Политическите ултраси са опрели пистолет в челото на лидерите си

28.04.2023 07:30 Евгени Петров
Политическите ултраси се изявяват по протести СНИМКА: Йордан Симеонов

Да се мисли за някаква промяна в мненията на ултрасите в една или другата посока е глух коловоз в буренясала нива

Едно телевизионно интервю ме накара да си направя експеримент във Фейсбук: помолих приятелите си да се опитат да познаят за коя държава се отнася следното твърдение: „Арестът е политическа акция, в държавата няма правосъдие, заприличали сме на бананова република". 

Имаше най-различни предположения, предимно за България и за Русия, но няколко от читателите покрай жокера „арест“ се досетиха: „САЩ“, а фенската реакция в социалните мрежи е по повод ареста на Тръмп.

Очевидно не сме нито първите, нито единствените, които са готови да охулят държавата си, фанатично уверени в правотата на своя любим лидер. Нищо ново под слънцето – политическите ултраси навсякъде по света си приличат, както си приличат и футболните им „колеги“.

Разликата е, че едните беснеят по улици, градския транспорт и стадионите, а другите – в социалните мрежи и по протести.

Политическите ултраси със своята категоричност, агресивност и убеденост са тази сравнително малка част от членовете и симпатизантите на партиите, която силно влияе и нахъсва останалите и заради активността си се превръща в тяхно лице и неформален говорител. И въпреки, че партийните лидери често вътрешно не одобряват тяхното крайно поведение и методи, великодушно им прощават, защото са „най-верните“. Важи не само за България, а за целия свят.

Едно сполучливо определение сравни партийните лидери със заложници, на които феновете са опрели пистолет в слепоочието. И така, както големите отбори не могат да съществуват без вярната си публика, така и политическите ръководства биха останали сами без своите фенове и симпатизанти. А както вече отбелязах, най-активни и агресивни, затова и най-видими, са крайните привърженици, които имат съществено влияние върху по-умерените симпатизанти.

В нашата най-близка политическа история е имало и по-драматични, дори съдбоносни преговори за съставяне на правителство – тези през 2005 година при Тройната коалиция. Тогава залогът беше влизането ни в ЕС и Симеон II като премиер предпочете да приеме комунистите, които го изгониха от България и да затрие партията си в интерес на държавата. Така и стана.

Но има съществена причина драматичните преговори преди години да преминаха в далеч по-спокойна обществена обстановка. И това беше липсата на социални мрежи, в които сега се води около 90% от ожесточената битка. И различните лагери, макар и ясно разделени, не бяха толкова видими, защото нямаха възможността за публична реакция в реално време.

Сега текат деликатни преговори между двете основни коалиции – ГЕРБ/СДС и ПП/ДБ. На тях дори не става дума за някаква коалиция между враждуващите страни, а едва за законодателни приоритети и управленска програма. Но ултрасите вече бушуват из Мрежата: „Никакво отстъпление“ или казано по сталински: „Ни шагу назад“ и дебнат всеки компромисен ход както на своите, така и на „противника“.

И макар и от двете страни на този ожесточен спор да има трезвомислещи глави, които отлично да разбират, че от тази политическа безизходица може да се излезе само по пътя на преговорите и компромиса, радикалните фенове могат да обърнат колата на преговорите.

При всички случаи ултрасите тласкат едни толкова деликатни преговори към екстремистки решения. И те са от двете страни – както от страна на „Лели ГЕРБ“, както насмешливо ги наричат либералните ФБ активисти, така и от страна на „опоркаджиите“, за които „Мишо Бирата“, „Буда“ и „Къщата в Барселона“ са символ на корупция и задкулисие.

Изводът ми е, че и у нас, както вероятно и в Европа, има една важна симбиоза между електорат, партиен елит и лидер. Електоратът с видимото влияние на ултрасите се старае да държи нащрек партийния елит и в някои случаи е негов коректив /тук опасността от влиянието на крайните фенове е особено голяма/. Но и партийният елит и особено лидерът, ако е истински неоспорим лидер, променя мнението на електората и донякъде само на ултрасите.

Лидерската среща, освен друго и показа, че сега не е времето да се чоплят стари рани – по репликата на самия Борисов това, което е между него и Петков си остава извън преговорите.

Но да се върнем към ролята на политическите ултраси. В този смисъл при преговорите Борисов има определено предимство пред ПП/ДБ. Защо ли? Защото може да си позволи повече компромиси с убеждението, че електоратът му, без малка част от ултрасите ще ги одобри, отколкото Петков-Василев-Христо Иванов могат да си позволят същото. И още защото привържениците на ГЕРБ са стабилно вярващи в лидера си и политиката която води, докато последните избори показаха преливане на избиратели на ПП към други формации и особено към „Възраждане“.

Да се мисли за някаква промяна в мненията на ултрасите в една, или другата посока е глух коловоз в буренясала нива. Въпросът е какво могат да си позволят лидерите като личности и авторитети с избирателите си без да ги изгубят. А точно в това е драмата и парадокса – и двете страни имат дотолкова сходни програми, че още малко и ще си разменят венчални пръстени. Или, както каза Борисов пред актива си: „Имах чувството, че сме една партия.“

Е, ако ще се правят компромиси, всеки от преговарящите ще излезе с някоя изкривена ламарина по политическата кола, без това не може. Но в никакъв случай преговарящите, включително и лидерите, не трябва да се съобразяват с радикалните настроения на агитките си. И да не се страхуват, че ще ги загубят. Може пък да спечелят от периферията, от онези 60% негласуващи, на които най-после да им просветне, че има светлина в тунела и ще отидат до урните.

А по повод началото на този текст за Тръмп и банановата република – каквото и да стане с лидерите ви, не си ругайте държавата.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>