Слави Василев: “Промяната” и “Демократична България” са в цугцванг – каквото и да направят, ще е грешно

10.04.2023 07:00 Павлета Давидова
Политологът Слави Василев СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

- А сега накъде, г-н Василев? Възможен ли е кабинет с мандата на ГЕРБ, или партиите ще се разберат от втория или третия път? Или може би изобщо няма да има редовно правителство, излъчено от 49-ото народно събрание?

- И преди резултатите от изборите смятах, че шансовете за съставяне на кабинет бяха малки. След декларацията на “Продължаваме промяната” и “Демократична България” тази перспектива, изглежда, се препотвърждава.

Вариантът, че няма да се състави редовно правителство от партии, които на практика са непримирими политически врагове и опоненти, каквито са ПП и ГЕРБ, е по-скоро добра новина. Все още не бива да отхвърляме напълно възможността за съставяне на такова правителство и ако то се реализира, със сигурност не вярвам да носи сериозни белези на устойчивост. Нито, че ще има необходимия политически капитал, за да реформира който и да е сектор от склерозиралия ни държавен апарат.

- Говорите за непримирими врагове, а Бойко Борисов определи отказа на ПП-ДБ като политика на инат. Освен това двете коалиции често говорят за съвпадащи цели и ценности...

- Различията между “Промяната” и ГЕРБ не са реални. Това не са партии, които имат идеология. Различията в политическия спектрум се определят от реалните политически виждания чрез предложенията им за реформи, а такива не виждам.

ГЕРБ и ПП нямат никакви реални политики, които биха могли да ги класифицират в традиционния политически спектрум на ляво или дясно. Враждата между тях е изкуствено създадена, за да се поддържа животът на българския парламентаризъм - той не работи, не създава реално политически субекти. Партиите се идентифицират спрямо тях, а не спрямо политики.

- От какво “Промяната” и градските десни ще загубят повече - да провалят опита за правителство или да се съгласят на общи действия с ГЕРБ?

- Те са в позиция, която в шаха наричат цугцванг. Те са на ход и нямат полезен такъв. Каквото и да направят, ще бъде грешно. Ще е грешно, ако подкрепят кабинет с ГЕРБ, защото това ще ги обезличи. Ще е грешно и ако не го подкрепят и 49-ото народно събрание пропадне. Сами се поставиха в тази ситуация именно заради лишените от съдържание тези.

Ние сме в ситуация, в която едните се пишат за свестни само защото определят Бойко Борисов за корумпиран. Това е много ниско ниво на определяне на политическите жанрове в страната, затова и 60 процента от българите не отиват да гласуват. Този плосък, плитък, политически жанр не е в състояние да ги накара да подкрепят която и да е партия.

- Какво може да върне към избирателните урни всички тези хора, които отново отказаха да гласуват?

- Ако политиците приемат сериозно и говорят за проблемите, които реално седят пред обществото.

“Възраждане”, която въпреки етикета, който много често ѝ се лепи, успява да повиши своя електорален потенциал именно защото използва реални аргументи. И хората ги чуват отвъд празните приказки на Бойко Борисов и Кирил Петков. Независимо дали харесваш Костадин Костадинов, той си има собствени отличителни тези.

Крайно време е българските политически партии, особено големите, които са на първо и второ място, да започнат да присъстват в българския политически спектрум посредством реални тези, а не с измислените им евро-атлантически убеждения и ценности, които по същество не означават абсолютно нищо за голяма част от гражданите. Трябва да се спре с лишените от съдържание послания, които не могат да мотивират гражданите.

- Казвате, че Костадинов и “Възраждане” чуват хората, на какво се дължи това - на политически нюх или напасване със ситуацията и обстановката?

- Костадин Костадинов има собствени убеждения, които го отличават от останалите политически формации. Има смелостта да се заяви и да излезе напред. Дори с една непопулярна теза.

