Казус в БСП – изключените 13 “замразени” за година, един е вече немски другар
Най-висшият партиен съд реши, че не може да се произнесе, ще се чака бъдещ конгрес
Общопартийната контролна комисия (ОПКК) на БСП отказа да се произнесе по същество по казуса с жалбата на 13-имата социалисти, които бяха изключени от конгреса на партията през февруари. И реши да прати казуса по компетентност пак към конгреса. Не е ясно обаче той кога ще заседава и дали изобщо това ще се случи в близката година. Така изключените
ще витаят в безвремие,
докато най-висшият партиен форум не реши да разгледа наложената им мярка, докато не отмине година от налагането ѝ или просто ако се откажат от членството в БСП.
До 11 февруари 2024 г. без червени книжки може да останат евродепутатът Петър Витанов, бившият младежки председател на БСП Николай Бериевски, бившата зам. образователна министърка Ваня Добрева, издателката на в. “Земя” Светлана Шаренкова, дъщерята на Георги Пирински - Анна, и още осем делегати на конгреса. Някои от тях са членове на Националния съвет и дори на ОПКК - като Петя Михалевска и Ралица Андреева.
Те бяха отстранени с 490 гласа “за”, 82 “против” и 28 “въздържали се”. Официален повод за тежкото наказание стана излизането им на сцената в НДК с искане Корнелия Нинова да подаде оставка и нарушаване на дисциплината. Мотив бе и отказът им да изпълняват решенията на партийните органи, да работят за единството на БСП и да пазят доброто име на партията.
След като партийният съд отказа да се занимава с тях, сега 13-имата трябва да чакат ново заседание на 50-ия конгрес на БСП. Според уставните правила от 2017 г. той трябва да заседава поне веднъж годишно. Това вече се случи през февруари, а следваща дата не е закована. Наказанието пък трябва да важи поне година, ако не бъде отменено. Висшият форум е с мандат 4 години, т.е. този, който ги изключи, ще действа до 2025 г.
“По-нисш орган не може да отменя решения на по-висш.
Членовете на ОПКК са избрани от конгреса и няма как да отменят негови решения. Ако веднъж отменим решение на конгреса, следващия път може да си изберем и нов национален съвет”, обясни пред “24 часа” Гергана Алексова от контролната комисия. Убедена е, че създаде ли се такъв прецедент, той може да доведе до безвремие и самоуправство в бъдеще.
Решението е взето на 8 април с 19 гласа, само 3 от присъстващите членове на комисията не били съгласни. А ако изключването бъде отменено, наказаните няма да имат “дупка” в членството си.
Прогонените обаче настояват, че конгресът ги е изключил “в остро противоречие с устава на партията, в условията на документирана фалшификация при преброяването на гласовете, без да можем да се защитим”.
За да оспорят санкцията, те са представили и кадри от партийната телевизия БСТВ, с които да покажат, че реално не е имало достатъчно гласове за изключването им. Грешката станала при сумирането на гласувалите “за” санкцията делегати от отделните блокове в конгресната зала. Твърдят, че са по-малко от нужните 1/2 от членовете на висшия форум, които по списък са 950. Затова е имало предложение комисията просто да обяви гласуването за невалидно и така да прекрати другарската война в БСП.
Освен това наказаните твърдят, че могат да бъдат изключвани само от органа, в който членуват - т.е. местните им партийни организации.
В чл. 31 от червения устав, разписващ правомощията на конгреса, не фигурира изключването на партийни членове
Най-близко е “да констатира прекратяване на правомощията на председателя на партията”. За сметка на това в чл. 12 пише, че “партийният статус на социалист, който е нарушил изискванията на програмата, устава, законите на страната и нормите на обществения морал, се обсъжда и решава от основната партийна организация или от партийния орган, на който е член”.
Точно на чл. 12 обаче се позова при изключването им водещият заседанието - зам.-председателят на БСП Атанас Зафиров. И обясни, че те са делегати на конгреса, затова той като върховен орган бил компетентен да разглежда партийния им статус. Те присъстват на заседанието, видно е от подписите, поради това конгресът може да обсъди партийния им статус, добави тогава Зафиров. Той определя поведението на 13-имата като
опит за преврат
и удар срещу партията. А като доказателство посочи участието на наказания Валери Жаблянов в новосформираната коалиция “Левицата!”.
“Малцинството се опита да наложи решение на мнозинството. В партията има малка групичка, която не уважава правилата и реда и атакува грозно ръководството. Затова конгресът ги изключи - заради хулиганските им прояви”, обясни тогава и лидерката Корнелия Нинова.
Въпреки това изключените членове на БСП в София, които преобладават в групата наказани, бяха помилвани от градската партийна комисия. Решението ѝ обаче не важи, тъй като ОПКК се явява висша съдебна инстанция в партийните дела.
Двамата перничани също срещнаха подкрепата на другарите си, но тя прие друг облик - масово напускане на партийни функционери в местната организация, включително и на кмета Станислав Владимиров.
Евродепутатът Петър Витанов пък обяви, че заради ситуацията вече членува в немската социалистическа партия. Определя случващото се като “параграф 22”.
“Партийната контролна комисия, чиято функция е да възстановява справедливостта в редиците на партията, сведе поглед и вдигна рамене, оправдавайки се с липса на компетентност по случая. Мълчанието, послушанието и раболепието явно са лишили и този орган от способността да взима решения и да се противопоставя на инквизиторските похвати, които ръководството продължава да прилага към всеки социалист, осмелил се да не бъде съгласен”, остър бе той. Витанов домакинства на другарите си по съдба в Брюксел, като по време на посещението си те дори имаха среща с генералния секретар на Групата на социалистите и демократите в ЕП Тон Боймер и шефа на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) Хуан Фернандо Лопез Агилар. За да си говорят за бъдещето на левицата.