Жълт картон от САЩ заради онлайн пиратството у нас (Обзор)
Вашингтон ни вкара за наблюдение в Доклад 301 на Министерството на търговията
България не е успяла да събере годни доказателства по наказателните дела за онлайн пиратството, затова е вкарана за наблюдение в черния Доклад 301 на Министерството на търговията на САЩ. Това е едно от заключенията на експертите, които са ни добавили в списъка.
Страната ни бе извадена от списъка през 2018 година. Миналата година обаче Министерството на търговията предупреди, че не разследваме достатъчно качествено престъпленията срещу интелектуалната собственост.
“Отдавнашни проблеми в борбата с онлайн пиратството в България продължават да бъдат неадекватното наказателно преследване, дългите и неефективни процедури и особено липсата на възпиращи санкции”, посочват американците. И отбелязват, че от години собствениците на авторски права се оплакват, че сайтове с пиратско съдържание се хостват и управляват у нас.
Запознати с доклада казват, че става дума както за популярните торент тракери “Арена” и “Замунда”, така и за сайтовете, предлагащи безплатен стрийминг на филми. Най-големите 4 от тях, сред които filmisub и filmi7 бяха затворени от собствениците си преди седмица. Това стана едва няколко дни след като Международното обединение за борба с пиратството ги вкара в списък за борба с незаконното съдържание в мрежата.
Оттогава се появиха 2 копия на сайта filmisub. Единият твърди, че затварянето е станало заради опит за кражба, а другият - че екипът се е разделил на две. Обясненията са странни, тъй като оригиналният сайт казваше, че е затворен и никога повече няма да съществува.
Въпреки критиките в тазгодишния Доклад 301 обаче са изтъкнати и положителни неща, направени от страната ни. Така например от САЩ отбелязват, че санкциите за онлайн пиратство вече са вдигнати от 5 на 6 години. Това отвързва ръцете на правоохранителните органи за редица инструменти, които биха могли да ползват в разследванията си. Започната е и законодателна инициатива, която може да подобри събирането на доказателства, пише в доклада. Отбелязано е и че в Националната следствена служба вече има специално звено “Киберпрестъпления”, което може да разследва компютърни престъпления.
В тазгодишния списък е добавена за наблюдение и Беларус. Причината е нов закон, легализиращ неразрешено използване на защитени с авторски права произведения от страни, които налагат санкции на Беларус заради подкрепата ѝ за Русия във войната в Украйна.
Докладът включва 29 държави. С най-висока степен за нарушение на авторските права в него са отбелязани Китай, Чили, Аржентина, Индия, Индонезия, Русия и Венецуела. Удължено е обявеното миналата година спиране на прегледа на украинските практики в областта на защитата на интелектуалната собственост. Причината е войната в страната, започната от Русия през февруари м.г.
Самият Доклад 301 е създаден в края на 80-те години на миналия век. Той задължава търговските представители на САЩ да наблюдават държавите, където са изпратени, и да следят дали те се борят с развитието и разпространението на пиратски материали и фалшиви стоки.
Списъкът включва търговски партньори на САЩ, които според оценката на Вашингтон не защитават ефективно правата на интелектуалната собственост или пречат на американски технологични компании да защитят труда си.
Той е мощен инструмент за дипломатически натиск. Попадането в списъка носи потенциални рискове за инвестициите в посочените от Вашингтон страни, но е възможно даже да бъдат наложени и санкции. Така например през 2001 г. на Украйна е наложена допълнителна тарифа за внос на метали, обувки и други поради слабата им борба с дискове с пиратска музика.
България дълги години беше критикувана в редовните доклади, но през 2018 г. беше извадена.