НАП проверява нашенци с имоти и сметки в Дубай
9 физически лица и 5 еднолични търговци рязко са си вдигнали доходите - внесли данък с над 1 млн. лв. повече
10 хиляди българи обявили пред НАП, че получават доходи от чужбина
9574 души са обявили за 2022 г. пред НАП, че получават доходи от чужбина в рамките на ЕС, а други 40 – от трети страни. Това става ясно от отчет на Националната агенция за приходите (НАП) за 2022 г., публикуван наскоро.
По сигнал от Гърция, поискан през автоматичната система за обмен на данни, българската приходна агенция е получила информация за българи, които са придобили или продали недвижими имоти след 2016 г. в южната ни съседка. От общо 1896 лица, които имат недвижима собственост там, на 767 са възложени ревизии, които се очаква да приключат тази година.
По инициатива на българската приходна агенция е извършена и многостранна ревизия заедно с Гърция на обхвата на ДДС, като са участвали заедно с южната ни съседка в 4 проекта за многостранни ревизии по инициатива на друга страна членка. По две от тях са установени лица,
които участват в международни схеми за измами
с косвения данък. Разследването продължава и за него липсват подробности.
Усилени проверки текат и на българи - собственици на имоти в Дубай. За 2022 г. са приключили 18, целта им е била да установяват факти и обстоятелства. В хода на проверките са подадени 6 коригиращи декларации и е съставен един акт за административно нарушение. В резултат на проверките са възложени 4 ревизии, като до момента са приключили 3 от тях с допълнително установени дължими 131 000 лв.
Освен притежаването на недвижима собственост са проверявани и българи със сметки в Дубай. Приключилите 8 проверки са с декларирани от лицата доходи в хода на проверките на обща стойност 4,5 млн. лв. Завършени са и 11 ревизии с общо допълнително установени задължения за 1,9 млн. лв.
В България пък при обобщаване на данните от подадените данъчни декларации е установено, че 9 физически лица и 5 еднолични търговци рязко са вдигнали доходите си, като показател за това е внесеният от тях с над 1 млн. лв. повече данък. Общо отчетеното увеличение от внесените от тях налози е 38 млн. лева.
37 дружества са увеличили печалбите си
съответно внесеният данък е с над 1 млн. лв. повече в сравнение с предходната година, като общият размер на увеличението е 67,2 млн. лева. Само при 4 дружества има спад на печалбата и съответно на платения налог с над 1 млн. лв., като от това в хазната са влезли 8,6 млн. лв. по-малко.
Специалният софтуер за анализ на данни през миналата година е използван при 387 производства, става ясно от отчета. Този софтуер селектира рискови лица и фирми, проследява връзки и зависимости. Благодарение на използването му в хазната са влезли над 23 млн. лева. В доклада се препоръчва да се обучат още хора от данъчната администрация, които да работят с него. След получаваната от различни източници информация
в черния списък с рискови субекти са 2407 лица,
които ще бъдат на прицел през тази година. От списъка са изключени 15 лица, които са променили поведението си и вече не са системни нарушители.
По линията на международен автоматичен обмен на данни между данъчните администрации е получено ранно предупреждение за данъчни измами с ДДС в международни схеми. Общо за 2022 г. като такива са били квалифицирани 823 български задължени лица. По искане на данъчните са подготвени 6 доклада с одобрени мерки за противодействие на национално ниво спрямо 151 лица. Било е одобрено извършването на 612 проверки, 36 ревизии и 422 други мерки, чието изпълнение е в ход.
Общо за миналата година при 17 565 производства са връчени 19 259 покани за корекции на 56 801 декларации. Общият ефект от тези корекции е 73,70 лв. декларирани повече данъци и 9 млн. обявени повече осигурителни вноски.