Георги Лозанов: Премиер трябва да е Христо Иванов, не съм го питал и дано не му правя мечешка услуга

29.04.2023 08:00 Паола Хюсеин
Георги Лозанов

Смяната на модела може да е и към по-лошо, казва медийният експерт

Аз съм от тези, които не просто си дават сметка, че руската пропаганда е прекалено силна у нас, а че вече е промила стотици хиляди мозъци


На три сцени продължавам да изпълнявам ролята си с най-голяма благодарност към небесния драматург – детството, любовта и текста

- Г-н Лозанов, кой или какъв трябва да е следващият министър-председател на България? Този въпрос все още няма отговор и логично продължава да е сред най-обсъжданите.

- Като кажа кой, ще се разбере и какъв мисля, че трябва да е, защото имам конкретно предложение. Дано с него не му направя “мечешка услуга”, защото не съм го питал, но политиците са публични лица и трябва да носят на обсъждане – и критично, и положително.

Мисля, че следващият министър-председател трябва да е лидерът на “Да, България” Христо Иванов. Защото той в парламента сега най-пълно изразява и удържа историческия континуитет на волята за демократични промени в нашето общество: от акцията му в Росенец, вдигнала протестната вълна от 2020 година, назад през решаващите политически и геополитически реформи по времето на Костов и Стоянов, та чак до големия син митинг на Орлов мост през 1990 година. Заедно с това Христо Иванов пръв направи добре премерена диалогична крачка към ГЕРБ/СДС в търсене на взаимодействие без съглашателство. Още повече, той е непреклонен застъпник на съдебна реформа, която именно очертава границата на допустимия и недопустимия компромис в преговорите между първите в НС.

Впрочем той щеше да бъде избран още миналия път, ако президентът не беше дал третия мандат на БСП, за да не би да се засегнат руските интереси от “войнолюбците”.

- Каква е вашата прогноза за настоящия парламент? Стана модно едно вероятно правителство на ГЕРБ и ПП да се описва като брак по сметка, но дали подобна метафора от живота е подходяща? И дали подобно обединение е единственият възможен вариант?

- Сигурно не е единственият възможен вариант, но за момента е най-приемливият. Защото през политическия антракт, в който България – член на ЕС и НАТО, пребивава от години, пропутиновите сили и нагласи непрестанно набират мощ. И дълго чаканата смяна на модела на управление може да се осъществи, но не към по-добър, а към още по-лош.

Вярно е, че ДБ и ПП влизат от парламент в парламент със заявка да санкционират ГЕРБ за допуснатите през неговото управление корупционни практики, но

избирателите вече за пети път не им дават такъв мандат

За съжаление, борбата с корупцията не се оказа достатъчно мобилизиращ фактор. Веднъж, защото на редовия гражданин му изглежда, че тя е предварително изгубена в прехода. Втори път, защото му се струва, че това е разправия по високите етажи на властта, която не го засяга лично. И трети път, защото лично му се е случвало на пътя или на гишето да участва в корупционни практики, така че отнася осъждането им подсъзнателно и към себе си. И едва ли шестата поредна предизборна агитация ще промени мнението му. Тенденцията по-скоро е противоположната – анти-ГЕРБ говоренето все по-малко генерира вот. Явно борбата с корупцията в политиката у нас може да се води само рамо до рамо с тези, които подозираш, че са зависими от нея. Деликатна задача, която изисква умения, точно обратни на това да арестуваш Бойко Борисов, без да си намерил достатъчно законови основания.

- Отношението на политическите партии към войната в Украйна продължава да е и крайъгълен камък в преговорите за правителство, управление, избори. Доколко то може да повлияе за съставянето на правителство у нас?

- Трябва да повлияе, защото иначе на следващите избори нараства опасността да дойде на власт – първо срамежливо, а после откровено – пропутиново правителство. Не знам кога президентът няма да издържи и ще връчи мандат за съставянето му на “Възраждане” в продължение на собственото си упорито настояване за неутралитет на България спрямо руската инвазия в Украйна.

Като прибавим към това и риска заради властови амбиции и персонални ежби партии, които засега декларират принадлежност към евро-атлантическото мнозинство, да се оттеглят от него, става ясно, че Путин вместо в Украйна може да спечели войната в България, без да я е водил.

- Пожелахте си за рождения ден, който отпразнувахте на 26 април, войната в Украйна да свърши. Страх ли ви е от тази война? И защо? Въпреки политическото говорене за оръжията и помощта от наша страна хората сякаш продължават да я усещат като нещо далечно – не е у нас, не подпалва нашите къщи. Или пък за това усещане е виновна руската пропаганда, която според някои е твърде силна у нас, така ли е?

- Аз съм от тези, които не просто си дават сметка, че руската пропаганда е прекалено силна у нас, а че вече е промила стотици хиляди мозъци. Целта ѝ, като на всяка пропаганда, е с конспиративни теории да каже на черното бяло – че не украинците са жертва на руската агресия, а обратното. По същата логика нараства броят на убедените, че Земята е плоска.

Така че

войната наистина ме плаши с пораженията, които нанася върху здравия разум, но не в Украйна, а в България

Част от тях е злорадото потриване на ръце, че загиват хора в съседна, не в твоята държава. Смъртта ми, на която и точка на планетата да се намираш, няма как да не помрачава радостта ти от живота, ако си запазил нормалната си човешка чувствителност. И пропагандата не те е превърнала в ментален руски поданик.

