Бранимир Ботев: "Промяната" все повече прилича на сектантска партия

07.04.2023 15:47 Петя Минкова
Бранимир Ботев КАДЪР: bTV

Бранимир Ботев е социолог и президент на българската секция на Европейската лига за икономическо сътрудничество, от 2016 г. оглавява Европейския институт за анализи и стратегии, почетен професор на Университета по хранителни технологии.

-Г-н Ботев, в интервю за сайта на „24 часа“ вие познахте, че на изборите ГЕРБ ще поведат с 2% на ПП-ДБ и че коалицията от тези две партии ще има по-малко гласове, отколкото ако се бяха явили поотделно, както и че заради ниската активност в парламента ще влязат не 5, а 6-7 партии.

-В Европейския институт сме създали математически модели, следим динамиката на процесите, данните от предишните избори. В случая повечето прогнози на колегите от българските социологически агенции бяха все в рамките на стохастичната грешка, с възможност да се каже, че и да има грешка, тя е малка. Нашият модел почива на динамични редове с натрупвания, с претеглени динамични резултати от други изследвания, ние поддържаме постоянни фокус групи, които сериозно реагират, следим от 2 години и половина нивата на тревожност, които са стигнали най високите установени стойности. Българинът вече е готов да подкрепи всеки, който ще го избави от страховете му и ще реши проблемите му. В такива ситуации, когато има трайна проблемна ситуация, от която се търси изход, хората се обръщат към по-малкото зло, към някакъв познат вариант, и за нас бе очевидно, че това ще е ГЕРБ.

-ПП-ДБ ли бяха големият губещ, почти всички смятаха, че са сигурни победители?

-Големият губещ са ПП, изпуснаха една очаквана победа. Резултатът е, че като партия в рамките на партньорството си с ДБ спадат съществено. На 14 ноември 2021 г. вкараха 67 депутати, на следващите на 2 октомври 2022 г. имаха 53, сега в общите листи, депутатите на ПП ще са 37-38. Тоест, за две години имат почти двоен спад, а ДБ имат сериозен възход. Те стартираха с 16 депутати на по-миналите избори, на следващите с 20, а сега ще имат 27, т.е. почти двойно увеличават присъствието си за сметка на ПП. От тази гледна точка, ДБ трябва да капитализира присъствието си в НС, за да не се явят кръводарители на ПП – градската десница и градските ядра осигуриха доста места за представители на ПП, но това ще е неефективно присъствие.

-Какви грешки бяха допуснати в кампанията от ПП?

-Имаше демонстрация на ярък нарцисизъм и инфантилизъм. Крайно непродуктивно е да базираш кампанията си основно на вълната анти-Борисов, анти-ГЕРБ. Тази вълна отмина. Тя вършеше работа, когато имаше пренасищане и умора от ГЕРБ и Борисов, но сега... За разлика от тях, Борисов направи нещо, което е много ефективно, обиколи цялата страна, срещна се с десетки хиляди хора, говореше на разбираем език, обсъждаше невралгични въпроси - поскъпване, цени, тока, колко пари плащат в супермаркета, всичко свързано с грижата за семейството. ГЕРБ проведоха една от най-евтините кампании. Докато тази на ПП бе изключително скъпа, лично аз в целия си живот не съм виждал такава у нас, сякаш 9 от всеки 10 билборда бяха техни. Когато човек от сутрин до вечер чува, вижда едно и също, това отегчава, омръзва, защото няма никаква връзка с ежедневието му.

Не знам кой е авторът на ПР-стратегията на ПП, но той има голяма заслуга за загубата, защото липсваше позитивизмът. Демонстрираше се поведение на превъзходство, на сигурност, на абсолютна убеденост в правотата и победата, което дразни, българинът не може да приеме, че някой има повече качества от него и че тези качества не са придобити у нас. Освен това, става все по-скептичен и не очаква месии.

-Борисов отправи консенсусно предложение към ПП-ДБ, към президента, включително каза, че е впечатлен от „Възраждане“. Оттук нататък какви са вариантите?

-Ако ПП откажат, постепенно ще се превърнат в сектантска партия. Края на 2021 г. са имали 840 хил. гласа заедно с ДБ, сега общо са 620 хил., на следващите избори ще са още по-малко. Но за ДБ по-скоро ще продължат стабилно и дори възходящо. Те или ще изсмукват все повече от ПП и ще ги обезличават или ДБ ще приемат, че вече имат достатъчна политическа тежест и могат сами да участват в управление, което ще отговаря на тяхната програма.

