Николай Кръстев: На Балканите още не сме овладели "мъжкарските" си общества

10.05.2023 07:00 Мила Гешакова

- Защо точно в Сърбия се случи масовото убийство на 8 деца и възрастен, застреляни от 13-годишен тийнейджър, а ден след това загинаха под куршумите на 21-годишен още 8 невинни, г-н Кръстев? Не са ли такива трагедии по-характерни за САЩ и Скандинавия?

- Помня подобен случай на една сватба преди десетина години в източната част на Сърбия. Тогава шест или седем души загубиха живота си. Но толкова масово и преднамерено убийство като това в Белград преди дни никога не е имало.

Очевидно е настъпила осезаема промяна в самото сръбско общество и тя е повлияна от управлението на страната. Много от младите хора в Сърбия я напускат, защото не виждат перспектива.

- Трябва ли обаче да приписваме политически мотиви на действията на това незряло непълнолетно момче, погубило 9 души?

- Разбира се, че не, но цялостната обстановка в страната влияе.

- Всички коментатори на трагедията подчертават, че случаят с Коста е по-различен, защото е тих, умен, талантлив и от семейство с висок жизнен стандарт.

- Да, бащата е лекар с добро име. Остават неясни причините защо го е водил със себе си по стрелбища, защо го е учил да стреля и да използва оръжие. И не на последно място, защо не е бил защитен докрай сейфът, в който е съхранявал оръжието си. Синът му е бил не с един, а с два пистолета у себе си в момента на масовото убийство и е носил четири коктейла “Молотов”... Вината за случилата се трагедия най-вероятно ще се стовари върху плещите му.

- Набелязал е 15-ина свои съученици в списък - половината момичета, половината момчета. Директорът на училището е потвърдил, че върху Коста е било упражнявано насилие, че бил изолиран от съучениците си и му се подигравали, че заеквал. Дали обаче не е отхвърлен от някое от момичетата, което е възможно да е харесвал?

- Това все още не е ясно. Най-тъжното е, че сред 8-те убити деца, от които 7 са момиченца, едното е французойче. Преди няколко месеца неговите родители са продали имуществото си във Франция и са се преместили в Сърбия да правят бизнес, защото са смятали, че е по-стабилно след Батаклан и другите места във Франция, където имаше терористични нападения. Това е толкова страшно и тъжно! Даже френският посланик в Белград беше отишъл да поднесе съболезнованията си на почерненото френско семейство, както впрочем и останалите посланици от ЕС в сръбската столица, също и тези от САЩ и Канада.

- В някои медии за това масово убийство се говори като за престъпление в амок. Има ли по-подробно обяснение на подбудите в сръбските медии - вие току-що се върнахте от Белград?

- Все още не е много ясно дали Коста е бил в амок, или е тръгнал да убива заради изолация, защото е бил прехвърлен от един клас в друг.

Разговарях в Белград с жена, чието познато дете успяло да се спаси от стрелбата в училището “Владислав Рибник” в центъра на Белград. Тя ми каза, че това момче не е давало вид, че има някакви ментални проблеми, нито се е държало така. Това впрочем тепърва ще узнаем, защото с него в момента се занимават специализирани медицински екипи.

Оръжието, натрупано в конфликтите в бивша Югославия през 90-те, 

направи сърбите най-въоръжените на Балканите и трети в света след САЩ и Йемен

Ще разберем дали наистина е хладнокръвен убиец, дали до последно е гледал гангстерски филми с насилие, дали през смартфона си е ровил в Наказателния кодекс, за да разбере с колко години затвор може да бъде осъден, ако извърши замисленото от него престъпление, коя е долната възрастова граница за наказанието, защото през юни е трябвало да навърши 14 г.

Въоръжен сериозно, първо е убил охранителя на входа и детето, което е било до него. После веднага е влязъл в първата стая, явно изчислил доста добре кога какви часове има.

Впрочем работи се и по телефона на баща му. Проблемът обаче определено е много сериозен, защото отключи копиране на убийства по схемата със списъка на Коста, а и деца със закани да убиват.

- Президентът Вучич се закани да разоръжи сърбите и обяви план. Изненадващо е, поне за мен, че Сърбия се оказа трета в света по притежаване на оръжие на глава от населението след САЩ и Йемен. Как се е стигнало до това челно място?

- Едната причина е заради натрупването на оръжие в конфликтите и процесите в бивша Югославия през 90-те години до 2002 г.

Другият аспект е социологически - сърбите като балканци обичат да имат оръжие и да се защитават с него, търсейки справедливост и възмездие.

Да не забравяме, че допреди 17-18 години, допреди падането на режима на Слободан Милошевич, бившата власт казваше, че не е сърбин този, който не може да защити семейството и имотите си. И това послание беше изпратено до сърбите извън територията на републиката - в Хърватия, в Босна и Херцеговина, по-късно и в Косово, и в Черна гора, където избухваха военни конфликти.

Ключово е дали сега онова, което Вучич планира, ще се случи. Оттук насетне до месец всеки сърбин ще има възможност, ако притежава незаконно оръжие, например от починали роднини, а има много такива случаи или от други места, да го узакони.

Познати споделиха, че техен починал дядо имал окачена карабина над вратата като знак за достойнство и възможност за самозащита и никой не е смеел да я пипне без негово позволение.

- Любопитен е прочитът на “Таймс” на масовото убийство - според изданието на Балканите има култ към войната, въоръжаването на всеки е популярна практика, а в Сърбия се поощрява възхвалата на военнопрестъпници и насилието към малцинствата. Има ли обаче това нещо общо с разстроената психика на стрелеца, след като досега не е имало никакъв повод да се заговори, че сърбите са на трето място по притежание на оръжие в света?

