И в Европа, и в София няма свободни терени за складове
Наемите у нас се вдигнаха с 20% за година и стигат 5 евро за кв. м
Строежът на складови и логистични помещения е в подем в цяла Европа и терените за нови особено край големите градове са на привършване. Край София например едва 0,5% от свободните за строителство терени стават за складове, край Виена са даже под 0,5%, но положението не е много по-добро и в Чехия, Полша, Германия и скандинавските страни, посочва доклад на полската консултантска компания Newmark Polska.
Този бум се случи в последните години и беше пряко свързан с пандемията и с преориентирането на европейските икономики към преместване на редица производства от Китай и Далечния изток към по-близки региони.
Само през 2022 г. например на пазара в Европа са излезли над 20 млн. кв. м
нови модерни складови и промишлени помещения. За сравнение, в целия ЕС в момента под наем се дават 35 милиона квадратни метра складове. Това е само с 5% по-малко от историческия връх, постигнат през 2021 г., се посочва в доклада.
Поради променящата се геополитическа среда и необходимостта от бързи и ефективни доставки местоположението, достъпът до установени транспортни коридори и интермодалността се превърнаха в някои от ключовите фактори при избора на места за нови складове. В ерата на ниършоринга (преместването на производствени бази близо до потребителите – б.а.) в страни като Германия, Полша и Франция има силен потенциал за растеж” казва Якуб Курек, ръководител на отдела за складови и промишлени площи в компанията, цитиран в доклада.
Освен това докладът отбелязва, че въпреки нарастващите разходи за ново строителство и повишаващите се лихви по заемите активността особено при строежа на логистични и складови бази продължава да бъде висока. Например в целия ЕС през 2022 г. в строеж са били приблизително 25 млн. кв. м складове, като повечето от проектите ще бъдат довършени тази година и 60% от тях вече са дадени под наем. Съответно и наемите растат – през 2022 г. средният им ръст е бил 15%, но във и край градове като Ротердам, Мюнхен, Берлин, Лондон и Прага е достигнал до 35% и дори 40%.
Най-високи са наемите във Великобритания –
достигат до 25 евро на квадратен метър на месец,
в скандинавските страни са 10-13 евро, а в Германия – 7-9 евро.
В Източна Европа са по-ниски. В България според последния доклад на Cushman&Wakefield Forton наемът за логистични имоти е достигнал 5 евро на квадратен метър, докато година по-рано беше 4-4,50 евро, т.е. ръстът е около двайсетина процента.
Интересът към подобни имоти в България е причината
делът на свободните да падне до 1%,
което не се е случвало досега с нито един вид бизнес имоти – офиси, търговски или индустриални площи.