Не трябва да забравяме, че оттук нататък всичко ще е пречупено през два вектора. Първият е външнополитическият – общата принадлежност на ГЕРБ, СДС, част от ДБ към Европейската народна партия. Този вектор непрекъснато ще създава предпоставки за общо правителство, защото това е и волята на ЕНП. Има информация, че това са били препоръките и на ръководството, и лично на Манфред Вебер. Българските политици традиционно нямат афинитет да правят дългосрочни анализи и прогнози, но трябва да се съобразят с реалистичната хипотеза, че Вебер скоро може да наследи начело на ЕК Урсула фон Дер Лайен. След като Йенс Столтенберг напусне поста на генерален секретар на НАТО, за да приеме гуверньорския пост на Централната банка в Норвегия, най-логично е Лайен да го наследи. Това веднага ще оваканти председателското място в ЕК. Да не забравяме, че Макрон посочи Лайен, а изборът на Меркел бе Манфред Вебер и в тази ситуация той може отново да бъде подкрепен от Германия. По принцип е традиция този пост да се заема от председателя на най-голямото политическо семейство.

Така че българските партии, членки на ЕНП, искат или не, трябва да се съобразят с тези реалности.

Вторият вектор е икономически, свързан е с цените, с инфлацията, с бюджета, с дефицита, с дълга и др. От друга страна, сме доста пасивни по отношение усвояването на средствата, предвидени в Плана за устойчивост и в ЕК трудно откриват логиката в промените, за които настояваме.

Час по-скоро трябва да се заемем с антикризисни, антиинфлационни мерки, с поддържане на нормални цени на стоките от първа необходимост. Засега министърът на икономиката говори единствено в бъдеще време, всичко е в процес на обмисляне, никакви мерки не се вземат. Нямаме амортисьори сред целия инструментариум на държавата. За всеки гражданин е ясно, че няма как цените на основни стоки в чужбина да са по-ниски от нашите и да няма скрит картел за поддържане им, но от министерството, от агенциите му, от КЗК не го виждат.

Второ, на фона на цялата турбуленция, спешно трябва да се разгледа бюджета, защото там има крайно негативни тенденции, които ще продължат да се задълбочават. Не виждам как в обозримо бъдеще ще се избавим от постоянната инфлация. Дефицитът е застрашителен и ако се продължава със същите темпове до 3 години може да изпаднем в положението на Гърция с дългова спирала, защото за да поддържаме вноските по външните държавни заеми, плащанията за пенсиите, за социално слабите, образователните разходи и елементарната поддръжка на инфраструктурата, ще се налага да вземаме заеми. Ще се докараме до тежка форма на гръцкия сценарий, но на нас никой няма да ни направи отстъпките, които се направиха за Гърция. Все пак тя има огромни публични активи. Докато при нас единствената доходоносна сфера е енергетиката, но и там трябва да се налеят над 12 млрд. лв., за да може тя да продължи да осъществява своите функции.

-Каква е прогнозата ви за разговорите, които започват между политическите сили?

-Борисов правилно разчита натиска от страна на ЕНП, все пак той е най-опитният лидер, с най-силен политически инстинкт. Затова очаквам да излезе с открито предложение към всички парламентарно представени партии да се концентрират върху най-спешните бюджетни, структурни, антиинфлационни мерки, които да се решат незабавно. Предполагам, че формулата ще е експертно и програмно правителство, с кратка програма за реализиране. Допускам, че Борисов би се ангажирал дори със срокове и че ако тя не се осъществи, ще се отиде на нов избори.

-ПП отхвърлиха вариант за преговори с ГЕРБ.

-Простреляха се ритуално в колената, защото нищо не налагаше преди да получат предложение за разговори, да копаят нови разделителни линии. Това е за слаб 2 с минус. Преди да ти е отправено предложение, то не може да се отхвърля. Изчаква се, вижда се какво е, след което на масата слагаш твоите аргументи и така показваш на публиката, че имаш основания да откажеш. Но така излиза, че не искаш, само защото на някой не му харесва ГЕРБ и името на лидера им. Незряло. Ако продължат да не се аргументират, ще станат обикновена сектантска партия.

Формулите, които според мен са валидни са или експертно, рамкирано и като програмно правителство, което да се подкрепи от максимален брой партии или депутати в зала, без задължително да излъчват свои представители в него. Не може да се изключи и кабинет на малцинството. Ако Борисов получи достатъчно гаранции, че ще мине, той няма да се поколебае да го направи и то може да бъде подкрепено от ГЕРБ, от ДПС, защо не от БСП, ИТН и от тази гледна точка негативите ще останат за тези, които не искат в тази критична ситуация да има правителство на спасението.

Когато само сочиш с пръст, че не искаш някой, това е нелепо, детинско и инфантилно.

Забележете, този, който в момента успее да състави правителство, ще има един изключително мощен инструмент за местните избори, а те ще са ключови.

-Ако все пак не се стигне до кабинет?

-Страхувам се, че това ще ускори пътя ни към негативния сценарий с дълговата спирала. В политически план едни нови избори най-тежко ще се отразят на ПП-ДБ, които ще се разпаднат като коалиция до 6 месеца.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>