Румен Радев не е желан в Скопие – заради серия от провокации (Обзор)
Пендаровски имал поне 10 покани, но дошъл веднъж - на откриването на газовата връзка с Гърция
Нова порция остри обвинения хвърли северномакедонският президент Стево Пендаровски срещу България и отново изостри отношенията между Скопие и София. Той дори се закани да не допуска българския президент Румен Радев в РСМ.
През изминалите 2 г. България имаше серия от провокации срещу нас. През тези две години нямам нито един конструктивен разговор с Радев, каза македонският президент пред телевизия “Сител”. Той е песимист, че конституцията ще бъде променена до ноември. И е категоричен, че лидерска среща по негова покана няма да има, защото няма съгласие от всички страни.
Българите няма да унищожат страната, тя по никакъв начин не е застрашена от конституционните промени, заяви още Пендаровски.
Моите врати винаги са отворени за него, да заповяда. За последните години поне 10 пъти съм канил президента на Северна Македония да посети България. Единственото посещение беше на 1 октомври, в масовката по откриването на интерконектора. Тогава, със съдействие мое лично пред г-жа Фон дер Лайен, Северна Македония да получи финансова помощ от ЕС за купуване на електричество, отговори му президентът Румен Радев.
Надявам се президентът на Северна Македония да осъзнае, че вписването на македонските българи в конституцията е в помощ на скъсването на неговата страна с идеологемите на тоталитарното минало и за демократизирането на страната, каза Радев. И обясни, че имаме последователните усилия за европейската интеграция на югозападната ни съседка. Радев бе категоричен, че ще продължим да поставяме въпроса за спазването на правата на македонските българи, а тяхното вписване в конституцията е необходимост, за да започне Скопие преговори за ЕС.
Българският външен министър Николай Милков отказа коментар на думите на Пендаровски, за да не покачва напрежението. Той обясни, че затварянето на български културни клубове в Северна Македония е елемент от покачването на напрежението. Дали съзнателно се опитват да вдигнат напрежението, не знам, но откакто бе прието т.нар. европейско предложение, не виждаме една стъпка, която да е направена в посока на неговото изпълнение или на изпълнението на договора, нито в учебниците, нито нищо. Да не говорим за други стъпки, каза Милков.
В сряда пък служебното правителство най-накрая прие постановление за устройството на Консултативен съвет към агенцията за българите в чужбина. Към него ще може да се обърне министърът на правосъдието, ако е необходимо да се изяснят факти за издаването на наш паспорт за български произход. Обикновено доказването на потекло става с официални документи на българската държава или институции, които са издадени на техни родители, баби, дядовци и др. Това е и големият проблем - повечето кандидатстващи не разполагат с документи. До 2021 г. с тези казуси се занимаваше Държавната агенция за българите в чужбина, но заради редица скандали се взе решение това да се прави от Консултативен съвет, който се създава едва сега.