23% от изобретателите в България са жени - най-вече в сферата на електротехниката
Увеличава се активността на българските изобретатели да подават и европейски патенти - България изпреварва Румъния и Хърватия
През миналата година патентната активност в България се запазва висока и дори има леко нарастване - подадени са 179 заявки и са издадени 90 патента
23,4% от изобретателите в България през миналата година са жени. Те са подали 40 заявки за патенти през 2022 г. 21 от тях са в областта на електротехниката и електрониката, което е 34,4% от общата заявителска активност в сферата.
15 са заявките, направени от дами, в област химия, фармация и биотехнологии. Тук техният относителен дял е най-висок и достига 45,5%. Най-ниска е патентната активност на жените в машиностроенето.
Тези данни представи председателят на Патентното ведомство проф. Владя Борисова в Световния ден на интелектуалната собственост, който тази година е под мотото "Жените и интелектуалната собственост: ускоряване на иновациите и творчеството."
"В научните изследвания и иновациите полът е без значение. Жените са активни в предлагането на патенти, които предлагат решения и ни улесняват", посочи проф. Борисова. И даде за пример чистачките за колата, миалната машина и хладилника, които са измислени от жени. 30 дами са вписани в Златната книга на изобретателите в България.
Миналата година например в списъка влезе Павлина Долашка - ръководител на екип, с патент на козметичен продукт на базата на слузта на охлюва. Тя има редица благоприятни и лечебни ефекти - например за възстановяване от последствията от химиотерапия или лечение на дълбоки рани.
Като цяло през миналата година патентната активност в България се запазва висока и дори има леко нарастване на заявителската активност. Подадени са 179 заявки и са издадени 90 патента с действие в България основно в електротехника, машиностроене и строителство, химия, фармация и биотехнологии. Така общо действащите национални патенти за изобретения са 610.
Увеличава се активността на българските изобретатели да подават и европейски патенти, което значи, че имат амбицията на завземат и чужди пазари. България изпреварва Румъния и Хърватия по заявителска активност. У нас заявките са 5,8 на 1 млн. население, а издадените патенти - 3,3. Основно това са в областите електронно инженерство, механично инженерство и инструменти.
За първи път през миналата година най-голяма активност отбелязват юридическите лица, което е положителен знак за трансформиране на икономиката ни в иновационна, добави още проф. Борисова. Фирмите са подали 50% от заявките за патенти. Следват физическите лица - 28%, а 22% са от академичната общност.
Заявките за полезни модели през 2022 г. са 214, като регистрираните вече са 1706. Заявките за търговски марки са 3502, за нпви сортове растения и породи животни - 37, а за промишлен дизайн - под 100, като само те отбелязват спад спрямо предходната година.
Проф. Борисова припомни, че от 1 март влиза системата за Единен европейски патент, който позволява с една заявка да се получи закрила на изобретението в 17 държави, присъединили се към споразумението досега.
От 1 юни пък се очаква да започне работата и на Единният патентен съд, който ще се произнася по нарушения по патентни дела от всички държави.
Българското Патентно ведомство се стреми да насърчи активността и на малките и средните предприятия, като за целта стартира различни инициативи. Сред тях са даване на ваучери, с които се възстановяват част от средствата за различни дейности - например до 90% от разходите за предиагностика; 75% от таксите за търговски марки и дизайни; 50% от разходите за патентна заявителна активност, както и за регистрация на сортове растения.
От началото на годината за тези помощи вече са подали заявки над 350 предприятия.