На фона на войната в Украйна да си позволиш да кажеш, че българският национален интерес е да не въвличаме страната ни във войната - това е рискова теза, но той вярва в нея. Дали хората я припознават като вярна, или невярна, тя по същество е много по-смислена, отколкото е обичайният черно-бял наратив, повтарян от част от партиите.

Костадинов е умел политик, който знае как да говори на езика на хората. Обстоятелството, че изборният му резултат расте с много, би следвало да говори на анализаторите и на обществото, че българите имат ухо за определени послания, които излизат от рамките на стандартния наратив.

- Достигна ли “Възраждане” електоралния си таван, или има потенциал да го увеличава?

- Не, не е достигнала тавана на резултатите си. Обстоятелството, че голямата част от хората не отиват до урните, говори, че в българската политика има жажда за различни от черно-белия наратив послания.

Костадин Костадинов е най-интересният политически субект в момента, тъй като знаем какво може да очакваме от ГЕРБ, ПП и БСП - те са ясни. Той има потенциал, ако се насочи в обратната посока на крайностите. В началото на политическото си съществуване той използваше крайни тези, за да влезе под светлината на прожекторите и да бъде отличен от останалите. Но вече виждате, че той започва да изглажда острите ръбове на изказванията си. Би могъл да извлече още от ситуацията.

- Помогна ли готвеният референдум за президентска република на Слави Трифонов да се завърне в парламента?

- Трудно е да се определи. Не мога да преценя много или малко се интересуват гражданите от събирането на подписи за този референдум.

Факт е, че политическата система буксува, макар малко анализатори, наблюдатели и политици да коментират тази тема. Ако 49-ото НС не произведе мнозинство и кабинет и ако отидем на шестите поредни парламентарни избори за две години, смятам, че аргументът за нефункциониращия парламентаризъм ще започне да се чува все по-ясно и отчетливо. Още повече че насреща имаме президентска власт, която се осъществява от служебния кабинет.

Тази президентска власт е предвидена по конституция, но тя започва да управлява по-дълго от редовните кабинети в последната година и половина. Мнозина български граждани се чудят как да излезем от този политически ступор. Надявам се да осъзнаят, че президентският режим на управление не е свързан с еднолична власт, а напротив - по-скоро с пряка отговорност. А отговорността, когато произвежда ефект, винаги е олицетворение на един човек, не на колективен орган, какъвто е парламентът.

- В четвъртък стотина интелектуалци излязоха с писмо, в което призоваха партиите на всяка цена да направят редовно правителство, за да спрат Радев и изместването на геополитическата орбита на България към Москва? Има ли резон в искането им?

- Това са хора, които със сигурност нямат достатъчно коректен политически прочит на събитията в България. Защото управлението на президента Румен Радев и на служебния кабинет на Гълъб Донев абсолютно по никакъв начин не означава връщане в орбитата на Москва, или както го наричат. Това е политически нонсенс и е несъстоятелно твърдение. Това са хора, които поставят политически клишета, защото нямат какво друго да кажат.

- Невъзможността за формиране на редовен кабинет даде на президента редкия шанс да управлява през няколко служебни кабинета. Това притесни много политици и се заговори за конституционна промяна, свързана с ограничаване на правомощията му и премахване на възможността за служебни кабинети. Може ли да се случи такава и това ще затрудни или улесни демокрацията у нас?

- Разбирам, че политическите партии, които се осмеляват да издигат тази теза, всъщност декларират своята политическа импотентност да понесат отговорността, която им е предвидена по конституция. За да си решат въпроса, те се осмеляват да посегнат на последната институция, която крепи държавността в момента - администрацията на президента. Това би бил един безумен и лишен от всякаква логика политически ход, който би представлявал прострелване не в крака, а в главата.

CV

 Слави Василев е роден на 29 април 1984 г. в София

 Завършил международни отношения в Бостънския университет в САЩ

 Работил е в американския Конгрес

 Бил е главен експерт в кабинета на президента Румен Радев

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>