„Войната на призраци“ между Иран и Израел на път да се превърна в открита
Нетаняху рискува да въвлече Вашингтон в конфронтация с ислямската република
Израелският анализатор Ефраим Ганор сравнява условията на Израел сега и тези, в които е живял преди избухването на войната от 1967 г. Той счита необходимостта от превантивна война срещу новите врагове, но не за окупиране на нови арабски земи, а за да бъде нанесен съкрушителен удар на Иран и неговите проксита в региона.
След поредната вълна от ракетни удари срещу Израел от територията на Ливан, Сирия и Газа, които бяха приписани на неуточнени „палестински фракции“, иранският президент Ибрахим Раиси обяви, че посланието на страната му е достигнало до Тел Авив. Същевременно той се закани, че и най-малкото нападение срещу Иран ще бъде посрещнато с решителен отговор от страна на иранските въоръжени сили и ще доведе до унищожаването на Хайфа и Тел Авив. В безпрецедентно телевизионно обръщение към жителите на Газа по време на организирания от Хамас фестивал „Западният бряг – щит на Йерусалим“ иранският държавен глава ги призова да покажат повече твърдост и постоянство в борбата срещу Израел. Подобно послание показва какви цели преследва президентът на Иран чрез своите проксита в палестинските територии и по-конкретно организациите Ислямски Джихад и Хамас.
По същото време военни израелски анализатори, близки до командването на силите за сигурност, изтъкваха необходимостта от провеждане на голяма операция срещу Ливан, насочена към "Хизбула" и нейния военен арсенал, като неизбежна стъпка в противопоставянето на "иранската ядрена програма". Бившият вицепрезидент на Съвета за национална сигурност и настоящ експерт в Института за изследване на националната сигурност Фрейлих писа: „Когато дойде часът на истината и когато всички алтернативи са изчерпани, е логично да се предполага, че Израел ще се окаже сам в конфронтацията с Иран .. Тогава нашата страна няма да има друг избор, освен да действа с военна сила...И макар да е ясно, че подобно развитие би представлявало лош сценарий, алтернативата – да се позволи на Иран да стане ядрена сила – е много по-лоша.“ Друг негов колега - директорът на Йерусалимския институт за стратегия и сигурност Ефраим Инбар, подчерта необходимостта от „ново нахлуване в Ливан, за да се порази ракетния потенциал на „Хизбула", защото това е и начинът да бъде спряна иранската програма за произвдодство на ядрени оръжия“. Той изрази убеждението си, че "ракетите, изстреляни срещу Израел от Ливан на Великден, са дело на иранската ос, която цели да възпре Израел от концентрирането му върху противодействието на иранската ядрена програма".
Ирански опасения от израелско нападение
Иран приема сериозно израелските заплахи за нанасяне на удари върху нейните „модерни ядрени съоръжения“. Затова Техеран използва своите проксита в Ливан, Сирия, Газа, както и шиитските милиции в Ирак, за да отправи недвусмислено послание за въздържаност от страна на Израел. Това засилва убеждението на управляващите в Израел в необходимостта от ликвидиране заобикалящите го проксита на айатолласите и преди всичко най-силното от тях – ливанската Хизбулла.
В тази атмосфера първоначално службата за военно разузнаване на Израел (AMAN) констатира в последния си доклад, че „възможността Израел да започне война с Иран през текущата година се е увеличила през последните месеци“. Впоследствие обаче тази прогноза бе ревизирана, тъй като надделяло мнението, че „сегашното напрежение между двете държави не е толкова високо, поради обстоятелството, че Иран, Хизбула и Хамас не се стремят към всеобхватна конфронтация с Израел". Анализаторите обаче не изключват възможността тези три вражески сили да имат готовност да поемат рискове и да залагат на нападателни операции, поради убеждението им, че Израел е отслабен в резултат на засилващата се вътрешната политическа криза, която намалява способността й за стратегически маневри.
