Изчезващи видове птици се завръщат в Източните Родопи и Сакар планина
Смятани за изчезнали или намиращи се на ръба на изчезването защитени видове птици се завръщат в Източните Родопи и Сакар планина, разказа за БТА орнитологът Стойчо Стоев от Българското дружество за защита на птиците. Три са организациите, които от десетилетия работят в тези региони за възстановяването и запазването на биологичното разнообразие при птиците – "Българско дружество за защита на птиците", Фондация "По-диви Родопи" и неправителствената организация "Зелени Балкани".
Например преди 30-35 години видът Белоглав лешояд бе на границата на изчезването, посочи Стойчев. Благодарение и на усилията на природозащитниците, популацията в Източните Родопи наброява вече около 120 птици. Работата ни започна през 1998 година, разказа Стойчев. По думите му сред основните дейности са подхранване на птиците, работа с местните хора за ограничаване на бракониерството, строеж на изкуствени гнезда. Съществен принос за връщането на редките обитатели има и обявяването на местности по поречието на река Арда за защитени.
И в момента основаният през 1998 година Природозащитен център "Източни Родопи" в Маджарово е притегателно място за екотуризъм и привлича многобройни посетители от цял свят, които имат възможност да наблюдават гнездящите и прелитащите в района птици с професионална техника.
Възстановява се и популацията в същия район на вида Черен лешояд. Миналата пролет в специално изградена волиера от "По-диви Родопи" между Маджарово и Ивайловград бяха доставени 14 птици от Испания. След шестмесечен престой с цел аклиматизация те бяха освободени в дивата природа, посочи Стойчев.
Докато през 2000 година от вида Белошипа ветрушка – порода малък сокол у нас са наблюдавани единични двойки, през 2014 година край свиленградското село Левка, Западна Сакар планина, са установени пет гнезда, а през 2017 година двойките са вече 20.
Ръст бележи и популацията на характерния също за Сакар Царски орел, един от най-красивите видове хищни птици. През 2000 година двойките бяха под 10, а сега наброяват 40, каза още Стоев.