Димитър Шарков: Петър Стоянов трябваше да взема смели решения - толкова много, че едва се побраха в 60 минути

11.05.2023 12:34 Калина Костова
Режисьорът Димитър Шарков с акад. Пламен Карталов
Петър Стоянов на 4 февруари 1997 г., когато бе разрешена политическата криза. СНИМКА: PETARSTOYANOV.COM
Петър Стоянов по време на снимките

На 16 май БНТ ще излъчи документалния филм “Петър Стоянов. Свободният президент”. (Виж интервю с режисьора Димитър Шарков по-долу.) Българският президент (1997-2002) има рожден ден на 25 май, а миналата година отбеляза 70-годишен юбилей.

Представянето на филма ще е на 12 май от 17 часа в столичната галерия “Сан Стефано”.

На премиерата освен главния герой на филма ще говори Филип Димитров - премиер на правителството на СДС през 1991-1992 г., сега конституционен съдия. Очаква се да дойдат артисти и интелектуалци, сред които Богдана Карадочева, Стефан Димитров, Кирил Маричков, Васил Найденов.

Петър Стоянов бе президентът, който прокара в едни трудни времена евроатлантическата посока за България. Той поиска от служебното правителство на Стефан Софиянски през 1997 г. стъпки за курс към НАТО.

По покана на Петър Стоянов през ноември 1999 г. на посещение в България дойде американският президент Бил Клинтън. Тази визита определи в голяма степен пътя на България в евроатлантическата посока занапред.

Петър Стоянов е един от малкото български политици, който напусна политиката без обичайните обвинения в материално облагодетелстване.

- Г-н Шарков, съвсем скоро предстои премиерата на документалния филм “Петър Стоянов. Свободният президент”, на който вие сте режисьор. Сам ли решихте да заснемете неговата история?

- Този филм е част от поредицата “БНТ представя”, която има вече трети сезон и излъчва филми за личности от различни сфери на културата, политиката и пр. Така се роди и идеята за Петър Стоянов. Аз съм правил специално за тази поредица доста филми, като се почне от Цветана Манева, Тодор Колев, Атанас Далчев, за оперния режисьор Пламен Карталов, за Васил Михайлов и пр. Филмът за Петър Стоянов е последният за този сезон. Той ще се излъчи на 16 май от 21,00 ч по БНТ.

- Колко по-различно е да снимаш човек, който не е от артистичните среди, а се занимава пряко с политика?

- Той е част от историята на България. Десетки години работя в Националната телевизия, правил съм почти всякакъв вид жанрове филми и програми - забавни и новогодишни, както и тв театри. За първи път за мен беше провокация да направя филм за политик. И то от съвсем новата история на България. В началото се уплаших, затова поканих и Надя Обретенова от нашата телевизия да бъде сценарист. Тя е по-навътре в тази материя. Но в процеса на работа усетих сладостта от това да правиш филм с различен герой - политик. Една от тайните на успеха на всеки филм е да станеш близък със своя герой, да го разбереш и дори да го обикнеш. Не стане ли това, филм не може да има. В процеса на работа открих в личността на Петър Стоянов много потенциал. Особено сега, когато в България има криза на личности и водачи. Той е особено ценен, затова искам колкото се може повече хора да видят този филм. Личността Петър Стоянов се роди в едно много бурно и преходно време, което беляза новата история с това, че той трябваше да вземе много категорични и смели решения. И той го направи. Аз като свидетел на това време никога не съм подозирал, че ще се докосна до тази история и събития и до такава личност като Петър Стоянов. Това ме провокира да направя филм, който е откровен и честен.

- На тези смели решения ли искахте да акцентирате, правейки филма, или фокусът беше друг?

- Преди това съм правил филм и за Вежди Рашидов. Но там категорично не съм се занимавал с политика, а само с твореца, скулптора и художник Вежди Рашидов. Тук просто нямаше друг избор. Петър Стоянов, новата история и политиката са свързани в едно цяло. Неговите действия и заслуги са толкова много, че едва се побраха във филмовото време от 60 минути. Затова се концентрирахме само в неговия мандат, в решенията, които той е вземал. Поради това, че филмът е с ограничено време, но и защото българите помнят, или поне аз бих искал да си припомнят, точно това, което той е направил като президент.

- От доста години сте част от екипа на БНТ. Имало ли е момент, когато сте искали да работите в частна телевизия?

- Не. Работил съм инцидентно в други телевизии, особено през 90-те години на миналия век, когато времената бяха трудни. Но БНТ си остава голямата ми любов и може би е споделена, защото съм имал много успехи, както и провали и разочарования. БНТ има особен заряд на творческа енергия. Неслучайно казват “Телевизията майка”. Защото оттук са минали много телевизионери, които сега работят на други места. Тук се държи на качеството, културата и образованието. По-малко се гледа на комерсализацията, която е заляла другите канали.

- А кога се запалихте по режисурата? Кино или театър?

- Харесвам всичко хубаво. Има хубав и лош театър, както и филми. От няколко години не работя в театъра. Иначе съм бил част както от Музикалния, така и от извънстолични театри. Привлича ме работата с актьора. Той е уникално нещо, което ме провокира - играещият актьор, хомо луденсът. И дори когато съм правил музикални филми, пак съм търсел да има играещ човек. Театърът и спектакълът, живото сътворяване на всякакви светове повече ме привличат.

- От артистично семейство ли сте?

- Не. Но моят син Крис Шарков е от артистично семейство. Много се гордея с него. Той е от младата генерация театрални режисьори. В момента е номиниран за “Аскеер” за режисура с неговия спектакъл “Частици жена”, който също е номиниран и за един от най-добрите спектакли в Народния театър.

- Какво предстои в “БНТ представя”?

- От септември поредицата ще има нов сезон. Бих искал да спомена продуцентката на поредицата Ирен Маринова, както и редакторката Ваня Бойчева. И двете имат много голяма енергия и желание да направят качествена продукция. За следващия сезон смятаме да направим доста филми. Една от идеите е да се направи такъв за Хачо Бояджиев, за Никола Анастасов и пр. Мисля, че това е един от смислените проекти на телевизията. Некомерсиален проект.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>