ГЕРБ с шеф на НС до юли, Борисов с Петков и Василев търсят формула за кабинет (Обзор)
17 общи законопроекта договориха големите в НС, част от тях предвидено да се пишат от правителство
Крачка назад, за да тръгне работата на парламента напред, отстъпиха първите две политически сили ГЕРБ-СДС и “Продължаваме промяната” - “Демократична България”.
За ротация на председателите на Народното събрание и на правната комисия се разбраха двете формации в третия ден на Великден. Те обаче ще се въртят на два, а не на три месеца, каквото бе първоначалното предложение на “Промяната”. Първи в шефския стол в парламента ще седне Росен Желязков, а правната комисия ще оглави човек от ПП-ДБ. В средата на юли ще има ротация - Желязков ще отстъпи поста на Никола Минчев, а ПП-ДБ ще дадат правната комисия на ГЕРБ.
Двете формации си стиснаха ръцете след петчасови преговори в парламента във вторник. Това бе третата официална среща между коалициите в НС за седмица. А след нея те имат и готова законодателна програма. В нея на първо място са записани промени в НПК, които да повишат отчетността на главния прокурор. Съгласие има и по реформа на антикорупционната комисия, която да бъде разделена на две.
Шенген, еврозоната, съдебната реформа и законите по плана за възстановяване и устойчивост са темите на законопроектите, по които ГЕРБ и ПП-ДБ са постигнали съгласие.
Общо програмата включва 17 законопроекта, част от които трябва да бъдат изработени от Министерския съвет, въпреки че все още
официално разбирателство за правителство няма
Изборът на председател на Народното събрание и комисията по правни въпроси договорихме, че може да бъде на ротационен принцип, при условие че парламентът работи повече от 3 месеца, защото това е срокът, който сме уточнили за ротационното председателство, което няма да е скрепено с решение на Народното събрание, а е джентълменско споразумение между двете най-големи коалиции в 49-ото народно събрание, обяви шефката на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова след края на преговорите във вторник. Тя се включи във втория съвместен брифинг на двете формации от началото на преговорите между тях.
Постигнатото съгласие по политики обаче не значи и разбирателство за общо правителство, уточниха от ПП.
На тази маса обсъждаме само законодателната програма. Не обсъждаме сформиране на правителство. Нямаме такъв мандат, това е разговор между лидери на партии, а не на работни групи за законодателство. След това започват всякакви следващи разговори - комисии, смяна на регулатори и правителство, но това е отговорност на мандатоносителя, каза акад. Николай Денков, който ръководи преговорния екип от страна на ПП-ДБ.
От тона и думите му обаче стана ясно, че е възможна и промяна в досегашното твърдо решение на ПП-ДБ да не правят правителство заедно с ГЕРБ. Този път Денков използва формулировката, че няма да подкрепят правителство с мандат на ГЕРБ, и допусна, че
ще се търси “друга работеща конструкция”
Въпросът за кабинет ще е тема на лидерски срещи между ГЕРБ и ПП-ДБ в следващите дни, разясни Десислава Атанасова.
Това ще е първата среща на Кирил Петков и Асен Василев с Бойко Борисов, който пък миналия четвъртък пое на парламентарна обиколка и разговаря с шефовете на парламентарните групи на ДПС, БСП и ИТН. Той обиколи партийните кабинети и се срещна лично с Мустафа Карадайъ, Корнелия Нинова и Тошко Йорданов.
За “Промяната” и ДБ голямата цел обаче била конституционно мнозинство за съдебната реформа, за което именно Борисов потърси подкрепа от другите лидери миналата седмица.
ГЕРБ остават твърди в позицията си, че без кабинет няма да приемат бюджет
Зад всеки бюджет стои политика. И този въпрос не е бюджетен, а политически, защото това е най-политическият документ. Да, ние сме убедени, че трябва да има редовно правителство, което да защити свой бюджет и да провежда чрез него политиките, за които намира съгласие в бъдещо управление, обясни Десислава Атанасова.