Промени в израелската стратегия
Израел смята, че ескалацията на напрежението между него и Иран и неговите въоръжени съюзници в региона е причинена от настъпилите три промени в стратегическата среда на Израел, а именно: спад на американския интерес към случващото се в Близкия изток и увеличаването на самочувствието на Иран след подписването на споразумение с Кралство Саудитска Арабия, изразяваща се в прякото предизвикателство спрямо Израел, както и нарастващата нестабилност на палестинската сцена.
Относно спада на американския интерес към Израел, вестник (Haaretz) говори за намаляването на сътрудничеството на американската армия с израелския си съюзник, отбелязвайки, че „въпреки хвалбите на израелската армия за укрепване на отношенията си с Централното командване на американската армия (Centcom), през последните две години се забелязва спад в желанието на американците да споделят разузнавателна информация и оперативни планове с Израел“.
Американските опасения за израелска авантюра
Американците не крият опасенията си от възможността Израел безотговорно да ги въвлече във военна конфронтация с Иран. От друга страна, в израелските политически и военни кръгове се повишава нивото на безпокойство от сближаването между Иран и страните от Персийския залив. Според израелското разузнаване, този процес е съвпаднал с постепенната промяна в политиките на Техеран спрямо Тел Авив чрез преминаването към по-демонстративна враждебност спрямо Израел. Вестник Haaretz) съобщава ,че „Върховният лидер Хаменей е издал преки указания за засилване натиска срещу израелските интереси в рамките на „Зелената линия“, както и на Западния бряг, чрез увеличаване подкрепата за радикалните палестински фракции."
Следователно, дългата „сенчеста война“ между Иран и Израел преминава към нов и непредсказуем етап. Не случайно, по информация на "Уолстрийт джърнъл", командирът на силите „Кудс“( арабското наименование на Йерусалим) на Революционната гвардия Исмаил Каани е започнал да набира съюзници в Близкия изток, за лансиране на нова вълна от атаки срещу израелски цели. Според вестника, през последните седмици Каани е провел поредица от тайни срещи на територията на иранското посолство в Бейрут, на които е разговарял с лидерите на Хамас, Хизбула и Ислямски джихад. Тези разговори са последвали срещите на на иранският генерал, заместващ убития преди три години от американците генерал Солеймани, с лидерите на въоръжените палестински организации, базирани в Сирия. С тях е било обсъдено провеждането на координирана атака срещу Израел. Според ливанския вестник „Ан-Нахар“, Каани информирал присъстващите за получени от разузнаването сведения, че Израел разработвал планове за убийствата на лидерите на Хамас и Джихад в Сирия и Ливан. В тази връзка той ги призовал към предприемане на атаки за осуетяване намеренията на Тел Авив, като им обещал да го оборудва с дронове, ракети и друго въоръжение.
Предполага се, че Иран иска да си отмъсти на Израел за убийството на висши ирански офицери, които са военни съветници на проиранските въоръжени групи в Сирия. Заместник-командващият операциите на иранската армия Махмуд Мусави заяви, че неговите сили са подготвили планове за настъпателни операции с дронове срещу далечни цели. Ден по-късно командването на иранската армия обяви, че е получила над 200 нови модерни безпилотни летателни апарата, оборудвани с ракети и системи за електронна война. Според Мусави, въпросните дроновете могат да се използват за мониторинг и защита на иранските граници по суша, море и въздух.
Ясно е, че напрежението между двете страни е достигнало точка, от която няма връщане, особено на фона на военната ескалация, която включваше северните граници на Израел, в допълнение към Газа и Западния бряг. Част от нея са и поредицата от ракетни нападения на въоръжени организации, финансирани от Иран, срещу израелски градове. Наблюдателите считат, че тези ракетни атаки са най-мащабните след войната през 2006 г. между Хизбула и Израел.
Призрачна война и самолети самоубийци
Наред с това, Иран атакува с най-малко четири военни дрона търговски кораби, свързани с Израел, докато пресичаха водите на Персийския залив и Арабско море. А израелският военен анализатор Яков Амидрор, бивш съветник по националната сигурност, беше цитиран да казва, че Техеран се стреми да накара своите приятели да нанесат още "по-дръзки" удари срещу Израел.
