Анатоли Георгиев, “Агрион”: Безразсъдното наливане на пари в земя може да доведе до загуби
Всяко землище в България е само̀ за себе си, казва изпълнителният директор на "Агрион"
- Господин Георгиев, как се движат цените на земята през последната година?
- Земята се приема като актив убежище и е нормално в неспокойни времена – война, пандемия, висока инфлация, цената ѝ да върви нагоре. Тук обаче искам да направя едно уточнение – икономическата логика е да поскъпва добрата земя, тази, която дава продукти за нашата трапеза.
Рязкото поскъпване на терени, които очевидно не са годни за производство, е спекулация, която цели бърза печалба. Очевидно това не влияе позитивно на пазара.
- Къде се търсят най-много парцели?
- Логично най-голямото търсене е в райони с условия за активно земеделско производство – най-вече Добруджа, части от Северна и Южна България. Но земята, която се предлага на пазара, постепенно намалява. Доста компании като “Агрион” изградиха сериозно портфолио от земеделска земя, която и в момента се отдава под наем и се обработва. Много хора ни се довериха през последните години и ни продадоха земята си, защото знаят, че в нашите ръце тя ще се използва за производство, а няма да пустее. Въпреки всичко все още има собственици, които не знаят или не се интересуват от това, че имат спящ актив, който може да им носи доходност в момент, в който им трябва.
- Хората предпочитат да продават или да получават рента?
- Зависи. Има райони, в които рентите са достатъчно високи и хората предпочитат да печелят дългосрочно от своя актив.
В други производството е слабо, няма арендатори, съответно няма и ренти.
Всеки район на България, всяко землище, е само за себе си. И собствениците трябва да преценят – дали трябва да държат един актив, който не им носи доходност, буренясва и може да бъде откраднат, или да го продадат в момента, в който им трябват свежи средства. За тях ние сме насреща.
“Агрион” изкупува земи в цялата страна на изгодна цена. Нашата цел не е да спекулираме, а да обединяваме парцелите, за да може стопаните да произвеждат повече.
Тук апелирам и за повече внимание. Интернет е пълен с обяви на фалшиви брокери на земя. Възможността такива хора да ви измамят и дори да ви откраднат земята или парите е огромна. Затова, когато планирате сделка за земя, избирайте утвърдени компании, които са отдавна на пазара.
- Усеща ли се застой на пазара предвид икономическата ситуация?
- Определено ситуацията влияе върху пазара. Не толкова икономическата, колкото международната. Виждате протестите на земеделците през последните месеци. Вносът на украинска пшеница и слънчоглед оказа негативно влияние върху цените, а оттам и върху земеделието като цяло.
Земята е функция на производството, когато то куца, тя върви надолу. Затова апелирам за повече внимание, когато хората искат да инвестират в земя. Безразсъдното наливане на пари в ниви, които не се използват по предназначение, може да доведе до балон, който в един момент ще се спука и ще останете без вложенията си.