Как зам.-кметът на Пловдив Пламен Райчев "обрасна" с актове за 100 000 лева

20.04.2023 18:54 Радко Паунов Ваня Драганова
Реконструкцията на ул. “Даме Груев” зацикли и жителите негодуват, че трябва да прескачат трапове толкова дълго време.
Стадион "Христо Ботев" е най–големият обект, в изграждането на който АДФИ откри най–много нарушения в обществената поръчка.
Зам.кметът по строителството Пламен Райчев (вдясно) и кметът на Пловдив Здравко Димитров

Тежки облаци надвиснаха над зам.-кмета по строителството на Пловдив Пламен Райчев. Той ще трябва да извади от джоба си близо 100 000 лева, за да плати актовете, които му състави Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). 

Близо 8 месеца нейни ревизори ровиха в пловдивската община документацията на 7 обществени поръчки на обща стойност над 106 млн. лв. 

 Проверяваха се конкурсните процедури по избор на изпълнител на едни от най-големите обекти на градската управа в този мандат. Това са

стадионите “Христо Ботев” и “Локомотив”, реконструкцията на ул. “Даме Груев”,

проектът “По крепостните стени на Филипопол”, който включва реставрацията на Небет тепе и Източната порта на Филипопол.

Инспекциите включваха още санирането на многофамилни жилищни сгради, реконструкцията на ВиК мрежата по бул. “Дунав” и “Брезовско шосе”, както и изграждането на нова детска градина в район “Тракия”.

През тези 8 месеца, докато ревизорите прелистваха проведените обществени поръчки, общинари гадаеха какъв ще е резултатът. Понеже проверката стартира в правителството на Кирил Петков, някои служители предположиха, че инспекторите са изпратени от тогавашния финансов министър Асен Василев със задачата непременно да открият нарушения. Но кабинетът “Петков” си отиде през юни миналата година, а ревизията продължи до февруари 2023 г. Страховете на общинарите се оказаха основателни - откритите нарушения са 19 и на заместник-кмета Пламен Райчев са съставени актове за всички тях. Всеки е на стойност по 5000 лв. 

За сравнение в предишните два мандата на кмета Иван Тотев АДФИ провери много основно поръчката за изграждането на многофункционалната зала “Колодрума”. Открити бяха 22 нарушения, но за нито едно от тях на тогавашния градоначалник не беше съставен акт. 8-годишното му управление приключи с една-единствена глоба от 200 лева, защото с пари от такса “Смет” администрацията му си беше позволила да плати обезщетение на уволнен работник от “Чистота”, а това е недопустим разход по Закона за местните данъци и такси.

Не така обаче стоят сега нещата с Пламен Райчев (виж интервюто с него). Сред многобройните констатации на ревизорите са, че процедурите за класиране на офертите в обществените поръчки са незаконосъобразни и

дават неограничена свобода на комисията да класира офертите

без ясни критерии.

“В резултат на незаконосъобразните методики всички участници с изключение на един, впоследствие избран за изпълнител, са отстранени, което е довело до опорочаване на обществените поръчки”, пише в констатациите на АДФИ.

Най-крупната от 7-те е за изграждането на стадион “Христо Ботев”. За изпълнител е избран консорциумът “Колежа”, зад който стои фирма ПИМК ООД на транспортния бос Илиян Филипов. Именно в тази поръчка е имало петима участници, но до крайната фаза на надпреварата е допуснат само този консорциум. Стойността на договора, публикуван на 14 януари 2021 година, е 43 657 605 лева. Впоследствие цената на стадиона набъбна до 58 млн. лв. след искания на феновете да бъдат изградени допълнително две козирки, които да покрият целия стадион. Това доведе до оскъпяване на строителството. И необходимите суми ще бъдат заложени в бюджетите на Пловдив за тази и следващите две години.

За поръчката “По крепостните стени на Филипопол” на стойност близо 7 млн. лв. е избран консорциумът “Филипопол 2020”. По този проект трябва да бъдат реставрирани Небет тепе и подходите към него, а също и Източната порта на древния град. Работата обаче още не е започнала.

Исторически стана ремонтът на ул. “Даме Груев” на стойност 6 163 899 лева. Първата копка стартира през декември 2021 г. и на изпълнителя “Парсек груп” отне

8-9 месеца, за да завърши 200 метра,

а цялата отсечка е около 800 метра. В момента трасето е разкопано и краят на ремонта не се вижда.

Според общинари след получаване на ревизионния акт самият Пламен Райчев е бил силно озадачен, тъй като административнонаказателната отговорност е лична и ако бъдат потвърдени санкциите, ще трябва да ги плати от джоба си.

Кметът Здравко Димитров коментира пред “24 часа”, че това са констатации на АДФИ, които заместникът му ще оспори по съдебен ред.

Пламен Райчев: Нито има откъде да ги взема, нито пък ще ги платя

Невинни сме до доказване на противното, казва той

- Г-н Райчев, какво ще правите с толкова актове?

- Обжалвам ги, естествено.

- Откъде ще вземете толкова пари?

- Няма откъде, а и няма кой да ги плати. Тези актове са абсурдни. 

- Основната констатация на ревизията е, че методиката на всички процедури е била незаконосъобразна и така се е дало предимство само на един участник, което е довело до опорочаване. Как ще коментирате?

- Това са едни констатации, които ще оборя в съда. 7 от актовете са за това, че в процедурата е посочено, че техническият ръководител може да бъде строителен инженер или архитект. А моите хора са написали това да е строителен инженер, защото става въпрос за пътна инфраструктура. Архитект не ми трябва. Наел съм адвокатски кантори, които имат практика, и ще обжалвам до последно, защото това е тенденциозно направено.

- Кое ви кара да мислите така?

- Всички поръчки са мои, аз съм възложител с пълномощно от кмета. Какво да направя? Всичко е върху мен.

- Защо сте предпочели такава методика, която е довела до изключване на останалите участници, както се твърди от АДФИ?

– Инспекторите трябва да напишат нещо. Ние сме в момента невинни до доказване на противното. Тези констатации един път се обжалват пред органа, тоест пред шефа на АДФИ, и втори път пред две инстанции в съда. 

– Максималният размер е по 5000 лева на акт. Това прави близо 100 000 лева?

– Така е. И какво се оказва? Или ни хулят, или ни заплашват, или актове ни пишат. За какво се хвърля толкова енергия, не зная. Нарочат ли те, винаги ще те смачкат.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>