Сменете надписа на Паметника на Съветската армия и го запазете
Какво пречеше и мавзолеят да се съхрани като сграда и да се смени предназначението му? Нищо освен духовната нищета на управляващите по онова време
Принципно съм противник на събарянето на паметници и горенето на книги.
Затова например не мога да простя на Евгений Бакърджиев (лека му пръст) за вандалския акт - събарянето на мавзолея. Не че смятам Георги Димитров за герой, който заслужава всенародна почит. Той е бил герой единствено на Лайпцигския процес. Оттам нататък
е причинил огромни злини на българския народ
Затова мумията му нямаше място в мавзолей.
Но виновен ли е за това самият мавзолей - една забележителна сграда, построена за изумително кратко време по проект на великолепния архитект Георги Овчаров. Подобни мавзолеи по света се броят на пръсти и са архитектурни забележителности.
Това обаче не попречи на властимащите през 1999 г. да го взривят барабар с изключителните мозайки на Дечко Узунов. Какво пречеше мавзолеят да се съхрани като сграда и да се смени предназначението му? Нищо не пречеше освен духовната нищета на управляващите по онова време.
Как стои въпросът с Паметника на Съветската армия? Налице е остър разнобой в обществото относно неговото значение и бъдеще. И така е още от началото на прехода на България към демокрация.
Известно е, че на 5 септември 1944 г. Съветският съюз обявява война на България, но на предната страна на паметника стои пано с надпис: “На Съветската армия освободителка - от признателния български народ”.
Паметникът символизира освобождението на България от тогавашния режим, определен през социалистическия период като “монархофашистки”. Една теза, която е твърде спорна.
Но това, което е безспорно, е приносът на Червената армия за победата над нацистка Германия през Втората световна война, както и фактът, че подобни паметници има и в други страни в Европа. Точно тук се крие разковничето, което може да примири двете крайни позиции.
Моето дълбоко вътрешно убеждение е, че паметникът, макар и мегаломански, трябва да се съхрани, като се смени единствено надписът му. Той би могъл да се превърне в паметник, който
да отразява единствено решаващата заслуга на Червената армия в разгрома над нацистка Германия
По този въпрос не би могло да има спор. Например надписът би могъл да бъде: “В памет на Съветската армия - спасила Европа от хитлеризма”.
Затова нека не повтаряме грешката със събарянето на мавзолея, а да преосмислим съдбата на този паметник, който има място в столицата ни там, където е издигнат.