- Тези, които се занимавахме със Западните Балкани, знаехме, че Сърбия е на трето място по брой на късите цеви на пистолети и на дългите цеви на автомати и пушки между военните периоди. Освен това е много голям броят и на служителите на сигурността, които притежават оръжие.

През последните 7-8 години решаването на косовския въпрос навлезе в полезрението на обществото с диалога между Белград и Прищина, между Белград, Вашингтон и Брюксел. Властимащите заговориха, че някой иска да отнеме нечия територия, макар Косово от 2008 г. да не е в границите на Сърбия и че трябва да се направи необходимото, за да се въздаде справедливост. Това създаде напрежение и обществено недоверие към другия, към различния, към човека, който не споделя твоя възглед. Говори се, че Косово ще бъде върнато - нещо, което чувах още докато работех като кореспондент на БНР в Белград преди 12 години.

Величае се и Гаврило Принцип - убиецът на унгарския престолонаследник Франц Фердинанд в Сараево през 1914 г. В култа към него виждам желание да се търси някакво възмездие.

Не без значение е и че самото сръбско общество е твърде травмирано след разпада на бивша Югославия. Сега в плана на президента Вучич “Отворени Балкани” влизат Република Северна Македония, Албания, но има опити да бъдат присъединени Черна гора, Босна и Херцеговина. Това е знак, че Вучич се опитва да си върне сръбските пространства на Балканите.

- Дали Вучич ще успее да върне смъртното наказание и да намали от 14 на 12 г. възрастта, на която може да се носи наказателна отговорност за престъпление?

- Тези намерения на президента Вучич са сериозни и за тях в Сърбия продължава да се говори. От понеделник, 8 май, започват назначенията на допълнителни 1200 щатни полицаи, които влизат в училищата в цялата страна, за да гарантират сигурността. Но едва ли в борбата си за членство в ЕС Сърбия може да си позволи промяна в долната граница на възрастта за носене на наказателна отговорност. Това може да се окаже в нарушение на конвенцията за правата на децата. Преди време се говореше, че тази граница не само че не трябва да се сваля, а обратното - трябва да се вдигне до 18-19 г., за да може да се спазят европейските директиви в уважаването на правата на детето. Но свалянето на възрастта от 14 на 12 г. за извършителите на престъпления няма да реши въпроса. Най-малкото - може ли да върне изгубените животи?

- В предварителния разговор споменахте за предсрочни президентски и парламентарни избори в Сърбия. Трагедията с масовото убийство ускорява ли ги?

- Със сигурност дава отражение. В първите 3-4 дни след убийството хората бяха в ступор, палеха свещи и мълчаха притихнали в скръб пред снимките на загиналите деца, неразбиращи в крайна сметка откъде дойде тази трагедия. Даваха си сметка, че всяко едно дете, дори и тяхното, е можело да бъде на мястото на 8-те загинали. Сега кризата се обръща и в политическа - министърът на образованието на Сърбия Бранко Ружич подаде оставка. Преди това в изявление той обяви за виновник западните ценности. Забрави обаче да каже и че в Русия има убийства в учебните им заведения.

Но в оставката му се пречупва и сблъсъкът между Изтока и Запада. Пак се говори, че някой на някого налага ценности, а времето се връща назад с 10-15 години.

Обществото смята управлението на президента Вучич за виновно, защото Сърбия се е превърнала в държава, в която насилието прелива заради реалити форматите от двете частни телевизии “Хепи” и “Пинк”, които са с национален обхват. Пред тях Вучич дава своите т.нар. дълги интервюта и съобщава ключови послания. Пред тях той си позволява да напада опозиционните политици и медиите в западната ни съседка, колкото и да са малко. Именно тези две телевизии в Сърбия променят обществената среда и децата и подрастващите са под влиянието на тези нови ценности, без да има уважение към мнението на другия и различните. Вучич получава медийна подкрепа от тях и затова днес има подписка за отнемането на лицензите им в западната ни съседка.

- Застрашена ли е България от подобна вълна на масови убийства? Мисля си, че тук сериозен проблем е насилието у дома над жени и безразсъдството на пътя на млади шофьори.

- За съжаление, гаранции няма никъде. Но ми се струва, че насилието у дома в Сърбия, не че го няма, но не е в такъв тревожен мащаб като у нас. Преди дни беше арестуван мъж от Лесковац, Южна Сърбия, непосредствено до границата с България, заплашил жена си и децата си, че ако не го слушат, ще завършат като убитите деца. Показателен случай, че на Балканите все още не сме овладели мъжкарските си общества, където мъжът със сила и вдигнат пръст показва какво трябва да става в семейството му. Очевидно е, че не сме преживели трансформацията на европейци, американци, канадци, австралийци, които са доста по-уважителни към жените и децата.

Хубавото в 10-те мерки, които сръбският президент обяви, е, че мобилни екипи ще се занимават с младежи с насилническо поведение. Защото насилието и агресията сред младите там всъщност са огромен проблем.

----------

Николай Кръстев е роден през 1972 г. в Пловдив. Завършил е богословие и втора специалност история в СУ “Св. Климент Охридски". От 1992 г. в продължение на 23 години работи в БНР.

Кореспондент на националното радио в Белград 2003 - 2012 г. Кореспондент на БНР в Москва 2015-2017 г. В момента е журналист на свободна практика.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>