вътрешнополитически цели”.

В крайна сметка е категорично декларирано, че Република България и Европейската комисия решително не приемат решението на северномакедонските власти да не допуснат евродепутата Андрей Ковачев и другите български граждани на територията на страната. Изказвания в същата насока направиха лидерът на ЕНП Манфред Вебер и еврокомисарят по добросъседството и разширяването Оливер Вархей, които категорично осъдиха грубото нарушение на РСМ. „Това е безпрецедентно и неприемливо” – заяви в прав текст ръководителят на най-голямата партия в Европарламента.

Бихме очаквали, че след всичко това северномакедонската страна поне ще се опита да тушира случилото се. Нищо подобно! Бившият министър на външните работи на Република Северна Македония и депутат от ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски наля бензин в огъня и дори нарече това безобразие „подходящ и даже закъснял ход”. Според него самото подписване на Договора за приятелство и добросъседство с България е било грешка и неговите условия въобще не трябва да се изпълняват от РСМ.

Всъщност точно това е действителната позиция на господата край Вардар, независимо от увъртанията и шикалкавенето на официално Скопие. Ние от Национален кръг „За Македония” отдавна алармираме, че картите трябва да бъдат свалени на масата и трябва да погледнем истината в очите. А тя не е никак приятна и предизвиква множество въпроси у нас.

Какво означава да се съставят „черни” списъци, подобни на онези от комунистическа Титова Югославия. Мнозина, влезли в тях тогава, платиха със здравето и живота си за това, че се чувстват и назовават българи. А днес това се върши от държава, уж желаеща да влезе в редовете на най-демократичните общества, членуващи в Европейския съюз.

Какво означава формулировката на посланик Поповска, че неколцината българи са риск за общественото спокойствие и сигурност? Как го нарушават те – като поднасят цветя на гроба на загиналите български войници или когато твърдят, че Самуил е български цар? Ако е така, как ще продължат да се провеждат, например, заседанията на смесената българо-северномакедонска историческа комисия. Ами нали по същата клауза не трябва да бъдат допускани в РСМ участващи в нея утвърдени учени като професорите Ангел Димитров или Кирил Топалов. Същите уверено и с аргументи доказват, че цар Самуил и неговите наследници са „българи родом” и „български самодръжци”, както самите те се определят в различни свои документи. Или, че св. Климент Охридски е български просветител, изпратен от Велики Преслав да прогони мрака от душите на живеещите край Вардар.

На фона на случилото се ние с основание трябва да си зададем и най-важния въпрос – иска ли въобще Република Северна Македония да влезе в Европейския съюз. На думи северните македонци желаят това, но действията им на практика показват обратното. Скопие не е извършило нищо, за да се отърси от комунистическото наследство на Титова Югославия. Нещо повече, там е силна меланхолията по това минало, а „пъпната” връзка със Сърбия така и не е прекъсната. За всички нормално мислещи хора е напълно ясно, че Република Сърбия е главен проводник на руските интереси не само на Балканите, но и в Европа.

А какво е отношението на Путиновска Русия към нашата страна, видяхме отлично през последните години. Много добре си спомняме думите на руския президент, че славянската писменост е дошла в родината му от Македония. Или безбройните провокации, извършени от руските посолства в София и Скопие.

Изводът е, че Република Северна Македония фактически не прави нищо, за да влезе в Европейския съюз. Ако все пак нашите партньори от ЕС още се заблуждават в тази насока, то е редно да си зададат въпроса – искат ли „троянски кон” на Русия в своята демократична организация? Защото именно това ще представлява една шовинистична и нереформирана РСМ, по-голямата част от населението на която е възпитано да мрази и ненавижда своите съседи.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>