60 000 лева за поддръжка на системата за вота с пръстов отпечатък в парламента
Курсове по чужди езици за депутати и сътрудници - Народното събрание дава 240 хил. лв. за уроците по английски, немски и френски, но учебниците ще си купуват сами
60 000 лева за фирма, която да поддържа системата за гласуване с биометрични данни на депутатите, предлага Народното събрание, става ясно от обществена поръчка.
Системата за гласуване с пръстов отпечатък бе въведена през 2010 г., за да се прекрати практиката народните избраници да гласуват с чужди карти - и от името на свои колеги.
За тази цел при старта на всяко ново НС депутатите дават пръстов отпечатък, който се обработва, а биометричната система започва да работи десетина дни след учредяването на новия парламент. Така сега депутатите слагат служебните си карти в устройствата за гласуване и активират системата с пръстов отпечатък, след което се произнасят “за”, “против” или “въздържал се” по обсъждания текст. Иначе не могат да гласуват.
Фирмата ще трябва да отстранява възникнали проблеми и да се отзовава в рамките на до един час, когато настъпи повреда при някое от общо 270-те устройства. Тя ще бъде отговорна и за преместването на системата в пленарната зала на НС в бившия Партиен дом, като ако това се наложи, ще бъде уведомявана две седмици по-рано. Засега новата пленарна зала стои празна, след като миналото лято по инициатива на “Има такъв народ” - тогава победител в изборите за 46-ия парламент, бе решено депутатите да останат в историческата сграда на пл. “Народно събрание”.
Техниците ще демонтират, преместват и монтират наново устройствата, като договорът ги задължава при необходимост да работят и в почивните дни. Същата фирма ще поддържа и екраните, на които се обявяват резултатите от вота.
На уроци по английски, немски и френски език тръгват през тази година депутати и служители на парламента. Те ще за общи езикови умения, но и за специализирана работа с европейските институции. Предвидени са и отделни часове по английски за юристи. Обществената поръчка е на стойност 240 000 лева с ДДС.
Тя е пусната за курсове от 2023 до 2026 г. Депутатите и служителите на администрацията на НС ще са разделени на групи между 5-има и 9 души. Обучението ще бъде на нивата от А1 до С1, накрая ще получават сертификати за преминат курс. 150 часа ще трае обучението по общите програми, а между 60 и 120 часа ще е специализираното.
Те ще се обучават в сградата на парламента след края на работния ден. В условията е записано, че ще си купуват сами учебниците. Уроците ще са два пъти седмично по 3 учебни часа.
НС търси и фирма, която да поддържа сайта си заедно с този на “Държавен вестник”. Срокът на договора е 13 месеца, а предвидената сума е за 60 000 лв. Още толкова ще се платят на фирма, която да поддържа депутатските асансьори за година. Фирмата ще трябва да се грижи за 16 асансьора и две товарни платформи в двете сгради на парламента и във ведомствения блок. (24часа)