Пуснаха парите за фотоволтаици на покрива, първо идват 80 млн. лв.
- Ако се поставя соларна инсталация за топла вода, се дават до 1960,83 лв., за слънчевата система за производство на ток сумата е до 15 000 лева
- Съоръженията задължително трябва да се застраховат
Една от най-очакваните процедури по плана за възстановяване - финансиране на фотоволтаици на покрива или на соларна инсталация за топла вода за домакинствата, стартира на 9 май и вече се кандидатства, съобщиха от Министерството на енергетиката.
Първият транш е 80 млн. лв., цялата програма е за 240 млн. - 140 млн. за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 100 млн. лв. национално и частно съфинансиране.
Доставката и монтажът на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване могат да бъдат финансирани по тази процедура с не повече от 1960,83 лв.
Фотоволтаичните системи с мощност до 10 киловата се финансират до 70%, но не повече от 15 000 лв. Кандидатите могат да подават своите документи до 17 часа на 10 ноември 2023 г., след което проектите ще бъдат класирани.
Документи се подават електронно чрез системата ИСУН 2020. В нея има насоки за кандидатстване, в които стъпка по стъпка се показва как се попълват документите.
От тях става ясно, че срокът на изпълнение на проектите може да бъде от 1 до 18 месеца
В случай че кандидатстващият напише по-дълъг срок, системата автоматично го променя на 18 месеца.
Попълва се и графа с бюджета. Допустимите дейности са доставка и монтаж на слънчева инсталация за битово горещо водоснабдяване, на фотоволтаична система до 10 киловата и на такава, но със система за съхранение на електрическа енергия. Ако се предвижда и батерия, това се отбелязва задължително. Токът от нея може да се използва само за собствени нужди, не може да се продава.
Може да се кандидатства само с един проект за един имот.
Инвестицията се изпълнява на един етап
Ако проектът е за соларна инсталация за топла вода, отчетът за изпълнението се подава в срок до 1 месец след сключване на договора.
За фотоволтаик на покрива отчетът се представя един месец след крайния срок за изпълнение на проекта.
Крайният получател на финансирането е длъжен и да застрахова системата или инсталацията срещу кражби, умишлени действия на трети лица, пожар и други природни бедствия и рискове за минимум 5 години от датата на извършването на плащането.
Предишният парламент улесни поставянето на соларните системи, след като депутатите приеха промени в Закона за устройството на територията, според които няма да се изисква изработване на инвестиционен проект и разрешително за строеж.