- Напоследък много от културните събития у нас се превръщат в политически – скандалът в Народния театър, протестът срещу участието на подкрепящата Путин пианистка Валентина Лисица, гневът срещу режисьора Теодор Ушев заради присъствието на филма му в кинофестивала в Москва, недоволството, че Георги Господинов е позволил романът му “Времеубежище” да бъде преведен на руски… Защо се случва така?

- Защото се върнахме в 1989 година, когато всичко беше само политика. А се върнахме там, защото се оказа, че репресивният съветски режим далеч не е паднал с падането на Берлинската стена, както наивно си мислехме тогава. Той само е трупал ресурси, за да се хвърли отново в студена, а вече и гореща война със Запада за преразпределение на територии. И ние сме сред първите, които си иска обратно.

Така че политизацията на обществото ни днес е неизбежна, но не трябва да е сляпа, за да виждаме реалните лица на заплахата и спасението за нацията. Това има пряко отношение и към оценката на всеки един от културните факти, които споменавате.

- Детството ви минава в друг строй – в очакване на светлото социалистическо бъдеще, когато всяка мисъл, културен феномен или каквото и да е събитие се описва евфемистично. Какви бяха политическите разговори тогава, дали възрастните са бистрили политиката така разпалено като днес? Може ли миналото да ни научи на нещо сега?

- Разговорите бяха почти същите, но демократичният консенсус беше далеч по-широк – всички нормални хора мечтаеха да се измъкнем от “руския мир” и да се приобщим към западния свят. Действително в публичната среда повече или по-малко им се налагаше да се “правят на луди”, за да не станат жертва на репресии, но щом се приберяха вкъщи, захвърляха маските и подлагаха на присмех и гняв идеологическите измислици и партийните дивотии. Разбираха много добре, че всичко това е пропаганда, и то пак руска, и не бяха готови да ѝ се поддадат и на процент.

Четяха само последната страница на официоза “Работническо дело” с прогнозата за времето и програмата на телевизията,

защото знаеха, че на останалите ги чакат тогавашните тролове. Само можем да се поучим от редовия българин в близкото минало какво значи имунна защита срещу промиването на мозъци и да я пожелаем и на днешните българи.

- Замисляте фотографска изложба, с която да отбележите 65-ата си годишнина. Какво ще представлява тя?

- Намерението ми е да включва 65 значими образеца на българската фотография, създадени през последните 65 години. Не се нагърбвам да определям значимостта им сам, въпреки че се занимавам с фотографска критика още от 80-те години на миналия век, а съм поканил и куратор със собствен поглед. При мен неизбежно ще окажат влияние приятелските сантименти към фотографите, но пък имах привилегията през годините да се сприятеля с най-талантливите от тях. Вярвам, че изложбата, да сме живи и здрави, ще го потвърди.

- Изобщо днес има ли я фотографията като изкуство, при положение че всеки е фотограф с телефона си? Кои са днешните Лоте Михайлова, Иво Хаджимишев, Деяна Стаматова?

- Имаме големи фотографи от всички поколения, но неизкушеният зрител едва ли го знае и целта на изложбата е именно да му го покаже. Предполагам с изненада той ще установи, че между аналоговата и цифровата ера във фотографията няма културен праг. Когато до работите на имената, които споменавате, застанат тези на Димитър Дилков, Стоян Ненов, Павел Червенков, Борис Мисирков, Георги Богданов, а и на още по-младите, ще стане ясно, че фотографите винаги са правили едно и също: вглеждали са се в нещата, докато проявят невидимата си същност.

В моето детство във всеки дом имаше фотоапарат – това беше първият “бум” на фотолюбителството и още тогава се предполагаше, че то може да направи излишна професионалната фотография. Стана точно обратното – колкото повече хората се научаваха да снимат, толкова повече се изостряха сетивата им за добрата фотография и разбираха, че не е по силите им да я направят.

Сега положението е сходно, само че

фотоапаратът вече е не във всеки дом, а във всеки джоб

Сбъдва се пророчеството от времето на Баухаус, че неграмотният на бъдещето ще е този, който не може да снима, защото все по-голяма част от информацията минава през визуалната комуникация, особено в социалните мрежи. Искам обаче да разсея и едно друго подозрение – че образите заплашват думите. Нека не забравяме, че ние мислим с думи, включително и самите образи. Всяка снимка е една разказана история, само че “зипвана”.

- Май си създадохте традиция да превръщате годишнините си в културно събитие, в празник на духа. Защо го правите?

- Знам ли… Вероятно защото на годишнините хората ти обръщат специално внимание и ти се иска да им отвърнеш със същото, като направиш нещо, в което се чувстваш най-добър. За мен това е четенето на лекции и откриването на изложби. На 60-годишнината си четох публична лекция за земното щастие, а на 50-годишнината си открих изложба с произведения на 50 мои приятели - визуални артисти.

- Какъв е смисълът на дълголетието, заслужава ли си човек да си прави равносметка на годините, както гласи клишето? Каква е вашата равносметка?

- Въпросът за смисъла на дълголетието е като този за смисъла на живота – няма генерален отговор, а го даваш всеки ден по малко с действията си. Като погледна назад, виждам три сцени, на които съм изпълнявал и продължавам да изпълнявам ролята си с най-голяма благодарност към небесния драматург – детството, любовта и текста.

CV

Роден е на 26 април 1958 г. в София в семейството на архитектите Лозан Лозанов и Олга Станева

Завършва “Философия” в Софийския университет

Работил е в сп. “Българско фото”, бил е редактор и заместник главен редактор на в. “Култура” и главен редактор на сп. “Егоист”

Доцент във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет

Бил е член на НСРТ (предшественика на СЕМ), както и член и председател на СЕМ

В момента ръководи дирекция “Наука, култура и образование” в БТА

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>