Най-доброто лекарство за високите цени са... високите цени

20.04.2023 14:20 Иван Тодоров

Как се стигна до поскъпването на храните и до проблема с житото от Украйна

Спомнете си цената на електроенергията и газа, които миналата година достигнаха невероятно високи цени. В резултат се хвърлиха всякакви ресурси да се произвежда повече енергия и газ.

Отвориха се и се натовариха до предел ТЕЦ-ове, в Европа настъпи бум на фотоволтаици и вятърни централи. И цената падна 4 пъти спрямо достигнатите максимални стойности. Сега цената на тока е колкото през август 2021 г.

А войната в Украйна си продължава. Същото се случи и с цената на газа.

Цената на пшеницата и царевицата миналата година достигна рекордни стойности. Съответно в целия свят бяха засети допълнителни площи, активира се логистиката по доставка.

И цената се срина с над 30% през тази година спрямо миналата.

И причината въобще не е само в пшеницата и царевицата от Украйна и безмитния ѝ внос. Всъщност производството на зърнени култури в Украйна сериозно намаля в резултат на войната. Европа например е наводнена от бразилска царевица и не само.

Просто пазарната икономика действа.

Друг е въпросът, че и ЕС, и отделните държави членки, в частност и България, въобще не взеха правилни мерки по отношение на безмитния внос от Украйна. Държави като Нидерландия, Словения и Малта са относително малки производители на пшеница.

За разлика от тях, България е на трето място в света по производство на пшеница на човек от населението! А Украйна е голям производител на пшеница. Поради логистичните трудности по износа на зърнени култури с такива от Украйна бяха залети главно близките до нея държави. Така неоснователно

безмитният внос се стовари върху държави като

България,

които едновременно са голям производител и са близко до Украйна. Като ще се оказва помощ на Украйна, помощта трябва да е равномерно разпределена между държавите членки съобразно населението и богатството им.

Вече 16 г. сме член на ЕС и въпреки това помощта за единица земеделска продукция от ЕС за България е осезателно по-малка от същата помощ за развитите държави членки.

С което се осигурява непазарен дъмпинг на земеделски стоки от ЕС към България – напр. при млечните продукти. Антипазарните мерки в една пазарна икономика винаги завършват с провал.

Сега има нова голяма инициатива на правителството – предлага се въвеждането на търговската надценка до 10% на 17 продукта, и то само за големите вериги за хранителни стоки. Глупост е да се казва как големите вериги правели свръхпечалби. Бизнесът на хранителните вериги е висококонкурентен и не се нуждае от регулация. Освен това в големите вериги се продават само около 30% от хранителните продукти.

Нормалната търговска отстъпка по света е около 35%. Поради това, ако се намали на 10%, това ще означава търговските вериги

да заплащат за тяхна сметка 25% от стойността на

стоката

Което е антипазарна мярка и противоречи на чл.19, ал.1 от конституцията. Освен това създаването на задължения само за една част от търговските дружества противоречи на чл. 19, ал.2 от конституцията, който предвижда, че “Законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност”.

Отделен е въпросът, че има многобройни данни, че има случаи на картелни споразумения при продажбата на хранителни стоки. Не може да има надценка от около 90% на някои типове стоки за некратък период от време в няколко големи вериги.

Регулаторните органи са слабо място от много години. Действат бавно и неефективно и от тях изтича информация.

Когато сравняваме цените на хранителни стоки в развити държави с тези в България, нека не забравяме, че и там действат непазарни механизми.

Дотирането на селскостопанската продукция и от ЕС, и от самите държави е много по-голямо, отколкото в България. В държави като Франция и Испания директно са въведени тавани на цените. Освен това в южните държави през зимните и пролетните месеци разходите за отглеждане на зеленчуци са много по-малки.

Навсякъде, където се въведоха тавани на цените или надценките, се появиха в една или друга степен дефицити като при социализма. Най-фрапираща липса на стоки имаше в Унгария. Изводът е очевиден – регулаторните органи да не допускат картелни споразумения. И незаконни търговски практики като например задължение доставчиците да не продават във фирмените си магазини на по-ниски цени от търговските вериги. Е, тогава пазарните механизми сработват. И цените бързо започват да падат, докато увеличението приблизително се изравни с инфлацията.

А причините за инфлацията са прости. По време на пандемията държавите раздаваха огромни пари, без насреща да има създадена стойност – просто се раздаваха помощи. Да, вярно е, че на повечето места държавите се финансираха под формата на заеми.

Но така или иначе парите в оборот осезателно надхвърлиха стойността на предлаганите стоки и услуги. Естествено, че се появи инфлацията. Като се добави икономическото съживяване, което през 2022 г. повиши търсенето и цената на петрола, на газа, на електроенергията, металите, превозите. Като добавим и временни фактори като войната в Украйна – резултатът беше, че нямаше как да се мине без сериозно увеличение на цените.

От въвеждането на валутния борд през 1997 г. досега цените са се увеличили три пъти, но заплатите – над 11 пъти. Така действа пазарната икономика. Ако се бяхме преборили срещу корупцията, заплатите щяха да се увеличат 16 пъти – подобно на Румъния.

 

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>