В отговор Израел предприе военни приготовления, за да осуети възможните ракетни атаки и укрепи противоракетната си система „Iron Dome“. Вестник „Йедиот ахронот“ цитира неназовани военни източници, според които "ходовете на Каани представляват сериозна заплаха от ескалация на „войната на призраци“ между двете страни. Вероятността от подобно развитие става все по-голяма и след поредицата от израелски въздушни нападения миналия месец срещу обекти в Иран и на територии, контролирани от неговите проксита в региона, в допълнение към саботажните операции, извършени срещу военни бази, фабрики за дронове и оръжейни складове, предназначени за Русия.
Армията също се готви за отразяване предизвикателствата срещу сигурността на страната по морски път. Възможната зона на потенциални заплахи от враждебни ВМС вече включва държави като Ирак, Йемен, Сирия, Ливан, както и ивицата Газа. Според израелската армия, Хизбула разполага с контролирани дистанционно подводници , снабдени със система за насочване срещу цели в радиус от 400 до 700 км и има бойна глава с тегло 650 кг., с гарантирана точност на попаденията с отклонение едва 8,5 метра.“ Американският експерт Пол Пилър смята, че рискът от открита война между Израел и Иран се увеличава. Неотдавна дистанционно управляван дрон порази военна инсталация в иранския град Исфахан - операция, която почти всички наблюдатели приписват на Израел. Пилар, който е работил 28 години в американските разузнавателни служби, твърди, че това е една от поредица унищожителни бомбардировки по цели в Иран през последните пет години. В същото време началник-щаба на израелската армия Авив Кохави заяви, че неговите сили ускоряват практическите планове и се подготвят да се справят с всяка иранска ескалация или ядрена военна заплаха, добавяйки, че страната му се готви за възможен конфликт с Техеран и неговите проксита.
Под прикритието на хуманитарна помощ
Ройтерс цитира сирийски, ирански, израелски и западни източници, според които Иран е използвал полети за оказване на помощ на пострадалите от земетресението в Сирия, за да транспортира оръжейни пратки до граждански летища в тази страна. В течение на 7 седмици бяха регистрирани стотици ирански полети под това прикритие с дестинация Алепо, Дамаск и Латакия. Според източници от британското разузнаване, цитирани от Ройтерс, доставките са включвали модерно комуникационно оборудване, радарни батерии и резервни части, необходими за надграждане на сирийската система за противовъздушна отбрана.
На свой ред това развитие принуди Израел да нанесе ракетни удари по летищата в Дамаск и Алепо, изваждайки ги от експлоатация за няколко дни. Според бившия генерален директор на Министерството на отбраната по стратегическите въпроси генерал Йоси Купервасер, израелските въздушни удари срещу иранските пратки са били толкова точни, че са поразявали и отделни камиони натоварени с оръжие в голям транспортен конвой. Според неназован източник от военното израелското ведомство, по-голямата част от тези доставки са били разтоварени на летище Алепо в Северна Сирия. За операцията отговаряло „Звено 18000“ на Хасан Махдави от силите „Кудс“ - паравоенната част на Иранската революционна гвардия която отговаря за операциите в чужбина .
Досегашните факти говорят, че както израелският естаблишмент, така и местните медии, твърде късно са направили връзката между ескалацията на заплахите за сигурността на Западния бряг и ролята на Иран. Дотогава израелският фокус беше върху мобилизиране на регионална и международна подкрепа за осуетяване на евентуална нормализация на отношенията на световната общност с Иран, въпреки напредъка му към изграждане на собствен ядрен арсенал. Подобна стъпка би допринесла, според Тел Авив, за възможна или дори вероятна промяна в баланса на силите в Близкия изток. Според израелския военен анализатор Тал Лев Рам, цитиран от вестник Maariv, „военното командване е убедено, че ситуацията е крехка, че заплахата за сигурността е много по-осезаема с нарастване броя на провокациите и натрупване на сигнали за ролята на Иран и „Хизбула“ в насочването на тероризма“. Това развитие на ситуацията съвпада с ескалиращото напрежение на Западния бряг, съпроводено с изявленията на Бенямин Нетаняху срещу Иран и неговата ядрена програма. Всичко това говори за ускорена подготовка за възможни военни операции срещу ирански съоръжения, дори предприети без американско участие.
