Повече азерски газ за Европа (Обзор)
- Петима министри пред двама президенти начертаха нов път как да стане това
- Проектът ще струва 1 млрд., но без да се слагат нови тръби
Нов път за повече азерски газ към Европа начертаха петима министри вчера в София. Те подписаха меморандум, с който горивото ще минава през България до Румъния, Словакия и Унгария.
Президентът Румен Радев бе домакин на инициативата Solidarity ring, а специално за нея у нас пристигна колегата му от Азербайджан Илхам Алиев.
Под меморандума се подписаха енергийният министър на Румъния Върджил-Даниел Попеску, министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто, на икономиката на Словакия Карел Хирман и на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов, както и домакинът от България министър Росен Христов.
Същността на инициативата е да се увеличи капацитетът на газопреносните мрежи на тези държави без изграждане на нови тръби. Целта е да може да се пренасят 5 млрд. куб. метра азерски газ, а инвестициите са към 1 млрд. евро.
Илхам Алиев поздрави Румен Радев
за реализацията на идеята. Българският президент нарече Азербайджан стратегически и надежден партньор, от който повече от година получаваме газ по договор, подписан преди 10 г. Радев припомни, че миналата година Азербайджан сключи договор с ЕК за доставка на допълнителни количества, тоест - за удвояването им. И поздрави петимата министри за организацията и скоростта, с която осъществяват инициативата, защото е въпрос на сигурност на доставките, а реализацията на проекта ще стане най-бързо и евтино.
Радев изрично благодари и на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, на еврокомисаря по енергетиката Кадри Симсън, както и на турската и гръцката страна, тъй като без тях този проект нямало да е осъществим.
Войната в Украйна ни подтикна да търсим нови измерения на солидарността, нови начини на доставки, за да прекроим международната логистична карта. Тази инициатива е пример за успех, насърчава успешното ни партньорство, ще доведе до повишаване на капацитета на газопреносните страни, заяви Румен Радев.
А България вече можела да проектира и пренос на енергията на бъдещето - зелен водород.
Радев обяви и новина - българският регулатор - КЕВР, е потвърдил европейския лиценз за търговия с газ на СОКАР.
Честито, г-н президент, обърна се той към Алиев и му предложи заедно да търсят най-добрите решения за нашия регион.
Алиев заяви, че Азербайджан е наистина надежден партньор на Европа и припомни, че държавата му е подписала с 9 европейски страни за доставки.
Енергийна сигурност никога не може да бъде постигната от една държава
Сигурността трябва да бъде постигната в региона и в цяла Европа, а България активно работи за това, заяви министърът на енергетиката Росен Христов.
И допълни, че глобалните предизвикателства, пред които сме изправени последните месеци, изискват глобални усилия. Без значение колко мощна е икономиката на една държава, или нейното географско положение, за постигането на сигурност трябвало да работим за гарантиране на енергийните доставки и зелен преход. Христов определи подписания меморандум именно като такава стъпка. Той бил и доказателство, че съвместно държавите от региона могат да посрещнат предизвикателствата и да се справят с тях.
Министрите на Унгария и на Словакия заявиха, че страните им получават възможност за избор, защото в момента зависят от един маршрут и един доставчик - получават само руски газ. Министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто каза, че операторите на газопреносните мрежи ще трябва да си свършат вътрешната работа и поиска финансиране от ЕК.