Първокурсници се състезават каква е езиковата им култура
В Софийския университет започна двудневната Трета национална студентска олимпиада по езикова култура, организирана от Катедрата по български език на Алма матер.
Инициативата Национална студентска олимпиада за езикова култура започна през 2016 г. със седем отбора и около 40 индивидуални участници. През 2019 г. отборите вече са 16, с над 80 участници. Проф. Тишева подчерта, че в първите две издания олимпиадата беше за студенти от първи и втори курс. На второто издание към българистите се присъединяват и студенти от Юридическия факултет, както и отбори от специалностите „Японистика“, „Испанска филология“ и „Португалска филология“ от Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет.
Третото издание на олимпиадата по езикова култура е само за студенти от първи курс. „Да видим как след два семестъра, прекарани с нас, нашите студенти мислят за българския език, за процесите, които протичат в него, за отклоненията, които забелязват и за тенденциите, които вероятно и те самите усещат“, коментират преподавателите.
Заявки за участие в тазгодишната олимпиада са подали 75 студенти и ще участват 18 отбора.
Заместник-деканът на Факултета по славянски филологии проф. Петя Осенова даде официален старт на олимпиада и изрази задоволството си, че тази инициатива се проявява в толкова големи мащаби. Тя заяви, че в следващите два дена участниците ще имат възможност да размишляват върху интересни задачи и казуси, свързани с езиковата култура. „Вие знаете вече, че езиковата култура не се измерва само с правилата за пунктуация, за правопис – те са много важни и без тях не можем, но освен това много важно е да се възпитава умение за използване езиковите средства по подходящ начин в различни езикови ситуации“, обърна се проф. Осенова към участниците и благодари на техните преподаватели, които са ги подготвили, както и на самите участниците за смелостта им да преборят сили. Тя подчерта, че те вече са победители, защото езиковата култура, изобщо грамотността в България е постоянна кауза, постоянна мисия. Проф. Осенова отбеляза още, че особено в днешно време имаме нужда да бъдем по-грамотни и да използваме езика по подходящ начин. „Това е било кауза винаги“, подчерта заместник-деканът и благодари на колегите си за добрата организация на събитието.
От името на организационния комитет приветствие поднесе доц. Владислав Миланов, който не скри радостта си, че всички, събрани в най-представителната зала на Софийския университет, са обединени от обичта им към българския език, уважението към езиковата култура, която е най-важната съставка на общата култура на човека и неотделима съставка от значението и представата за човека изобщо.
„Днес, когато живеем в общество, което непрекъснато е разкъсвано от мнения и съмнения, от дирения и лутания; когато диалогът се е разпаднал не само като синтактична структура, а като начин да се виждаме и да разговаряме помежду си и ние като филолози, които стоят на своя езиков пост, говорим за това непрекъснато; когато погледите ни търсят безутешно света на телефоните и онлайн световете, а не търсят богатството на общуването през думите, именно езиковата култура, развита през четенето, семейството и училището, може би ще върне умението да общуваме помежду си и ще прероди смисъла в разговорите ни и в погледите ни; онзи смисъл, който подрежда съвременния свят истински - без непрекъсната речева агресия; с думи, зад които стоят реалности, а не празни химери; онзи свят, в който силата на думите може да победи всяко оръжие и всяка човешка злина.
Форумът, в който участват студенти с хуманитарен профил I курс, е единствен по рода си в България и вече има две издания. Неговата цел е да стимулира интереса към актуалните въпроси на езиковата култура и да даде възможност на студентите да приложат изградените умения и знания при решаването на конкретни проблеми, да провери техните нагласи към отклоненията, вариантността в речевата практика и динамиката в езиковата система.
В тазгодишното издание ще се включат близо 80 студенти от Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, ПУ „Паисий Хилендарски“, ШУ „Епископ Константин Преславски“, ЮЗУ „Неофит Рилски“ и от университета домакин на проявата.
Писменият кръг се състои в решаване на многокомпонентен тест със задачи с избираем и със свободен отговор. Допуснатите до втория кръг правят анализ на казуси, включително от журналистическата практика, коментират актуални проблеми на езиковата култура, участват в блицинтервю и събеседват с членовете на журито. Отговорите на студентите ще бъдат оценявани от независима комисия, в чийто състав влизат изтъкнати учени от Института за български език и специалисти с богат опит в областта на превода и редактирането.
Председател на журито, което ще оценява отборните състезания, е проф. Светла Коева, ръководител на Департамента по компютърна лингвистика в Института за български език, а председател на журито, което ще оценява индивидуалните състезатели, е проф. Руска Станчева от секцията по съвременен български език в Института за български език.
Наградният фонд е осигурен от Университетското издателство „Св. Климент Охридски“, от издателство „Ентусиаст“ и Асоциацията на лекторите по български език, литература и култура.
Сред партньорите на събитието е вестник „24 часа“.