“Възраждане” и “Промяната” се скараха кой да не седи до ДПС, Костадинов победи (графики)
- Първи сблъсък още преди да се е събрал парламентът
- По предложение на Външно и този път посланиците на Русия и Беларус няма да бъдат поканени на тържествения старт
Още преди да е ударил първият звънец на 49-ото НС, партиите в него влязоха в първия си остър сблъсък. Но не по политики, а по битови въпроси - кой къде да седне в пленарната зала.
Обединението “Продължаваме промяната” - “Демократична България” и “Възраждане” ще делят централния блок в пленарната зала, но спорът бил кой от коя страна да е и с кого да се разминава по една пътека - с ГЕРБ или с ДПС. Хората на Костадин Костадинов категорично отказали да са откъм групата на Мустафа Карадайъ и надделели. Така в крайна сметка “Промяната” запазва местата си там, както бе и в предишното НС, колкото и да искали да ги сменят.
Преди старта на всеки нов мандат групите си разпределят местата в пленарната зала така, че всички да имат “чело” - места на първия ред в един от трите блока. (Кой къде ще седи по новото разпределение - виж инфографиката по-горе.)
Промени има и в кабинетите, след като ПП и ДБ вече ще са една парламентарна група. Така
хората на Христо Иванов и Атанас Атанасов сменят кулоара си
и вече ще са в стаята, която в миналия мандат бе за депутатите на “Български възход”. (Коя група къде ще “живее” - виж инфографиката.)
Ден преди старта новите парламентарни групи все още нямаха номинации за председател на НС и заместници. Причината е, че Румен Радев ги изненада, като свика първото заседание преди Великден.
От най-голямата политическа сила - ГЕРБ, запазиха мълчание по въпроса
дали ще предложат доайенът Вежди Рашидов отново да бъде избран
и за председател, както това се случи в 48-ото НС. Тогава той прие като компромисен вариант след патовата ситуация и невъзможността да има избор между кандидатите на първите 2 групи - Росен Желязков (ГЕРБ) и Никола Минчев (ПП). Спасителното предложение за Рашидов тогава дойде от соцлидерката Корнелия Нинова и бе подкрепено от ГЕРБ, БСП, ДПС и БВ. А Желязков и Минчев станаха негови заместници.
Сега не е ясно кого ще номинират като титуляр на поста нито ГЕРБ, нито ПП-ДБ. Запознати допуснаха обаче, че хората на Кирил Петков и Христо Иванов този път може и въобще да не издигнат свой кандидат за шеф, а само за заместник.
До вчера в новото обединение още не бяха обсъждали никакви кадрови въпроси. Нито дали за зам.-шеф на парламента ще предложат Никола Минчев (ПП), или Атанас Атанасов (ДБ). Нито кой ще е начело на общата им група - двама съпредседатели, или ще остане отново Андрей Гюров от “Промяната”, който е диалогичен човек и е харесван и от депутатите от ДБ. Всички тези въпроси ще се решат на първото заседание на новата парламентарна група днес.
По традиция лидерът Костадин Костадинов ще води групата на “Възраждане”. Очаква се те да издигнат свой човек и за председател на НС, но вчера името не беше ясно. В предишния мандат те предложиха юриста Петър Петров. За зам.-шеф на НС обаче кандидатурата им е безспорна - Цончо Ганев.
БСП най-вероятно ще заложи отново на Кристиан Вигенин, който е зам.-председател от няколко мандата. Начело на групата ще е Корнелия Нинова, като се очаква заместниците ѝ да са същите като в предишния мандат.
Въпреки че зад депутатските банки в новия парламент този път
ще седне лично лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, очакванията са Десислава Атанасова да продължи да води депутатите,
както прави от няколко мандата насам.
Всички групи ще вземат решенията си днес, когато се събират на първите си заседания.
На тържествения старт на 49-ото НС отново няма да бъдат поканени посланиците на Русия и Беларус. Препоръката Елеонора Митрофанова и и.д. посланик Никита Лешуков да не присъстват в пленарната зала този път дошла от външното министерство, разказаха депутати. В предишния парламент решението бе взето по настояване на групата на ДБ и подкрепено от ПП, ГЕРБ и ДПС. Както тогава, така и сега от “Възраждане” се противопоставили на подобно решение, а от БСП поискали да се подходи принципно в отношението към всички дипломати.