Учени: Откритие на 92 гена обещава пробив в лечението на Алцхаймер

11.04.2023 13:44
Пациент с Алцхаймер - снимката е илюстративна

Експерти по болестта на Алцхаймер смятат, че през следващите 20 години ще бъде открито животопроменящо лечение на най-разпространената форма на заболяването, пише „Мейл онлайн“.

Екип от университета в Кардиф вече е идентифицирал 92 гена, които значително увеличават риска от заболяването, докато при започването на изследванията през 2009 г. са били известни само три гена, посочва БТА.

Професор Джули Уилямс, директор на Центъра за деменция в Кардиф, казва: „Мисля, че до 2040 г. ще сме в състояние да предложим редица лечения, като се очаква някои от тях да въздействат върху огромния брой причини за болестта“.

Генната терапия и подобреното международно научно сътрудничество допринасят за нарастващите познания на експертите за болестта - един от най-големите убийци на хора над 50 години.

Професор Уилямс казва още: „Когато знаете къде да започнете да търсите, можете да проучите ефектите, които гените оказват върху определена мозъчна дейност“. Тя изучава болестта на Алцхаймер от 30 години. Според нея „нещата се ускоряват и подобряват непрекъснато - през последните седем години научих повече, отколкото през предишните 20“.

Развитието на научните изследвания позволи на експертите да открият, че микроглиалните клетки, известни като „камионите за боклук на мозъка“, погрешно убиват здрави мозъчни клетки, включително синапси. Те са връзките между невроните и ако бъдат премахнати ненужно, човек може да загуби връзките, които пораждат мисълта и спомените.

Професор Уилямс обяснява, че проучването на хиляди случаи я е накарало да осъзнае, че няма един единствен виновник за болестта. Тя е убедена, че Алцхаймер трябва да се разглежда комплексно – така както се възприемат днес сърдечните заболявания, за които допринасят много фактори, а няколко различни терапии помагат за забавянето и предотвратяването им.

Някои лекарства вече са разрешени за употреба при други състояния, свързани с Алцхаймер и могат да влязат в употреба до пет години.

Професор Тара Спийс-Джоунс, водещ експерт в Единбургския университет, обясни миналата година, че до десетилетие може да бъде налично лекарство, което да спре развитието на проблемите с паметта, надхвърлящи първоначалното леко объркване. Тя каза: „Опасявам се да използвам думата „лек“, която е много силна, но мисля, че до 10 години ще имаме лекарство, което ще модифицира заболяването“. „Това ще медикамент, който може да спре болестта на Алцхаймер в нейния ход или дори - макар че това е по-малко вероятно - да я обърне, след като е започнала“, добави професор Джоунс.

Експертът е особено развълнуван от изследванията на „рецептора Сигма-2“, който се намира в мозъчните клетки и изглежда привлича струпвания на протеин, наречен амилоид бета, който е свързан с болестта на Алцхаймер. Ранните изследвания, макар и само на 19 души, показват, че лекарство, блокиращо този процес, би могло да предотврати развитието на болестта на Алцхаймер.

Други от Здраве

100 нови случая на заразяване с коронавирус, един е починал

Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 100, сочат данните на Единния информационен портал, цитирани от БТА. Направени са 2439 теста, което означава

СЗО: Над 1000 са нападенията срещу болници в Украйна при руската инвазия

Световната здравна организация (СЗО) съобщи днес, че е регистрирала 1004 нападения срещу здравни заведения в Украйна по време на руската инвазия - най-големият брой

Рекорден брой деца, ухапани от кърлежи в София

Рекорден брой деца, ухапани от кърлежи през последните дни. За това сигнализират педиатри в София. В едно от столичните лечебни заведения е било доведено 4-годишно дете

Компания на Мъск поставя мозъчни импланти на хора

Компанията на Илън Мъск "Нюралинк" (Neuralink) е получила разрешение от Агенцията на САЩ по храните и лекарствата да започне клинични изследвания, включващи поставянето на мозъчни импланти на хора

108 нови случая на коронавирус, починали са петима

Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 108, сочат данните на Единния информационен портал. Направени са 2364 теста, което означава

>