Това ли е краят на Ким Чен Ун?
Ако Северна Корея използва ядрените си оръжия срещу Съединените щати или техния съюзник Южна Корея, това ще бъде "краят" на режима на Ким Чен Ун, обявиха Сеул и Вашингтон тази седмица, пише AFP.
Острата заплаха идва, когато президентът Юн Сук-йол е на шестдневно държавно посещение в Съединените щати, където той и колегата му Джо Байдън обсъдиха засилването на американския щит за сигурност за Южна Корея на фона на зачестилите ракетни изпитания на въоръжения с ядрени оръжия Север.
Какво представлява Вашингтонската декларация?
Вашингтонската декларация засилва ядрения чадър на САЩ над Южна Корея. Тя включва редовното разполагане на американска ядрена подводница в Южна Корея – нещо, което не се е случвало от 80-те години на миналия век – и други мерки, включително споделяне на повече информация в случай на нападение от Северна Корея.
Но няма планове за разполагане на американски ядрени оръжия в Южна Корея и някои анализатори се съмняват в практическата стойност на декларацията.
„Съмнително е дали Северът би се страхувал от стратегическа ядрена подводница, оборудвана с SLBM с обсег от повече от 7 400 километра (4 600 мили), каза Чонг Сеонг-чанг от Центъра за изследване на Северна Корея към института Седжонг. "Твърде големият" обсег на ракетите на подводницата означава, че тя може да не успее да удари Северна Корея, ако е в южнокорейски води, каза той.
Значителна ли е Вашингтонската декларация??
Държавното посещение несъмнено „представлява нов връх в отношенията между САЩ и Южна Корея, като широтата и дълбочината на сигурността, икономическото и културното сътрудничество са напълно показани“, каза Лейф-Ерик Ийсли, професор в университета Ewha в Сеул.
Американски служители описаха новата договореност като сходна с ходовете, наблюдавани за последно, когато Вашингтон е ръководил защитата на Европа срещу Съветския съюз.
Юн се опитва да успокои все по-нервната общественост на Юга относно ангажимента на САЩ за така нареченото „разширено възпиране“, където активите на САЩ – включително ядрени оръжия – служат за предотвратяване на атаки срещу съюзници.
Мнозинството от южнокорейците вярват, че страната трябва да разработи свои собствени ядрени оръжия, показват проучвания. Юн по-рано намекна, че Сеул може да преследва тази опция.
Ще получи ли Сеул ядрено оръжие?
Абсолютно не. И това може да създаде проблеми, казаха експерти.
„Едно нещо беше ясно: имаше подразбиращо се споразумение, че Сеул няма да стане ядрен. Ядрените амбиции на Сеул са ограничени“, каза Су Ким, ръководител на областта на политиката в LMI Consulting и бивш анализатор на ЦРУ.
Ги-Ук Шин, корейски експерт и професор по социология в Станфордския университет, каза пред AFP, че декларацията е "крачка напред".
„Не мисля, че това ще бъде достатъчно, за да успокои южнокорейската общественост, която все повече настоява Сеул да разработи собствено ядрено оръжие“, каза Шин.
Какво ще направи Северна Корея?
По-тясното сътрудничество между самопровъзгласилите се заклети врагове на Ким Чен Ун, Вашингтон и Сеул, няма как да не загрижи режима на Ким и може да има повече изстрелвания на ракети, за да се демонстрира това, казват експерти.
Публично „Северна Корея ще омаловажи посланието за увереност от страна на САЩ по отношение на ядреното възпиране“, каза Чун Ин-бум, пенсиониран генерал от южнокорейската армия. Но зад затворени врати "те ще получат съобщението: ако използват ядрени оръжия, това ще бъде краят на режима", каза той.
След като е похарчил десетилетия – и огромна част от БВП на бедната страна – в разработването на своите забранени програми за ядрени оръжия, Ким няма да промени пътя, казаха експерти, цитирани от Vesti.bg.
„Малко вероятно е Северна Корея да се откаже от ядрените си оръжия, като се предаде на тези заплахи“, каза Ян Му-джин, президент на Университета за севернокорейски изследвания в Сеул.
Какво общи има Тръмп?
Основният проблем с Вашингтонската декларация не е самото споразумение, а политическата дисфункция на САЩ, което означава, че там може да бъде безполезно след следващите президентски избори, каза Карл Фридхоф от Чикагския съвет по глобални въпроси.
Потенциалното завръщане на власт на бившия американски президент Доналд Тръмп вероятно ще предизвика "много сериозни дискусии" в Сеул, каза той.
За отношенията между САЩ и Южна Корея „най-голямото предизвикателство е нещо, върху което алиансът всъщност няма никакъв контрол: вътрешната политика на САЩ“, каза той.
„В Сеул са сериозно загрижени относно завръщането на Републиканската партия – особено на Тръмп – в Белия дом. Ако той спечели изборите през 2024 г., това може да предизвика много непредсказуем обрат на събитията в отношенията“, смята Карл Фридхоф.