До часове трябва да излети най-голямата ракета в историята - на Илон Мъск (На живо, снимки)
Гигантската ракетна система "Старшип" трябва да лети в бъдеще до Марс, още не се знае дали тестовият полет днес ще е успешен
Тестов полет на най-голямата и мощна ракета, създавана някога, се очаква да започне до няколко часа. Ракетата "Старшип" е разработена от компанията на Илон Мъск "Спейс Екс". Тя трябва да излети от космическата база Старбейс в Бока Чика в Южен Тексас.
Изстрелването й се очаква между 8 и 9:30 ч. сутринта (местно време), което е между 16 и 17:30 ч. българско време.
120-метровата ракета, разработвана от компанията на Илон Мъск в продължение на години, е най-голямата и най-мощна в света. Тя е предназначена за пътувания до Луната и Марс. "Спейс Екс" получи разрешение за полета от американския регулатор.
Очаква се "Старшип" да предизвика революция в пътуванията в космоса - транспортната система трябва да има ресурси да закара в бъдеще 100 души на Марс.
Резултатите от тестовото изстрелване са несигурни, но компанията обяви, че успехът ще се измерва от това "колко сме научили от теста".
Илон Мъск призова да няма свръхголеми очаквания към тестовия полет днес. Често първите изпитанията на ракети завършват с провал. "Това е първото изстрелване на много сложна, гигантска ракета, така че може да не се получи. Ще бъдем много внимателни и ако видим нещо тревожно, ще отложим изстрелването", каза Мъск.
Ако всичко мине по проекта, "Старшип" трябва да излети над Мексиканския залив, след това двете части да се разделят и ракетата "Старшип" да лети на 100 км над Земята. За този тестов полет бустърът "Супер Хеви" трябва да се върне вертикално до залива и да потъне във водите му. А "Старшип" трябва 90 минути след излитането да се приводни в Тихия океан, близо до Хавайските острови.
Какво представлява "Старшип"
Системата е проектирана да бъде напълно и бързо многократно използвана, пояснява Би Би Си. Важните елементи да не изгарят и да не се изгубват в морето след полет, както става с други системи за полет в космоса, а да се връщат на земята.
Планът е след като се завърне от полет, "Старшип" да може да се напълни с ракетно гориво и да е готов за нов полет - като самолет. Това силно намалява цената на целия проект.
Ракетата, която е на върха на конструкцията, наречена "Старшип", е висока 50 метра. В основата си има 6 двигателя "Раптор", които "Спейс Екс" разработва в продължение на десетилетие. Горивото е специално разработено така, че да може да се произвежда от ресурси на Марс за обратен полет до Земята.
В долната част на конструкцията има бустър, висок 70 метра - "Супер Хеви". Той е с 33 двигателя "Раптор" и е конструиран да има възможност да изнася до 150 тона товар в земна орбита.
Кулата за изстрелване са казва "Мехазила" по аналогия със съществото от филмите за Годзила.
Полетите до Марс - когато започнат - трябва да отнемат 9 месеца в едната посока, при финализиране на проекта.
"Старшип" има ключова роля в програмата "Артемис" на НАСА, целта на която е да установи дългосрочно човешко присъствие на Луната.
Този кораб беше избран от НАСА за кацане на астронавти на Луната като част от мисията "Артемис 3", официално планирана за 2025 г.
Човечеството е на кръстопът, казва Мъск
Основополагащата идея на "Спейс Екс" е да направи живота мулти-планетарен. Отвеждането на хора на други планети според него може да запази цивилизацията, ако Земята бъде сполетяна от катаклизъм.
"Историята е пред две посоки. Единият път е да останем на Земята завинаги и тогава ще има някое хипотетично събитие, което ще доведе до изчезване на човечеството", каза Мъск през 2016 г. "Алтернативата е да станем мултипланетен вид".