Производствените цени у нас са намалели с 2,6% през март
Цените на производител в промишлеността са намалели с 1,5 на сто в Европейския съюз и с 1,6 на сто в еврозоната през март спрямо февруари. Това сочат най-новите данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани днес на сайта на агенцията.
През февруари отново на месечна база цените спадат с 0,6 на сто в ЕС и с 0,4 на сто в еврозоната.
На годишна основа през март 2023 г. производствените цени са се повишили със 7 на сто в Евросъюза и с 5,9 на сто във валутната зона.
В България цените на промишлен производител са намалели с 2,6 на сто през март в сравнение с февруари, когато, също на месечна база, спаднаха с 7,9 на сто.
През март, отнесен към същия месец на миналата година, родните производствени цени са нараснали с 2,5 на сто, значително забавяйки темпа си спрямо януари и февруари, когато скочиха съответно с 19 на сто и 9,7 на сто.
Месечно сравнение по основни промишлени сектори и по страни членки
В ЕС цените на промишлените производители през март 2023 г. спрямо предходния месец са отбелязвали намаления в секторите "междинни стоки" (-0,4 на сто) и "енергетика" (-4,4 на сто), докато са се повишили при "капиталови стоки" (+0,2 на сто), "дълготрайни потребителски стоки" (+0,2 на сто) и "нетрайни потребителски стоки" (+0,8 на сто).
Цените в цялата промишленост в ЕС, с изключение на сектора на производство на енергия, са се увеличили с 0,2 на сто, пише БТА.
Най-високи месечни намаления на производствените цени на промишлени стоки през март са регистрирани в Гърция (-7,3 на сто), Ирландия (-4,6 на сто) и Литва (-4 на сто). Най-голям ръст при цените на производител на месечна база статистиката отчита в Кипър (+2,4 на сто), Франция (+2 на сто) и Хърватия (+0,5 на сто).
Годишно сравнение по основни промишлени сектори и по страни членки
Промишлените цени в ЕС през март, отнесен към същия месец на 2022 г., са се увеличили при "нетрайни потребителски стоки" (+13,9 на сто), "дълготрайни потребителски стоки" (+8,1 на сто), "капиталови стоки" (+6,8 на сто), "междинни стоки" (+6,1 на сто) и сектор "енергетика" (+3 на сто). Цените в цялата промишленост без енергетиката са се повишили с 8,3 на сто.
Най-висок ръст на цените на производител сред страните от ЕС през март на годишна база отчита Унгария (+48,1 на сто), Словакия (+32,9 на сто) и Латвия (+27 на сто). Противно на тях спад са регистрирали в Ирландия (-29,9 на сто), Гърция (-10,8 на сто), Португалия (-3,9 на сто) и Испания (-1 на сто).