Явна иранска намеса
Техеран вече не крие, както преди, ролята си в изострянето и влошаването на ситуацията между палестинците и Израел. Това се дължи на стремежа на айатолласите да оказват вътрешнополитически натиск и да дестабилизират сигурността в страната като предизвикателство както за израелското правителство, така и за палестинската автономна власт на Западния бряг. В това отношение изявленията на лидера на Хамас Халил ал-Хая, че Иран им предоставя финансови, военни, обучение и логистика подкрепа, са индикация, че Техеран вече не се колебае да разкрие подкрепата си за тези радикални групи, както и ясно да се позиционира по отношение на случващото се на Западния бряг. Те са и потвърждение на думите на Върховния лидер на Иран за подкрепата на страната му за нейните съюзници в региона.
Събитията от последните седмици също са индикация, че Израел може да бъде подложен на концентрирани ракетни удари от няколко фронта едновременно – наред с вътрешния фронт, става дума за възможни атаки от Газа, Ливан и Сирия, както и за заплаха от атаки срещу израелски цели в нетрадиционни райони като Червено море и източното Средиземно море, където са разположени и особено уязвимите газодобивни платформи.
Има два сценария в рамките на израелските разузнавателни служби за справяне с потенциални заплахи. Първият принадлежи на израелския началник-щаб на армията. Според него е необходимо да продължи разузнавателните операции , които да позволят инфилтриране в различните вражески конфигурации. Особен фокус представлява действията за потенциално неутрализиране на най-голямата заплаха от „Хизбула“, както и върху палестинските фракции с фокус върху „Ислямски джихад“. От своя страна, разузнавателната общност, включваща Мосад и военното разузнаване, счита че е наложително както продължаване, на въоръжените операции, така и лансиране на пълномащабна война, чрез която да бъде потвърдена способността на страната да противодейства на сегашните предизвикателства, а не пасивно да се задоволява със сегашното статукво. При това се отчита фактът, че то може да е временна, а не постоянна величина.
Тайни военни учения
Наскоро Израел разкри провеждането на необявени военни учения на израелската армия миналия февруари, когато е било симулирано нападение от бойни самолети срещу ирански ядрени съоръжения. Военният и стратегически анализатор в уебсайта Ynet, свързан с вестник Yedioth Ahronoth, Рон Бен-Ишай , пише: „Един от изтеклите американски документи показва, че Нетаняху иска да атакува ядрените реактори на Иран, в случай че Иран реши да стартира производство на ядрена бомба “.
Израелските изявления срещу Иран са огледално отражение на иранските заплахи. Те са поредна илюстрация, че двете страни продължават да нанесат ограничени щети на противника, без да влизат в голям сблъсък. Този път обаче, ситуацията може да се развие по различен начин и да доведе до същинска война. Въпросът е къде и как може да възникне подобен сблъсък? Според Ганор нещата са ясни: „В този момент, когато всички предупредителни светлини светят силно на картата на Израел, няма място за колебание и държавата Израел трябва сега и незабавно да започне внезапна, интелигентна и превантивна война, за да нанесе удар върху ракетния арсенал на Хизбула в Ливан, наброяващ хиляди единици, да размаже главата на иранската змия, както и да да нанесе удар на Хамас и Ислямски джихад.
Иранско-израелската конфронтация вече надхвърли риториката. Идва ли ред на пълномащабна война? Неизбежно ли е нейното избухване, или други регионални и международни фактори ще се намесят, за да я предотвратят?