Лекари изписват 4 различни е-рецепти за 4 лекарства, за да не обикаляме аптеките
Абсурдът се появил, защото при липса на едно от лекарствата, документът се броял за изпълнен
Лекари предписват четири лекарства на четири различни рецепти. До този абсурд се стигна заради проблем с изпълнението на електронните рецепти.
Причината е, че ако всички медикаменти са на една електронна рецепта, дори и едно от тях да липсва в аптеката, тя все пак се брои за изпълнена. Това затруднява болните, тъй като не могат да купят липсващото лекарство в друга аптека, сигнализираха читатели на “24 часа”.
“Изписани са ми четири лекарства в електронна рецепта, но в аптеката липсват две от тях. Няма как да ги потърся в друга, тъй като на компютъра излиза, че рецептата е изпълнена”, разказва Росица Цветанова.
За да получи всички необходими медикаменти, за Росица има няколко варианта: да не купи нито един от тях и да ги търси в аптека, където ги има налични всички, или да поиска от личния си лекар да ги изпише на отделни рецепти.
“Навсякъде е така, рецептата се брои за изпълнена, макар да е само частично”, обясни фармацевт в столична аптека. И разказа, че заради този проблем много от пациентите идват с няколко електронни рецепти, но обработването им отнема време и се създават опашки.
“Когато пациент има електронна рецепта, така наречената “бяла” рецепта, ако са му изписани три различни лекарствени продукта с по три опаковки всяка, тази рецепта може да я взима в рамките на давността ѝ, която е до 6 месеца. Може да вземе една опаковка в едната аптека, две в друга аптека”, обясни председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Според него обаче рецептата с лекарства по здравна каса не може да се изпълнява частично. “Системата на НЗОК трябва да се преработи, това е технологичен проблем”, коментира Маринов.
Според аптекари рецептата може да се брои за изпълнена и ако пациентът сам се откаже от лекарството, защото е скъпо за него в този момент. Така, ако след 2 дни той се върне, за да вземе медикамента, няма да успее.
Проблемът с “изпълнените” рецепти обаче е от години, твърди аптекарка с дългогодишен стаж. “Навремето задържахме хартиените рецепти. Това беше първичният финансовосчетоводен документ, без който касата нямаше как да плати лекарствата”, обясни тя.
За да удовлетворят нуждите на пациентите, фармацевтите поръчват липсващия медикамент и ако е наличен в склада, е доставен до 24 часа. В този случай обаче неудобството е за тях, тъй като “пускат” рецептата като изпълнена, разчитайки, че пациентът ще дойде да си получи лекарството от същото място, след като бъде доставено.
Именно заради подобни сигнали въвеждането на електронните рецепти като единствен вариант за изписване на лекарствата бе забавено с повече от година и половина. Първоначално аптеките не бяха адаптирали софтуера си към националната здравна система. Тогава здравното министерство удължи срока, в който може да се ползват хартиени рецепти. Следващата пречка да се въведат изцяло електронни предписания бяха множество сигнали от страна на лекари, които твърдяха, че по този начин работата им ще се затрудни.